15 Ciekawostek o Wodospadzie Niagara

niagara
foto – Pixabay

Znajdujący się na granicy Kanady i Stanów Zjednoczonych wodospad Niagara uznawany jest za jeden z najbardziej imponujących wodospadów na świecie. W rzeczywistości jest on zespołem trzech wodospadów na rzece o tej samej nazwie i długości 55 kilometrów, która spada kaskadami o wysokości 50 metrów. Co warto o nim wiedzieć?

1. Niagara nie jest największym, najwyższym ani nawet najstarszym wodospadem na świecie. Bez wątpienia cieszy się jednak największą popularnością, a to dlatego, że przedstawia wprost spektakularny widok.

2. Niagara składa się tak naprawdę z trzech wodospadów. Najpopularniejszą częścią kompleksu jest The Horseshoe Falls, czyli słynna Podkowa. Jest ona szeroka na prawie 800 metrów, zaś woda pokonuje tutaj różnicę poziomów o długości 53 metrów.

3. Niagara znajduje się na granicy amerykańskiego stanu Nowy Jork oraz kanadyjskiej prowincji Ontario. Środek rzeki wyznacza administracyjną granicę między tymi dwoma państwami, a łączy ona dwa najmniejsze jeziora spośród Wielkich Jezior Ameryki Północnej, czyli Ontario i Erie.

4. Nikola Tesla i Tomasz Edison przeszli do historii jako najwięksi wynalazcy w historii. Jednak na przełomie XIX i XX wieku toczyli wojnę w kwestii koncepcji prądu. Nikola Tesla wymyślił turbinę wodną, a Niagara Falls Power Plant zasilana wodą z wodospadu jest jedną z pierwszych elektrowni wodnych.

5. Słynna Podlowa wygląda imponująco już z daleka, ale miłośnicy mocniejszych wrażeń z pewnością docenią możliwość zbliżenia się do niej na pokładzie statków wycieczkowych. Pasażerowie otrzymują wówczas peleryny ochronne, ale warto zostawić na lądzie aparaty fotograficzne i inne sprzęty, ponieważ mogą nie przetrwać kontaktu z tak dużą ilością wody.

6. Zarówno w Kanadzie, jak i w Stanach Zjednoczonych, w pobliżu wodospadu znajduje się wiele miasteczek, które rozwijają się na potrzebu turystyki. Znajduje się w nich mnóstwo restauracji, sklepów, hoteli, a po stronie kanadyjskiej nawet kasyno.

7. Miejscem, w którym można przekroczyć granicę tuż przy wodospadzie, jest Most Tęczowy. Warto jednak pamiętać o konieczności posiadania wizy w niektórych przypadkach, a także o drobnych opłatach.

8. Ze względu na niespotykaną siłę przepływu wody Niagara szybciej niż inne wodospady ulega procesom geologicznym, które polegają na jego cofaniu się. Szacuje się, że rocznie wodospad przesuwa się aż o 80 centymetrów, ale proces ten jest hamowany dzięki pracy wielu inżynierów.

9. W 1901 roku Annie Edson Taylor, nieznana wcześniej nikomu nauczycielka, pokonała podróż przez Niagarę w beczce. Stała się ona inspiracją dla kolejnych odważnych albo nierozważnych, którzy na przestrzeni lat próbowali powtórzyć ten nietypowy wyczyn. Niestety, niektórzy z nich zginęli.

10. Niagara Falls State Park jest najstarszym parkiem stanowym w Stanach Zjednoczonych. Założono go w 1885 roku i co roku odwiedza go ponad 8 milionów turystów z całego świata.

11. Pierwszym Europejczykiem, który narysował i dokładnie opisał wodospad był ksiądz Louis Hennepin, który odwiedził te okolice w drugiej połowie XVII wieku. Musiał być pod wielkim wrażeniem, ponieważ jego opisy były bardzo przesadzone i zakładały, że wodospad jest trzykrotnie większy niż w rzeczywistości.

12. Wodospady Niagara są dość młode. Powstały około 10 tysięcy lat temu wskutek działalności potężnego lodowca. Tempo erozji sprawia, że już za 50 tysięcy lat nie będzie po nich śladu.

13. Przejście przez wodospad Niagara jest nielegalne i surowo karane. Grzywna wynosi 10 tysięcy dolarów. Mimo to wiele osób rocznie próbuje się na to zdobyć. Niektóre z nich odniosły sukces, inne zostały ranne, a jeszcze inne nie przeżyły.

14. W 2012 roku Nik Wallenda otrzymał pozwolenie od rządów kanadyjskiego i amerykańskiego, aby przekroczyć wodospad za pomocą liny. Był pierwszą osobą, której się to udało, a po przejściu na kanadyjską stronę, był zobowiązany do okazania paszportu.

15. Jaskinia Wiatrów znajduje się w kompleksie wodospadów Niagara za kaskadą o nazwie Welon Panny Młodej. Została odkryta w pierwszej połowie XIX wieku, a kilka lat później udostępniono ją turystom. Do jej całkowitego zawalenia doszło w latach pięćdziesiątych XX wieku.

4.8/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić