30 Ciekawostek o Gruzji 🗺️

gruzja
foto – Pixabay

Gruzja staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów polskich turystów. Znana jest ze swojej wspaniałej przyrody, doskonałej, aromatycznej kuchni i gościnności mieszkańców. Gruzja położona jest na granicy Azji i Europy, na terenie tzw. Zakaukazia. Graniczy z Rosją, Azerbejdżanem, Turcją i Armenią. Na zachodzie tereny państwa otaczają ciepłe wody Morza Czarnego. Przedstawiamy 30 wyjątkowych ciekawostek o Gruzji!

1. Stolicą państwa jest miasto Tbilisi – ogromne miasto, które zamieszkuje około 1,5 miliona osób. Najstarsze ślady osadnictwa z tego terenu pochodzą już sprzed 2 tysięcy lat, a dziś stanowi ważny ośrodek gospodarczy, edukacyjny i turystyczny. Znajdują się tu liczne muzea (np. Gruzińskie Muzeum Narodowe i Narodowe Muzeum Sztuki), zabytki historyczne (np. Stare Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO) oraz parki, skwerki i atrakcje dla dzieci.

2. Oficjalną walutą Gruzji jest lari. Lari gruziński warty jest w przeliczeniu około 1,35zł.

3. Tradycyjnym gruzińskim alkoholem jest czacza czyli wysokoprocentowy winiak, smakiem zbliżony do włoskiej grappy. Zazwyczaj zwiera od 40 do nawet 60% zawartości czystego alkoholu.

4. Flaga Gruzji przedstawia duży, czerwony krzyż św. Jerzego na białym tle. Dookoła niego znajdują się cztery mniejsze krzyże w czerwonej barwie. Symbolizują one cztery główne mniejszości etniczne, które zamieszkują obecnie tereny zjednoczonego państwa: mieszkańców Osetii Południowej, Abchazji, Adżarii i Dżawachetii.

5. Urzędowym językiem Gruzji jest język gruziński. W wielu miejscach używa się również języka rosyjskiego i ormiańskiego.

6. Najwyższym szczytem w Gruzji jest kaukaska góra Szchara. Ma ona wysokość 5193m n.p.m. co czyni ją trzecią największą górą całego Kaukazu.

7. Drugim największym miastem w Gruzji jest Batumi – miejscowość znajdująca się w południowo-zachodniej części państwa u wybrzeży Morza Czarnego. Jest to także jedno z najważniejszych miast o charakterze turystycznym. Znajdują się tu muzea (m.in. Muzeum Archeologiczne i Adżarskie Muzeum Krajoznawcze), a także wiele zabytków o charakterze historycznym. Warto zobaczyć tutejszy dziewiętnastowieczny meczet turecki, eklektyczne wille oraz Ogród Botaniczny, który stanowi jedną z największych atrakcji miasta.

8. W Gruzji znajduje się najgłębsza jaskinia na świecie. Jaskinia Wieriowkina w Górach Gagryjskich ma głębokość 2212 metrów. W tym państwie znajduje się także druga najgłębsza jaskinia na świecie – Jaskinia Krubera.

9. Państwo to położone jest na obszarze, który jest silnie aktywny sejsmicznie. Stosunkowo często dochodzi tu do trzęsień ziemi. Ostatnie silne trzęsienie ziemi w Gruzji miało miejsce w 1991 roku i pochłonęło 270 ofiar w ludziach.

10. Na terenie Gruzji znajduje się aż 786 lodowców. Największy z nich to lodowiec Lechziri położony w południowej części Kaukazu. Lodowiec Lechziri zajmuje powierzchnię ponad 23 kilometrów kwadratowych.

11. Gospodarka gruzińska oparta jest przede wszystkim na rolnictwie. Uprawia się tu m.in. owoce cytrusowe, orzechy laskowe i winogrona.

12. Starożytni Grecy nazywali tereny dzisiejszej Gruzji Iberią (obszary górskie) oraz Kolchidą (rejon wybrzeża Morza Czarnego).

13. Gruzja uznawana jest za najstarszy region winiarski świata: winorośl na tych terenach uprawiano już 9 tysięcy lat temu. Najważniejsze tutejsze szczepy winogron to Rkatsiteli i Saperavi.

14. Kuchnia gruzińska jest znana na całym świecie. Większość dań jest kaloryczna, mączna i sycąca. Do typowych dań narodowych Gruzji należą chaczapuri (zapiekany placek z serem), charczo (zupa gulaszowa) i chinkali (pierożki w kształcie małych sakiewek, nadziewane bulionem i mięsem wołowym lub wieprzowym).

15. Gruzja stała się niepodległym państwem dopiero po rozpadzie ZSRR w 1991 roku.

16 W Gruzji utworzonych zostało 12 parków narodowych. Do najpiękniejszych z nich należą Park Narodowy Kintiszi, Park Narodowy Mtirala oraz Park Narodowy Machakhela.

17. Największym jeziorem Gruzji jest jezioro Parawani, które położone jest na Małym Kaukazie na wysokości 2073m n.p.m. Jezioro jest niezwykle płytkie – jego głębokość maksymalna to zaledwie 3,3 metry, jednak większość zbiornika ma głębokość od 2 do 2,5 metrów.

18. Większość Gruzinów wyznaje prawosławie (ponad 80%) oraz islam (około 10%).

19. Gruzińską tradycją jest wznoszenie długich toastów w trakcie spożywania alkoholu. Przemowy często trwają nawet kilka lub kilkanaście minut i mogą dotyczyć nie tylko zdrowia gości i gospodarzy, ale nawet polityki, muzyki czy… pogody.

20. Gruzja, choć nie jest członkiem Unii Europejskiej, stanowi państwo stowarzyszone z tą organizacją (od 2014 roku) oraz wraz ze wspólnotą prowadzi wolny handel (od 2016 roku).

21. W Gruzji znajduje się najkrótsza rzeka na świecie. Rzeka Reprua uchodzi do Morza Czarnego i ma zaledwie 18 metrów długości.

22. W gruzińskich, tradycyjnych domach gości wita się chlebem i solą. Dosłownie – te dwa produkty zawsze znajdują się na stołach podczas rodzinnych kolacji, spotkań z przyjaciółmi i obchodzenia różnych świąt.

23. Do gruzińskiej stolicy najłatwiej dostać się można samolotem. Lot pomiędzy Warszawą i Tbilisi trwa około 3 godzin.

24. Spotkania towarzyskie i imprezy rodzinne prowadzone są przez tzw. tamadę. Tamada to zwykle gospodarz, który zabawia gości, daje sygnały do toastów i angażuje się w różne aktywności.

25. Gruzini słyną ze swojej gościnności, szczególną sympatią darzą jednak Polaków. W trakcie istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na tereny Gruzji przeprowadziło się wielu uczonych, lekarzy i prawników, którzy chętnie pomagali biedniejszym mieszkańcom. Prawdopodobnie to właśnie spowodowało sympatię, która narodziła się pomiędzy tymi dwoma narodami.

26. W większości domów gruzińskich produkuje się na własny użytek pieczywo, sery, śmietany, wędliny, przetwory warzywne i wino. Większość mieszkańców chętnie odsprzedaje swoje własne wyroby podróżującym przez Gruzję turystom.

27. Gruzja jest państwem stosunkowo tanim. Noclegów najlepiej szukać już na miejscu – wiele osób prywatnych wynajmuje pokoje, a nawet całe piętra, podróżującym. Niedrogie jest także jedzenie, szczególnie zakupywane od rolników produkty spożywcze. Najwięcej zapłacimy w restauracjach w dużych miastach: Kutaisi, Tbilisi i Batumi.

28. Prawdopodobnie najbardziej znanym Gruzinem świata był Józef Stalin. Ten rosyjski dyktator urodził się w miejscowości Gori, która obecnie znajduje się we wschodniej części państwa.

29. Jednym z najpopularniejszych miejsc w Gruzji jest Cminda Sameba czyli drewniana, średniowieczna cerkiew znajdująca się na szczycie wzgórza o wysokości ponad 2100m n.p.m. Miejsce to znane jest z pięknej scenerii i wspaniałego widoku na majestatyczną, ogromną górę Kazbek.

30. Na wzgórzu Eruszeli znajduje się gruzińskie miasto Wardzia, które w całości wykute zostało w skałach. Wybudowane zostało w XII wieku i przez wiele lat służyło lokalnej ludności jako schronienie przed najeźdźcami. Obecnie cały teren objęty jest ochroną muzeum, a zwiedzający mogą zobaczyć aż 300 skalnych komnat.

4.6/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić