Morze Sargassowe – otwarte morze, które znajduje się na Oceanie Atlantyckim. Powierzchnia akwenu jest zmienna ze względu na niestałość granic i wynosi ok. 6-7 mln km2.
1. Akwen jest wyjątkowy ze względu na to, że jego granice nie są wyznaczane przez brzegi lądów. Tworzą je prądy morskie, które poruszają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara wokół Bermudów.
2. Prądami morskimi, które wyznaczają granice Morza Sargassowego, są Prąd Zatokowy zwany również Golfsztromem, Prąd Północnoatlantycki, Prąd Kanaryjski, Prąd Antylski i Północnorównikowy.
3. Położone jest w zwrotnikowych szerokościach geograficznych. Znajduje się między równoleżnikami 20 st. N i 35 st. N oraz południkami 30 st. W i 70 st. W.
4. Morze Sargassowe jest przykładem halistazy, czyli zastoiska wód powierzchniowych na otwartym oceanie, które często otoczone jest prądami wirowymi. Stanowi w związku z tym obszar względnego bezruchu.
5. Średnia temperatura wód powierzchniowych w zimie wynosi 18-23 st. C, natomiast w lecie 25-28 st. C. Zasolenie kształtuje się na poziomie 36,5-37 ‰.
6. Na obszarze Morza Sargassowego położone są Bermudy, stanowiące terytorium zależne Wielkiej Brytanii. Składają się z ok. 100 nizinnych wysp, które powstały z wapieni koralowych.
7. Akwen jest miejscem tarła m. in. węgorza amerykańskiego i europejskiego oraz kongera amerykańskiego i białopłetwego. Podczas tarła samice węgorza składają ikrę na głębokości 400-750 m. Stąd młode osobniki wyruszają do Ameryki i Europy, a po 8-9 latach powracają kilka tysięcy kilometrów do Morza Sargassowego, by tam odbyć tarło i zginąć.
8. Występuje tu niezwykle licznie specyficzny rodzaj glonów zwanych gronorostami. Należą do gromady brunatnic. Dzięki pęcherzom pławnym mogą unosić się na wodzie. Tworzą środowisko życia wielu organizmów morskich. Same żywią się ich odchodami.
9. O gronorostach wspominali już żeglarze z epoki wielkich odkryć geograficznych. Wzmianka pojawia się w dzienniku pokładowym Santa Marii, statku Kolumba, którym w 1492 r. podróżował ku wybrzeżom Ameryki. Unoszące się na wodzie gronorosty wstrzymywały okręt żeglarzy. Ze względu na podobieństwo pęcherzy pławnych do drobnych winogron, które uprawiane są na południu Europy, podróżnicy nazwali je sargazo.
10. W 1986 r. na morzu tym odkryte zostały najmniejsze i prawdopodobnie najliczniejsze na Ziemi organizmy, które dokonują fotosyntezy. Mają od 0,5 do 0,7 mikrometra średnicy. Rodzaj ten otrzymał nazwę Prochlorococcus. Należy do gromady sinic. Wytwarza ok. 20 % tlenu atmosferycznego.
11. Część terytorium Morza Sargassowego pokrywa się z terytorium Trójkąta Bermudzkiego. Jest to tajemniczy obszar, słynący z zaginięć statków, samolotów i jachtów w dziwnych, niewyjaśnionych okolicznościach.
12. Rejon morza dawniej był nazywany końskimi szerokościami. Wiązało się to z opowieściami żeglarzy o tym, że gdy cisza na morzu wstrzymywała tu ich statki, przy ubywającym zapasie słodkiej wody musieli decydować się na pozbywanie się koni, wyrzucając je za burtę.