Rzeka Piława 🗺️ Informacje i Ciekawostki

rzeka piława

Piława to rzeka przepływająca przez zachodnią Polskę i jednocześnie najdłuższy dopływ Gwdy. Zaczyna swój bieg w Komorze, a potem płynie przez kilka jezior, aby we wsi Dobrzyca dotrzeć do Gwdy.

Co warto wiedzieć o tej rzece i jakie atrakcje oferuje turystom? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Piława ma długość 86 kilometrów i wiedzie przez jeziora Rakowo, Brody, Strzeszyn, Kocie, Dołgie i Berlińskie. Przepływa również przez lasy Puszczy Drawskiej oraz Równinę Wałecką.

2. Urozmaicony bieg rzeki sprawia, że doskonale nadaje się ona do spływów kajakowych i rzeczywiście w sezonie letnim i wiosennym jest w tym celu wykorzystywana przez miłośników kajakarstwa. Jest również rajem dla wielbicieli wędkowania, ponieważ poziom zarybienia jest wysoki i występują tutaj różnorodne ryby.

3. Jeszcze przed drugą wojną światową Niemcy wybudowali wzdłuż Piławy pas umocnień wojskowych Wału Pomorskiego, który miał chronić wschodnią granicę Trzeciej Rzeszy. Dziś jego pozostałości stanowią ciekawą atrakcję dla turystów zainteresowanych historią drugiej wojny światowej.

4. Komorze to jezioro znajdujące się w województwie zachodniopomorskim. Wyróżnia się bardzo dobrze rozwiniętą linią brzegową, w której nie brakuje cypli, zatok i półwyspów. Na jeziorze znajdują się również cztery wyspy i jest ono chętnie wykorzystywane przez fanów sportów wodnych, a zwłaszcza kajakarstwa.

5. Rakowo to jezioro rynnowe znajdujące się na Pojezierzu Choszczeńskim około sześciuset metrów od miejscowości Rakowo. Znajduje się tutaj kościół pw. Świętej Trójcy, który został wybudowany na przełomie XV i XVI wieku. Okolica ta jest często bazą dla turystów odwiedzających okoliczne jeziora.

6. Pile to jezioro na Pojezierzu Drawskim, który cechuje się zróżnicowaną linią brzegową i ciekawym dnem. Maksymalna głębokość to tutaj nawet ponad czterdzieści metrów, a przez jezioro przebiega Szlak Kajakowy. Nad jeziorem położone jest urocze miasto Borne Sulinowo, w którym warto zobaczyć zabytkową willę Guderiana i Dom Oficera z dwudziestolecia międzywojennego.

7. Puszcza Drawska znajduje się na terenie trzech województw, a mianowicie województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Znajdują się tutaj liczne szlaki piesze i rowerowe, a także zaawansowana infrastruktura dla kajakarzy. Miejsca biwakowe przyciagają miłośników przyrody i wakacji na łonie natury.

8. Piława przepływa przez miejscowość o nazwie Szwecja, która znajduje się w powiecie wałeckim. Jest to urokliwa wieś otoczona przez lasy i jeziora, gdzie warto zobaczyć kościół z XIX wieku, a także skosztować tak zwanej kiszki szwedzkiej, która znajduje się w rejestrze produktów regionalnych.

9. Rezerwat “Smolary” znajduje się w pobliżu Czechynia, przez który przepływa Piława. Jest to torfowiskowy rezerwat przyrody, na terenie którego zarejestrowano ponad sto rzadkich gatunków roślin, a także siedliska żurawi i czajek.

10. Piława to wieś letniskowa, która często stanowi bazę dla turystów odwiedzających te strony. Jest pięknie położona nad brzegiem jeziora Pile, a na jej terenie znajdują się piękny kościół z drugiej połowy XIX wieku oraz wieża z lat dwudziestych XX wieku.

11. Góra Śmiadowska wznosi się na wysokość 168 metrów nad poziomem morza i znajduje się w pobliżu wsi Śmiadowo na Pojezierzu Drawskim. Znajduje się tutaj jeden z największych zespołów fortyfikacyjnych na Wale Pomorskim. Zostały one wzniesione w latach trzydziestych XX wieku i były wykorzystywane podczas drugiej wojny światowej. Obecnie stanowią wielką atrakcję dla fanów historii i można je zwiedzać w środku.

12. Zamek Drahim w Starym Drawsku to pozostałości warownego zamku joannitów, który został wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku. Jest to bardzo ważna część dziedzictwa kulturowego epoki średniowiecza. Obecnie zabytek ten należy do Muzeum Motoryzacji i Techniki, dzięki któremu można podziwiać zabytkowe samochody, motocykle i maszyny.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić