30 Ciekawostek o Botswanie

botswana
foto – Pixabay

Republika Botswany to państwo znajdujące się w południowej Afryce, a brak dostępu do morza sprawia, że jest uzależniona od swoich sąsiadów, a więc RPA, Zimbabwe, Zambii oraz Namibii. Nie oznacza to jednak, że nie jest ciekawym krajem, w którym można doświadczyć prawdziwie afrykańskiej przygody. Co warto wiedzieć o Botswanie? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Botswana ma powierzchnię liczącą ponad 600 tysięcy kilometrów kwadratowych, a więc jest krajem porównywalnym do Francji pod względem wielkości.

2. Gaborone to stolica Botswany i miasto, które z roku na rok rozkwita pod względem kulturalnym. Znajduje się w nim sporo wystaw kulturalnych oraz rezerwatów dostępnych dla turystów.

3. Niemal czterdzieści procent całej Botswany to obszar przeznaczony na parki narodowe oraz rezerwaty przyrodnicze czy też obszary zarządzania dziką przyrodą. Taki podział jest unikatem, z którym można równać się niewiele państw na świecie.

4. Delta Okavango w Botswanie jest największą deltą śródlądową na całym świecie. Woda spływa od wyżyn Angoli aż do pięknej pustyni Kalahari. Dzięki rzece rozkwitają tutaj niespotykane w warunkach pustynnych rośliny.

5. Panewka Makgadigadi rozciąga się na powierzchni 12 tysięcy kilometrów kwadratowych i jest jednym z największych obszarów solankowych na całym świecie.

6. Botswana jest bardzo tanim krajem, dlatego też podróżnicy z Polski zapłacą najwięcej za sam transport do kraju. Na miejscu można cieszyć się luksusowymi warunkami za bardzo niewielkie pieniądze.

7. Oficjalnym językiem w kraju jest język angielski, dlatego na miejscu nie zdarzają się problemy z porozumieniem.

8. Na całym kontynencie afrykańskim nie ma większej populacji słoni niż w Botswanie. Można je podziwiać z bliska na przykład w Parku Narodowym Chobe.

9. Delta Okavango jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na unikalny ekosystem, jaki rozwinął się w jej okolicy.

10. Botswana słynie z kopalni diamentów. Jedną z najbogatszych w te kamienie kopalni na świecie jest znajdująca się na południu kraju Jwaneng Diamond Mine.

11. Walutą w Botswanie jest tak zwana pula, która trafiła do obiegu w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

12. W Botswanie żyje ponad dwa miliony ludzi, a niemal dwie trzecie z nich to chrześcijanie.

13. Chociaż największe zyski w Botswanie czerpie się z górnictwa, w kraju nie brakuje rolników. Uprawia się tutaj przede wszystkim kukurydzę, bawełnę, warzywa, owoce, rośliny strączkowe, sorgo oraz proso.

14. Botswana uzyskała niepodległość w 1966 roku. Oficjalnie kraj podzielony jest na dziewięć dystryktów, czyli Kgalagadi, Central, Kgatleng, Ghanzi, South East, Kweneng, North Easy, Southern oraz North West.

15. W 2021 roku w Botswanie znaleziono trzeci pod względem wielkości diament na całym świecie. Kamień ma ponad 219 gram wagi i ponad 1000 karatów.

16. Do Botswany najlepiej jest wybrać się między majem a listopadem, kiedy trwa pora sucha. Safari warto zwiedzać między styczniem i majem, a z kolei deltę Okavango między czerwcem a październikiem, ponieważ poziom wody jest wówczas wyższy.

17. W Botswanie warto kupić pamiątki z drewna, będące przejawem ludowego i tradycyjnego rzemiosła. W sklepikach znajdują się tutaj maski i rzeźby o unikatowych wzorach.

18. Najwyższym szczytem Botswany jest Monalanong Hill, mający niemal 1500 metrów wysokości nad poziomem morza. Kraj zachęca do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, podczas którego można podziwiać niesamowitą przyrodę afrykańską.

19. Nazwa Botswany nawiązuje do nazwy największej grupy etnicznej w tym kraju, czyli do Tswany.

20. Jednym z największych problemów kraju jest wirus HIV, którym zarażonych jest aż trzydzieści procent ludzi w wieku od piętnastu do pięćdziesięciu lat.

21. Pełnoletni mieszkańcy Botswany spożywają mniej więcej osiem litrów alkoholu w skali roku, co jest wyjątkowo niskim wynikiem. Najchętniej pija się piwo i wino, ale zdarzają się również ludzie, którzy piją rozcieńczany spirytus.

22. Początek nauki w Botswanie to moment ukończenia sześciu lat, a obowiązkowa edukacja trwa tutaj dziesięć lat. W kraju jest ponad 11 procent osób w wieku powyżej piętnastu lat, które nie potrafią czytać i pisać, a średni iloraz inteligencji wynosi mniej więcej 70.

23. Francistowen to miasto na wschodzie kraju, w którym mieszka około stu tysięcy osób. Jest to ośrodek regionu rolniczego oraz górniczego, gdzie wydobywa się srebro i złoto.

24. Selebi-Pikwe to czwarte pod względem wielkości miasto w Botswanie. Znajduje się tutaj lotnisko, a także kopalnie miedzi i niklu oraz elektrownia cieplna.

25. W Gaborone, czyli stolicy Botswany, znajduje się montownia Chryslera, a także cukrownie. Tu również usytuowano dwa uniwersytety, w których kształcą się młodzi obywatele kraju.

26. W stolic Botswany można zwiedzić cytadelę, ratusz z 1901 roku, a także pozostałości brytyjskiego fortu, który wybudowano pod koniec XVIII wieku.

27. Township Rollers to klub piłkarski z siedzibą w Gaborone, który występuje w Premier League i wielokrotnie zdobywał tytuł mistrza kraju.

28. Pustynia Kalahari była kiedyś domem dla wielu egzotycznych zwierząt, takich jak żyrafy, słonie i lwy. Dziś można tutaj już spotkać tylko lamparty i gepardy.

29. Pierwotnie tereny dzisiejszej Botswany były zamieszkiwane przez Buszmenów, jednak w XVI i XVII tłumnie pojawiał się tutaj lud Tswana. W XIX wieku trwały tutaj walki plemienne, które doprowadziły do utworzenia brytyjskiego protektoratu.

30. Konstytucja Botswany gwarantuje wolność wyznania, a każda organizacja, włączając w to grupy religijne, ma obowiązek zarejestrować się w rządzie.

3.7/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić