Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie
foto – Autorstwa Kapitel – Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12345578

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie jest to muzeum, które uznaje się za jedno z największych muzeów w Polsce, które ma techniczny profil. Jest to stosunkowo młode muzeum, bo zostało utworzone na początku 2006 roku. Muzeum to mieści się w zajezdni tramwajowej, która znajduje się na osiedlu Niebuszewo- Bulinko. Następnie, 4 lata później, w 2010 r. zostały przeprowadzone kompleksowe renowacyjne prace w zajezdni. Prace te zostały przeprowadzone dzięki funduszom Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W zbiorach tego muzeum możemy zobaczyć różnego typu eksponaty. Możemy poznać dzięki nim m. in. historię komunikacji miejskiej, która działała w Szczecinie, zarówno komunikacji tramwajowej, jak i autobusowej. Inną tematyką, która jest tam także poruszona, jest także przemysł motoryzacyjny, który pochodzi ze Szczecina. Możemy w tym kontekście zobaczyć tam m. in. motocykle firmy Alba, która działała przed wojną, czy też samochody, które pochodzą od marki Stoewer. W tej części muzeum można zobaczyć również na przykład Junaki, które pochodzą ze Szczecińskiej Fabryki Motocykli i stanowią z pewnością jedną z największych atrakcji tego muzeum, zwłaszcza dla miłośników takich motocykli sprzed lat. Poza nimi znajdziemy tam również inne polskie pojazdy, takie jak skutery Osa, czy też motorowery, takie jak Ryś, Żak i Komar. Można znaleźć tu też inne motocykle, takie jak WSK, Sokoły, czy też SHL. Poza wielością pojazdów, które nazywane są tak zwanymi jednośladami, znajdują się tam również samochody. Wśród nich dostrzec można m. in. Fiaty 125 p i Fiaty 126 p, jak również Syreny, Żuki, Nysy, Warszawy i wiele innych modeli z tego okresu. W tym muzeum znajdziemy też prototypy różnego rodzaju pojazdów o polskim pochodzeniu. Zaliczyć można do nich m. in. prototyp Smyka, Beskida, Iskry, czy też Wszędołaza. Wśród eksponatów możemy zobaczyć też na przykład symulator tramwaju Konstal 105 Na. Jego kabina została wycięta z prawdziwego wagonu, jednak dla robiącego wrażenie efektu dodano do niej wizualizację, która jest trójwymiarowa i wyświetlana jest ona na przedniej szybie w kabinie. Wizualizacja ta przedstawia fragment Szczecina, który w tamtym momencie wyglądał właśnie w taki sposób.

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie to z pewnością dobra propozycja dla wszystkich miłośników techniki, ale również dla tych, którzy lubią odkrywać ducha minionych epok za pomocą zabytkowych przedmiotów.

3.8/5 - (37 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić