15 Ciekawostek o Morzu Martwym

morze martwe
foto – Pixabay

Morze Martwe jest tak naprawdę bezodpływowym słonym jeziorem. Znajduje się na pograniczu Jordanii, Izraela oraz Palestyny i na przestrzeni lat określane było wieloma nazwami. Ze względu na swoją unikatowość stanowi wielką atrakcję dla turystów z całego świata. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Morze Martwe znajduje się między klifami i wzgórzami. Jest położone 429 metrów pod poziomem morza i jest to najniższa wysokość Ziemi w skali całego lądu.

2. Na przestrzeni wieków Morze Martwe nazywane było Morzem Diabelskim, Cuchnącym czy Asfaltowym. W Piśmie Świętym nazywano jest Morzem Słonym albo Morzem Araby, a według wierzeń na jego dnie znajdują się ruiny Sodomy i Gomory – miast, które miały zostać zniszczone wskutek niegodziwego stylu życia jego mieszkańców.

3. Poziom Morza Martwego maleje w ogromnym tempie. Szacuje się, że w ciągu czterdziestu lat jego objętość zmniejszyła się o jakieś 30 procent. Przyczyną jest ruch turystyczny, przemysł kosmetyczny wykorzystujący dobrodziejstwa Morza Martwego, a także zmieniające się warunki atmosferyczne.

4. Przewidywania, że Morze Martwe całkowicie zniknie z powierzchni Ziemi zmusiły polityków do działania. W 2013 roku Jordania i Izrael podpisały umowę, na mocy której ma powstać rurociąg zasilający Morze Martwe wodą z Morza Czerwonego. Dzięki temu być może historia się nie powtórzy, ponieważ, jak odkryli badacze, już 120 tysięcy lat temu całkowicie wyschło istniejące tutaj morze.

5. Zasolenie Morza Martwego waha się od 22 do 26 procent, dlatego nie jest możliwe rozwinięcie się bardziej zaawansowanych form życia w jego głębinach. Istnieje tutaj tylko kilkanaście szczepów bakterii.

6. W związku z niespotykanym poziomem zasolenia, człowiek może swobodnie unosić się na powierzchni wody w Morzu Martwym. Gęstość wody jest tutaj większa niż gęstość ludzkiego ciała. Zjawisko to badał sam cesarz Wespazjan, który rozkazał wrzucać jeńców do wody, aby sprawdzić, czy utoną.

7. Morze Martwe jest jedną z największych atrakcji w Izraelu, a w sezonie letnim bardzo trudno jest znaleźć wolne miejsca hotelowe w miejscowościach nadmorskich. Z kolei zimą przybywa tutaj wielu zwolenników kąpieli w błocie z Morza Martwego. Zbiornik często jest nazywany największym naturalnym SPA na świecie, ponieważ w jego wodach znajduje się ponad dwadzieścia minerałów, z których połowa nie występuje nigdzie indziej na świecie.

8. W wodach Morza Martwego występuje dwadzieścia razy więcej bromu i potasu niż w innych morzach, piętnaście razy więcej magnezu oraz dziesięć razy więcej jodu. Z kolei położenie w depresji sprawia, że jest tutaj o dziesięć procent więcej tlenu, a brak przemysłowych zakładów w pobliżu sprawia, że okolica jest wyjątkowo czysta. Dlatego też kąpiel w Morzu Martwym, mimo że nie sposób w nim pływać, jest bardzo zdrowa dla ciała i organizmu.

9. W 2011 roku izraelskie Ministerstwo Turystyki postanowiło jeszcze bardziej zwiększyć popularność Morza Martwego, zgłaszając je do konkursu “Siedem cudów natury”. Na ponad 400 pretendentów, Morze Martwo znalazło się na czternastym miejscu. Brak tego tytułu nie przeszkadza jednak milionom ludzi, którzy kąpią się w morzu co roku.

10. Hamei Zohar Beach w Izraelu to jedna z najsłynniejszych plaż nad Morzem Martwym. Jasny piasek kontrastuje tutaj z lazurową wodą, a infrastruktura została zaprojektowana tak, aby nikomu niczego nie brakowało. Na miejscu znajduje się mnóstwo knajpek i restauracji serwujących pyszną szakszukę i falafele, bary, parasole i leżaki.

11. Turyści, którzy pragną wykąpać się w zdrowych dla ciała wodach Morza Martwego, muszą pamiętać o kilku zasadach. W morzy kategorycznie nie wolno nurkować ani do niego wskakiwać. Do wody można wchodzić tylko specjalnie wytyczonymi drogami i nie wolno chlapać innych. W związku z zasoleniem, nie wolno również pić wody z morza, a jeśli komuś przez przypadek uda się ta sztuka, powinien natychmiast zgłosić się do służb medycznych na plaży.

12. Warto również pamiętać o tym, jak sól działa na nawet najmniejsze rany. Jeśli ktoś ma niezagojone zadrapania lub urazy albo też depilował nogi w ciągu ostatnich dwudziestu czterech godzin, kontakt ze słoną wodą może okazać się bolesny. Po kąpieli wskazane jest skorzystanie z plażowego prysznica, aby wypłukać dokładnie całą sól, a także nasmarowanie ciała balsamem nawilżającym.

13. Morze Martwe jest sporym źródłem soli potasowej oraz kuchennej. Szacuje się, że obecnie zasoby morza to nawet ponad 40 milionów ton.

14. Masada to starożytna twierdza żydowska znajdująca się na wschodnim skraju Pustyni Judejskiej nad Morzem Martwym. W 40 roku przed naszą erą to właśnie tutaj Herod schronił się przed Partami, a już kilkadziesiąt lat później stanowiła ona rzymską strażnicę graniczną. Miejsce jej położenia ustalono w pierwszej połowie XIX wieku, a prace archeologiczne rozpoczęły się ponad sto lat później. W związku z historią oblężenia Masady w 73 roku miejsce to jest bardzo ważne w historii Izraelczyków.

15. Do najbardziej niesamowitych zjawisk dotyczących Morza Martwego należy wydobywanie się z niego asfaltu. Wypływa on w postaci grudek, a w pierwszej połowie XIX wieku w morzu pojawiła się bryła ważąca 2700 kilogramów. Najprawdopodobniej dostaje się tam przez szczeliny w Ziemi.

4/5 - (46 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić