Muzeum Bursztynu powstało stosunkowo niedawno, gdyż dopiero w maju 2017 roku i położone jest w jednej z najpiękniejszych, malowniczych miejscowości polskiego wybrzeża – w Łebie. Jego celem jest zapoznanie turystów z bogactwem Bałtyku, jakim jest bursztyn. Odwiedzający mają okazję podziwiać dzieła z niego wykonane lub zamknięte w nim szczątki fauny pochodzącej sprzed 40 milionów lat. Bursztyn jest niewyczerpanym źródłem ciekawości i zachwytu. Dlatego też muzeum oferuje ogromną dawkę wiedzy na jego temat. Z obiektu mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli, gdyż jest on wyposażony w przenoszące w przeszłość komnaty. Turyści mogą poczuć się jak w epoce lodowcowej, obejrzeć pradawne owady i eksponaty sprzed naszej ery.
Muzeum wyjaśnia także w jaki sposób powstał bursztyn oraz jaka jest jego historia. Obiekt oferuje zwiedzającym aż 4 sale, wśród których znajdują się:
1. Las bursztynowy – w tym miejscu ukazana jest wizja lasu sprzed 40 milionów lat. To właśnie w tych czasach zaczął tworzyć się bursztyn. Sala przenosi turystów wiele lat wstecz, aby przedstawić im rekonstrukcję świata tamtych czasów. Jest to atrakcja zapewniająca wiele wspaniałych wrażeń odwiedzającym.
2. Epoka lodowcowa – sala ta pokazuje jak wyglądały pradawne zwierzęta w naturalnej wielkości. Epoka lodowcowa to kolejny skrawek historii bursztynu, gdyż to właśnie w tym czasie jego złoża zaczęły swą wędrówkę po świecie. Komnata prezentuje także świat z czasów epoki lodowcowej, pokazuje jak przebiegała ona na poszczególnych kontynentach oraz jakie zwierzęta opanowały wtedy ziemię. Odwiedzający mogą obejrzeć w tym miejscu, między innymi eksponaty żyjących w epoce lodowcowej mamutów wykonane w skali 1:1. Jest to szczególnie niesamowite przeżycie dla najmłodszych tropicieli bursztynu.
Wypoczywasz w okolicy ? Zobacz najlepsze atrakcje w Łebie
3. Sala inkluzji – obejmująca wystawy zamkniętych w bursztynie fragmentów bądź całych owadów sprzed 40 milionów lat. Na pewno nie raz spotkaliśmy się z pochłoniętymi przez skamieniałości fragmentami flory i fauny. W tym miejscu mamy okazję zobaczyć takie zjawisko na własne oczy. Jest to niezwykły widok owadów, które na zawsze stały się częścią i ozdobą bursztynu.
4. Bursztynowa komnata – w tej sali zwiedzający mogą podziwiać dzieła wykonane z bursztynu. Jest to ostatnia z komnat położona na trasie zwiedzania Muzeum Bursztynu. Posiada w swoich zbiorach biżuterię, wszelkiego rodzaju ozdoby, o które można wzbogacić wnętrza, sztuczne owoce wykonane z bursztynu czy też bursztynowe motyle.
Muzeum Bursztynu w Łebie, oprócz zwiedzania oferuje także możliwość zakupu biżuterii i innych wyrobów wykonanych z tego Bałtyckiego złota. Z roku na rok obiekt przyciąga coraz więcej turystów, którzy są ciekawi powstania tego cennego surowca. Jego powierzchnia wynosi obecnie około 800 m2 i jest przystosowana także dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Wyposażony w windę budynek umożliwia im swobodne poruszanie się po piętrach muzeum oraz zwiedzanie wszystkich dostępnych w jego obrębie eksponatów. Wygodę zapewniają również dostosowane do potrzeb odwiedzających dosyć szerokie przejścia między poszczególnymi eksponatami.
Muzeum Bursztynu zapewnia turystom zwiedzanie jego wnętrz wraz z przewodnikiem, którego cena wliczona jest w koszt zakupionego biletu. Osoby zatrudnione na tym miejscu doskonale radzą sobie z oprowadzaniem także zagranicznych wycieczek, gdyż posługują się językiem angielskim na poziomie zaawansowanym. Czas zwiedzania całego obiektu trwa około 45 minut, a osoby chcące upamiętnić swoją wizytę w tym miejscu mogą robić zdjęcia aparatami bez włączonego flesza.
Muzeum Bursztynu w Łebie stanowi największe prywatne muzeum posiadające w swoich zbiorach ten surowiec w Polsce.
Adres:
Nadmorska 3b
84-360 Łeba