10 Ciekawostek o Muzeum Mydła i Historii Brudu

Muzeum Mydła i Historii Brudu
foto – Autorstwa Pit1233 – Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24035279

Muzeum Mydła i Historii Brudu to jedno z najciekawszych miejsc, jakie można obecnie znaleźć na terenie Bydgoszczy. To miejsce, które przyciąga do siebie setki zainteresowanych turystów. To również istna kopalnia licznych ciekawostek, które zachwycą każdego, kto się tylko z nimi zapozna. Poniżej znajdują się zdecydowanie te najciekawsze z nich.

1. Pierwsza z ciekawostek dotyczy samego powstania owego muzeum. Otóż powstało ono 1 września 2012 roku. Inicjatorami byli Adam Bujny i Daria Kieraszewicz. Owa placówka nawiązuje do przemysłu chemicznego na terenie Bydgoszczy.

2. Kolejna ciekawostka tyczy się wielkości tego muzeum. Otóż owo muzeum mieści się w aż trzech kamienicach na terenie Starego Miasta Bydgoszczy, co pokazuje, jak ogromny jest to obiekt.


Szukasz więcej atrakcji w okolicy ? Zobacz najlepsze atrakcje w Bydgoszczy


3. Zainteresowanie tym miejscem jest wręcz ogromne. W ciągu roku frekwencja potrafi sięgać nawet do 45 tysięcy osób. Obecna sytuacja pandemiczna sprawiła jednak, że ta liczba spadła do około 20 tysięcy.

4. Muzeum znane jest przede wszystkim z tego, że ukazuję historię brudu i higieny już od czasów starożytnych aż do czasów współczesnych. To czyni ową placówkę jedną z nielicznych na terenie całej Europy.

5. Ciekawostką jest również fakt, że muzeum często nazywane jest muzeum żywym. Otóż istnieje tam możliwość, by samemu stworzyć kompozycje mydeł.

6. Muzeum Mydła i Historii Brudu w 2013 roku otrzymało nominację do nagrody „7 nowych cudów Polski”, przez miesięcznik National Geographic Traveler.

7. Również National Geographic Traveler w roku 2015 umieścił owo muzeum na miejscu pierwszym, wśród pięciu najciekawszych muzeum na terenie całej Polski.

8. W 2017 roku Muzeum Mydła i Historii Brudu odniosło kolejny niezwykły sukces, gdyż właśnie wtedy Polska Organizacja Turystyczna przyznała owej placówce certyfikat „Najlepszego Produktu Turystycznego 2017 roku”.

9. Interesujący jest także fakt, że w owym muzeum istnieje możliwość, zarówno dotykania eksponatów, powąchania ich, jak i również kupna niektórych z nich.

10. W muzeum prowadzone są również warsztaty na temat historii higieny, produkcji, oraz używania środków czystości.

4/5 - (31 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić