Położona w Centralnym Okręgu Federalnym Moskwa to największe miasto rosyjskie, w którym mieszka niemal 13 milionów mieszkańców. Stolica Rosji stanowi siedzibę najwyższych władz, a także gigantyczny ośrodek kulturalny, gospodarczy, religijny i edukacyjny w kraju. Jej powierzchnia i bardzo bogata historia sprawia, że nie sposób w ciągu krótkiej wycieczki zobaczyć wszystkich atrakcji, z których słynie, dlatego warto dobrze zaplanować zwiedzanie. Zaleca się również oszacowanie wydatków finansowych przez wyjazdem do Moskwy, ponieważ miasto to od lat należy do najdroższych na świecie. Stosowne przygotowanie pozwoli jednak na swobodne czerpanie radości z podziwiania imponującej architektury, zwiedzania muzeów z wielkimi kolekcjami najróżniejszych eksponatów czy miejsc, które każdy zna z literatury i filmu.
Co warto zobaczyć w Moskwie?
1. Plac Czerwony
Plac Czerwony w Moskwie znajduje się w ścisłym centrum miasta i stanowi serce metropolii, wokół którego znajduje się mnóstwo atrakcyjnych punktów wartych odwiedzenia. Jego nazwa wbrew błędnym opiniom nie nawiązuje do komunizmu, ale języków słowiańskich, w których przymiotnik ten oznaczał również “piękny”. Kiedy za czasów Iwana III placu usunięto drewnianą zabudowę, aby zniwelować niebezpieczeństwo pożarów, na placu tym znajdowało się największe targowisko w mieście. Z kolei w czasach Związku Radzieckiego było to miejsce, w którym rozgrywały się najważniejsze wydarzenia z życia miasta i kraju. Początek zwiedzania Moskwy w tym miejscu pozwoli na zobaczenie wielu atrakcji już na samym początku.
2. Sobór Wasyla Błogosławionego
Sobór Wasyla Błogosławionego znajduje się na Placu Czerwonym został zbudowany w drugiej połowie XVI wieku, aby uczcić zwycięstwo nad Tatarami zdobycie miasta Kazań. Cały sobór to kompleks ośmiu cerkwi, które symbolizują osiem dni walk pod Kazaniem, a każda z nich to osobna eksplozja barw zwieńczona kopułami w kształcie cebuli. Mimo że sobór poświęcono Opiece Matki Bożej, najczęściej nazywa się go Soborem Wasyla Błogosławionego na cześć mnicha, którego ciało jest pochowane w tym miejscu. Był to jurodiwy, który w XVI wieku opuścił jako nastolatek swój dom, a wkrótce został ogłoszony uzdrowicielem i cudotwórcą, którego zdanie szanował nawet Iwan Groźny. Rosyjski Kościół Prawosławny uznaje do za świętego.
3. Państwowa Galeria Tretiakowska
Państwowa Galeria Tretiakowska to muzeum sztuk plastycznych założone w Moskwie w drugiej połowie XIX wieku, w której obecnie znajduje się największa na świecie kolekcja malarstwa rosyjskiego. Galeria została założona przez pasjonata sztuki, Pawła Trietjakowa, którego kolekcja sztuki w latach 50. XIX wieku była na tyle duża, że postanowił zaprezentować ją szerszej publiczności. Kilkadziesiąt lat później galeria została ogłoszona dobrem narodowym, a jej zbiory sukcesywnie powiększano. Dziś znajdują się w niej między innymi obrazy takich mistrzów jak Ilja Riepin, Wasilij Pierow czy Iwan Szyszkin. Miłośnicy malarstwa znajdą tutaj ponadczasowe dzieła artystów reprezentujących najróżniejsze style w malarstwie.
4. Moskiewskie Metro
Istnieje na świecie mnóstwo miast, pod którymi codziennie miliony ludzi poruszają się za pomocą metra, jednak nie wszystkie stacje warte są zwiedzania. Zgoła inaczej wygląda to w Moskwie. Pierwsze plany dotyczące budowy metra pojawiły się w Rosji już w 1901 roku, jednak pierwszą linię uruchomiono dopiero w 1935 roku. Wnętrza metra moskiewskiego przypominają petersburskie pałace, które oświetlają eleganckie, kryształowe żyrandole i które ozdobione są kunsztownymi sztukateriami i zdobieniami. Niejedna stacja stanowiła tutaj scenografię dla artystycznych sesji zdjęciowych i ujęć video. Zdecydowanie warto przekonać się na właśnie oczy, ile wrażeń estetycznych może w Moskwie dostarczyć coś tak niepozornego jak metro.
5. Kreml
Kreml to w realiach rosyjskich gród warowny, na terenie którego znajduje się siedziba władcy. Kreml w Moskwie od wielu lat utożsamiany jest na świecie po prostu z władzami Rosji. Znajdujący się na brzegu rzeki Moskwa Kreml ma powierzchnię o wielkości 28 hektarów, a na jego terenie znajdują się również cerkwie, muzea, budynki administracyjne i zbrojownia kremlowska. To tutaj również turyści mają okazję zobaczyć największy na świecie dzwon, czyli ważący 202 tony car-kołokoł odlany z brązu, a także car-puszka, a więc jedna z największych na świecie armat ładowanych od przodu.
6. Teatr Bolszoj
Teatr Bolszoj w Moskwie należy do zabytkowych teatrów, a jego zespoły operowe i baletowe są w grupie najstarszych i największych na świecie. Instytucja została otwarta w drugiej połowie XVIII wieku przez księcia Piotra Urussowa oraz Michaiła Jeggorowicza Maddoxa. Trudno dziś uwierzyć, że pierwsze spektakle odbywały się w prywatnym domu. W kolejnych dekadach teatr w nowym gmachu był miejscem najważniejszych premier światowych, w tym sztuk Rachmaninowa czy Czajkowskiego. Teatr ten zajmuje tak wysokie miejsce w rosyjskiej kulturze, że kiedy podczas drugiej wojny światowej spadła na niego bomba, z poważnymi szkodami uporano się błyskawicznie.
7. Państwowe Muzeum Historyczne
Państwowe Muzeum Historyczne w Moskwie znajduje się na Placu Czerwonym i stanowi jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w mieście. Zostało założone w 1872 roku, a w jego zbiorach znajdują się starożytne rękopisy, korespondencja Iwana IV Groźnego z dowódcą wojskowym, Andriejem Michajłowiczem Kurbskim, czy 9000 tomów historii Rosji z księgozbioru Golicyna. Znajduje się tutaj również pomieszczenie poświęcone twórczości jednego z najznakomitszych pisarzy pozytywistycznych – Fiodora Dostojewskiego. W sumie w muzeum znajduje się cztery i pół miliona eksponatów o wysokiej wartości historycznej oraz piętnaście milionów dokumentów. Trudno wyobrazić sobie te ilości, zwłaszcza że turyści mogą zobaczyć mniej niż jeden procent z nich.
8. Patriarsze Prudy
Patriarsze Prudy to jeden z najsłynniejszych skwerów w literaturze światowej. Znajdujący się w Moskwie prostokątny plac był miejscem akcji początku powieści “Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa. To właśnie na tym skwerze w upalny dzień doszło do dyskusji między bohaterami literackimi – Iwanem Bezdomnym i Berliozem – i to właśnie na Patriarszych Prudach bohaterowie ci zetknęli się z Wolandem. Miejsce to jest bardzo często odwiedzane przez miłośników jednej z najpopularniejszych powieści XX wieku, którzy zresztą zwiedzają Moskwę według szlaków wytyczonych przez bohaterów Bułhakowa.
9. Muzeum Sztuk Pięknych
Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie to miejsce, w którym znajduje się największa kolekcja sztuki europejskiej w całej stolicy. Instytucja została otwarta pod koniec XIX wieku, a podczas inauguracji obecny był car Mikołaj II oraz członkowie rodziny carskiej. Znajdują się tutaj kopie antycznych posągów, makiety i odlewy, które uprzednio stanowiły pomoc dydaktyczną na uniwersytecie, a także dzieła z różnych epok artystycznych, w tym prace Picassa, Matisse’a czy van Gogha. Największymi skarbami muzeum są jednak papirusy sprezentowane przez egiptologa rosyjskiego.
10. Cmentarz Wagańkowski
Cmentarz Wagańkowski należy do najstarszych w Moskwie. Powstał w drugiej połowie XVIII wieku kilkadziesiąt lat po tym, jak Piotr I zakazał chowania zmarłych w obrębie murów miejskich. Założony w czasie epidemii dżumy stał się miejscem pochówku kilku tysięcy ofiar zarazy. Słynął wówczas jako cmentarz dla najniższych warstw społecznych, co miało zmienić się dopiero w XIX wieku. Od tamtej pory odbywały się tutaj pogrzeby arystokracji i artystów. Dziś znajdują się tutaj nagrobki wielu znakomitych Rosjan z różnych dziedzin kultury, sportu i działalności na rzecz miasta. Z alejki cmentarza widać cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego, a wielu mieszkańców miasta i turystów odwiedza to miejsce, aby uczcić pamięć znanych kompozytorów, poetów, pisarzy czy sportowców.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj