Ińsko turystycznie 🗺️ Co warto zobaczyć w okolicy ?

ińsko
foto – Autorstwa StasiÓ Stachów, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56684595

Ińsko to miasto znajdujące się w województwie zachodniopomorskim nad jeziorem o tej samej nazwie. Ze względu na bardzo malownicze położenie cieszy się dużą popularnością wśród turystów, którzy przybywają tutaj tłumnie w okresie letnim.

Jeszcze w trzynastym wieku o Ińsku wspominano w dokumentach jako  o osadzie znajdującej się przy jeziorze. Na przestrzenie wieków miejscowość znajdowała się w rękach różnych właścicieli, a wśród nich był znany niemiecki ród Wedel. Powstanie kolei wąskotorowej w XIX wieku przyczyniło się do dynamicznego rozwoju miasta.

Co warto wiedzieć o tej miejscowości oraz jakie atrakcje czekają na podróżujących w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Spacer po Ińsku to szansa na zobaczenia fragmentów średniowiecznego planu urbanistycznego, a także murów obronnych. Znajdują się tutaj również kamienice z przełomu XIX i XX wieku, a teraz Starego Miasta z XIII wieku jest objęty ochroną prawną.

2. “Ińskie Lato Filmowe” to festiwal filmowy, który odbywa się w mieście od 1973 roku. Podczas tej imprezy prezentowane są nie tylko polskie produkcje filmowe, ale również odbywają się tutaj spotkania z popularnymi twórcami. Wśród gości festiwalu znaleźli się na przykład Jan Jakub Kolski, Jan Kidawa-Błoński, Jerzy Hoffman czy Krzysztof Zanussi.

3. Pojezierze Ińskie znajduje się w północno-zachodniej części Pojezierze Zachodniopomorskiego. Urozmaicona rzeźba terenu oraz liczne jeziora sprawiają, że jest to raj dla wielbicieli aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, a także miłośników sportów wodnych. Obszar ten przecinają liczne szlaki turystyczne dla pieszych turystów oraz rowerzystów, a wśród nich znajdują się między innymi żółty szlak rowerowy “Wokół Jeziora Ińsko” oraz czerwony Szlak Hetmana Stefana Czarnieckiego.

4. Iński Park Krajobrazowy powstał w 1981 roku w celu ochrony walorów krajobrazu polodowcowego oraz walorów przyrodniczych. Znajdują się tutaj wzgórza morenowe, wąwozy, rynny jeziorne oraz głazowiska. Na terenie parku występuje aż osiemnaście jezior, a także sześć rezerwatów przyrody, w których można podziwiać kilkaset gatunków roślin, z których część należy do bardzo rzadkich.

5. Iński Park Krajobrazowy to dom dla wielu gatunków zwierząt. Występują tutaj między innymi żółwie błotne, zające, lisy, żubry, nietoperze, gronostaje i wydry. Na miejscu podziwiać można również ogromną ilość ptaków, a wśród nich orliki krzykliwe, myszołowy, jastrzębie, bociany czarne i białe, zimorodki czy żurawie.

6. Kilkanaście jezior w Ińskim Parku Krajobrazowym cechuje ciekawa budowa i liczne zatoczki, które sprzyjają wędkarzom. Na miłośników wędkowania czekają tutaj między innymi sieje, sielawy i pstrągi tęczowe. Ponadto tutejsze jeziora przyciągają fanów sportów wodnych, a rozbudowana infrastruktura pozwala na wypożyczenie niezbędnego sprzętu.

7. “Kamienna Buczyna” to jeden z rezerwatów przyrody znajdujących się na terenie gminy Ińsko. Krajobraz moreny czołowej jest tutaj urozmaicony głazami narzutowymi, z których niektóre mają nawet po kilka metrów w obwodzie. Znajdują się tutaj również liczne stanowiska rzadkich roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Prowadzi tędy szlak turystyczny wiodący z Ińska do Cieszyna.

8. Ostoja Ińska to obszar specjalnej ochrony ptaków, który zajmuje ponad 87 tysięcy hektarów. Gniazduje tutaj ponad sto czterdzieści gatunków różnych ptaków, a wśród nich puchacze, rybitwy, łabędzie, błotniaki i wiele innych. Miejsce to cieszy się popularnością wśród ornitologów, ale również fotografów zajmujących się fotografowaniem ptaków i dzikiej przyrody.

9. Nad jeziorem Ińsko znajduje się trzydziestometrowa wieża widokowa, na którą warto wejść, aby podziwiać przepiękną panoramę całej okolicy. Wieża znajduje się blisko plaży i popularnych szlaków turystycznych i stanowi jedną z najważniejszych atrakcji nad jeziorem. Na wieżę w dawnych czasach można było wjechać windą, ale obecnie prowadzi na nią sto sześćdziesiąt schodów.

11. Tuż obok platformy widokowej rozpoczyna się edukacyjno-dydaktyczna ścieżka nad Jeziorem Ińsko. Znajdują się na niej figury przedstawiające ptaki z Ińskiego Parku Krajobrazowego, a także liczne tablice edukacyjne, dzięki którym można poznać ciekawostki na temat fauny i flory całej okolicy. Ścieżka jest wyjątkowo malownicza i kończy się przy rezerwacie “Kamienna Buczyna”.

12. Molo, kąpielisko oraz plaża nad Jeziorem Ińsko to atrakcja, która w okresie letnim przyciąga miłośników relaksu w pięknych okolicznościach przyrody. Zadbano o to, aby tutejsza infrastruktura zapewniła wczasowiczom wszystko, czego mogą potrzebować. Znajdują się tutaj więc wypożyczalnie sprzętu, sklepy i restauracje.

13. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie (oddalonym o 40 km) usytuowane jest w barokowych kamienicach przy Rynku Staromiejskim oraz w bastei z XVI wieku. W zbiorach znajdują się zabytki archeologiczne znalezione na terenie całego powiatu, kolekcje numizmatyczne, dzieła sztuki wykonane przez lokalnych twórców, a także biblioteka licząca niemal dziesięć tysięcy woluminów poświęconych Stargardowi oraz jego okolicom.

14. Imponująca Brama Młyńska jest jedną z czterech średniowiecznych bram, które wiodły do Stargardu. Ze względu na swoją budowę i urodę stanowi unikat na skalę europejską i ma status pomnika historii. Brama została wybudowana w pierwszej połowie XV wieku, a jej nazwa nawiązuje do młyna powstałego na Kanale Młyńskim jeszcze w XIII wieku. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli w całym mieście i atrakcja, której turyści raczej nie pomijają.

15. Jedną z najwyżej ocenianych restauracji w okolicy jest restauracja Srebrna Rybka, która znajduje się nad samym Jeziorem Ińsko i czerpie z niego to, co najlepsze. W karcie dań znajdują się jednak nie tylko znakomite i świeże ryby, ale również dania mięsne odwołujące się do polskiej tradycji oraz warianty wegetariańskie.

4.3/5 - (47 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić