Muzeum Wsi Lubelskiej – Informacje praktyczne i ciekawostki

muzeum wsi lubelskiej
foto – Autorstwa Olek Remesz (wiki-pl: Orem, commons: Orem) – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7731796

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie to duży skansen, na którym umieszczone zostały drewniane zabytki architektoniczne z całego województwa. Początki skansenu sięgają już roku 1960, kiedy to w Lublinie utworzono Oddział Budownictwa Ludowego. Przez kolejne kilkadziesiąt lat przenoszono liczne zabytki drewniane na obszar niemal 30 hektarów, na którym utworzono Muzeum Wsi Lubelskiej. Dziś jest to jedna z najciekawszych atrakcji o charakterze etnograficznym i historycznym w całym regionie.

1. Jedną z największych atrakcji obiektu jest zrekonstruowane, przedwojenne miasteczko, które oddane do użytku zostało w 2013 roku. Na terenie miasteczka znajdują się zabudowania żydowskie i wiejskie, komisariat policji, lodziarnia i ratusz.

2. W “Miasteczku” odbywają różne pokazy i warsztaty edukacyjne dla dzieci. Zajęcia przedstawiają zagadnienia historyczne i kulturowe, a także codzienność mieszkańców przedwojennej Lubelszczyzny. Dla dzieci i młodzieży organizowane są m.in. zajęcia z gotowania tradycyjnych potraw oraz warsztaty dotyczące kanonów piękna przed wybuchem II wojny światowe. W skansenie cyklicznie odbywają się warsztaty z pisania ikon.

3. Na terenie obiektu organizowane są edukacyjne pokazy “Codzienność Żyda na wsi”, które odbywają się w dwóch izbach: chłopskiej i mieszczańskiej, a także w niewielkim, zabytkowym sklepiku. Uczestnicy ponad godzinnych warszatów mają okazję poznania bliżej kultury, wierzeń i codzienności życia społeczności żydowskiej w czasach międzywojennych na Lubelszczyźnie.

4. Dużą atrakcją tego miejsca jest możliwość przejazdu bryczką (latem) lub saniami (zimą).

5. Cały obszar skansenu jest bardzo zielony, jednak w miejscu tym występują przede wszystkim rodzime gatunki. Rosną tu m.in. pnącza (powojniki, winorośle i bluszcze), krzewy (bukszpany, pigwowce, róże, irgi, jałowce i hortensje) oraz drzewa (jabłonie, klony, świerki, sosny i śliwy).

6. W Muzeum Wsi Lubelskiej umiejscowiona została zabytkowa Chałupa, w której odbywają się różne imprezy. W wiejskich wnętrzach urządzane są urodziny dla dzieci i dorosłych, rodzinne przyjęcia okolicznościowe, spotkania biznesowe, a także kameralne imprezy pracownicze.

7. W zabytkowym, siedemnastowiecznym Kościele z Matczyna do dziś urządzane są nabożeństwa. Szczególną popularnością cieszą się wyprawiane w tym miejscu zaślubiny oraz sakramenty chrztu i komunii. Kościół został wybudowany już w 1668 roku i stanowi najlepiej zachowany budynek sakralny z tego okresu na terenie całego województwa lubelskiego.

8. W sezonie letnim na terenie skansenu funkcjonuje karczma, która serwuje specjały kuchni staropolskiej i regionalnej. Podawane są tu również zestawy obiadowe, szybkie przekąski, dania z grilla oraz desery. Dodatkowo w Muzeum Wsi Lubelskiej znajduje się niewielki sklepik z pamiątkami, w którym nabyć można piękne wyroby rzemieślnicze, tradycyjne rękodzieło artystyczne i drewniane zabawki.

9. Na obszarze Muzeum Wsi Lubelskiej organizowane są także sympozja naukowe, koncerty, pokazy artystycznej i jarmarki. Dużą popularnością cieszą się Noce Muzeów, które pozwalają na wieczorne i nocne eksplorowanie zabytków skansenu. W wydarzeniach biorą udział nie tylko przewodnicy i animatorzy, ale również regionalni artyści i aktorzy, którzy odgrywają sceny z życia dawnych chłopów i mieszkańców miasteczek dzisiejszego województwa lubelskiego.

10. Teren skansenu zamieszkują liczne zwierzęta użytkowe i wiejskie. Znajduje się tu m.in. duże stado koni i klaczy, kozy, owce i króliki. Dodatkowo przy zabytkowych gospodarstwach zobaczyć można kilka gatunków ptactwa: gołębie, kury, perliczki, kaczki i gęsi.

11. Muzeum Wsi Lubelskiej to obiekt doskonale przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich, korzystających z pomocy psów-przewodników oraz zwiedzających skansen z opiekunami. W wielu miejscach znajdują się toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także miejsca do odpoczynku i szerokie alejki. Muzeum możliwe jest do zwiedzania także przez dzieci jeżdżące w wózkach spacerowych.

12. W sezonie letnim (od początku maja do końca września) muzeum czynne jest codziennie w godzinach 9:00 – 18:00. W pozostałych miesiącach godziny pracy skansenu są nieco skrócone.

13. Muzeum Wsi Lubelskiej prowadzi wolontariat, w którym młodzi ludzie mogą sprawdzić się na stanowiskach organizatorów wydarzeń, wypróbować swoje zdolności aktorskie oraz zdobyć wiedzę na temat kultury, sztuki i historii regionu.

14. Nielimitowane bilety na teren skansenu kosztują 20zł (bilety normalne) i 10zł (bilety ulgowe). Dzieci do lat 7 mogą wejść do Muzeum Wsi Lubelskiej bezpłatnie. Zorganizowane grupy (do 15-20 osób) mają możliwość zwiedzania skansenu pod opieką doświadczonego przewodnika.

15. Podczas pobytu w Lublinie warto również zwiedzić inne atrakcje miasta. Znajduje się tu piękny, doskonale zachowany Zamek, Muzeum Narodowe z ciekawą ekspozycją historyczną i licznymi dziełami sztuki oraz Lubelska Trasa Podziemna, którą zwiedzać można z przewodnikiem. Miłośnicy historii powinni również wybrać się do Państwowego Muzeum na Majdanku, które znajduje się w miejscu dawnego obozu koncentracyjnego.

4.1/5 - (27 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić