Morze Czerwone to śródlądowe morze międzykontynentalne, znajdujące się pomiędzy Afryką w Półwyspem Arabskim. Kanał Sueski łączy je z Morzem Śródziemnym, a do jego wód dostęp mają takie państwa, jak Egipt, Erytrea, Dżibuti, Arabia Saudyjska, Jemen, Jordania, Izrael i Sudan. W niektórych z tych państw nad morzem powstała zaawansowana infrastruktura, która przyciąga tłumy turystów. Kurorty takie jak Eljat, Hurghada czy Szarm el-Szejk biją rekordy popularności w Polsce. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki o Morzu Czerwonym.
1. Nazwa morza to pozostałość po odległych czasach, kiedy marynarzom o wiele łatwiej było oznaczać miejsca na Ziemi kolorami. W ten sposób swoje nazwy otrzymały również Morze Białe i Morze Żółte.
2. Na przestrzeni lat powstało wiele teorii dotyczących jego nazwy. Niektórzy uważają, że nadano ją, kiedy w morzu zaobserwowano sinice, które sprawiają, że woda wydaje się brązowa. Według innych nazwa wywodzi się od ludu Himyaritów, którzy nazywali siebie „czerwonymi”, a jeszcze inni twierdzą, że nazwa nawiązuje do żyjących tutaj raf koralowych, które w większości mają czerwoną barwę.
3. Jego powierzchnia wynosi mniej więcej 460 tysięcy kilometrów kwadratowych, a średnia głębokość to 437 metrów. Należy do najbardziej zasolonych zbiorników wodnych na świecie, ponieważ bardzo szybko odparowuje z niego woda. Zasolenie osiąga tutaj nawet około 4 procent.
4. Morze Czerwone stwarza idealne warunki do życia ponad 1200 gatunkom ryb. Aż dziesięć procent z nich nie występuje nigdzie indziej. Żyje tutaj również ponad 1000 gatunków bezkręgowców oraz kilkaset miękkich i twardych koralowców.
5. Morze Czerwone ma zróżnicowaną linię brzegową. Ponadto znajduje się na nim ponad dwadzieścia wysp. Do najsłynniejszych z nich należą Wyspy Skaliste, Wyspy Brata, Zabargad oraz Shedwan.
6. Nad Morzem Czerwonym znajduje się Półwysep Synaj, należący do Azji Zachodniej i będący częścią Egiptu. Kiedy sytuacja między Izraelem a Egiptem ustabilizowała się w latach osiemdziesiątych XX wieku nastąpił tutaj dynamiczny rozwój turystyki. To właśnie tutaj znajduje się Riwiera Morza Czerwonego, a także szalenie popularny kurort Szarm el-Szejk.
7. Północne Morze Czerwone zostało uznane za jeden z siedmiu cudów podwodnego świata przez CEDEM, czyli stowarzyszenie zrzeszające biologów morskich albo oceanologów. Znajdują się tutaj zróżnicowane rafy koralowe, a także mnóstwo barwnych gatunków ryb, które powodują, że obszar ten cieszy się ogromną popularnością wśród wielbicieli nurkowania.
8. Na środku Morza Czerwonego znajduje się wiele wysp wulkanicznych. Choć większość z nich jest w stanie uśpienia, w 2007 roku na wyspie Jabal al-Tair należącej do Jemenu doszło do potężnej eksplozji. Była to pierwsza eksplozja tego wulkanu od 124 lat.
9. Badania Morza czerwonego przeprowadzali już starożytni Egipcjanie, którzy mieli zamiar rozpracować najkorzystniejsze szlaki handlowe. Minęło parę tysięcy lat, a głębiny morza nadal są badane przez naukowców i nowoczesne technologie. Według badaczy ludzie znają podwodny świat na kuli ziemskiej zaledwie w kilku procentach.
10. W czasach Imperium Rzymskiego Morze Czerwone było bardzo ważnym elementem wymian handlowych z Indiami i Chinami. Z kolei w epoce średniowiecza to właśnie szlaki handlowe wytyczone na tym morzu pozwalały na eksport coraz bardziej popularnych wówczas przypraw korzennych.
11. Morze Czerwone jest też ważnym motywem biblijnym. Według Pisma Świętego, kiedy Żydzi opuszczali niewolę egipską, Bóg za pomocą Mojżesza sprawił, że morze to rozstąpiło się. Dzięki temu naród żydowski mógł przejść przez środek morza, a wojska faraona utonęły, kiedy woda w cudowny sposób wróciła na swoje miejsce.
12. Morze Czerwone jest jednym z najbardziej czystych i cieszących się przejrzystą wodą mórz na całym świecie. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze ważną rolę odgrywa polityka państw graniczących z morzem, które dbają o jego stan. Po drugie morze nie ma dopływów w postaci rzek, które w innych przypadkach niosą do zbiornika muł i zanieczyszczenia zebrane po drodze.
13. Morze Czerwone jest najcieplejszym zbiornikiem wodnym na Ziemi. W okresie zimowym temperatura wody osiąga około 20 stopni, czyli tyle samo ile Bałtyk w okresie letnim, a z kolei latem woda w Morzu Czerwonym może mieć nawet 30 stopni w okolicach wybrzeży.
14. Morze Czerwone jest obecnie najmłodszym morzem na całym świecie. Powstało około 25 milionów lat temu w dużym wgłębieniu, które powstało wskutek ruchu płyt kontynentalnych między Afryką a Półwyspem Arabskim. Co ciekawe, jego powierzchnia co roku nieznacznie się powiększa.
15. Na przestrzeni dziejów w Morzu Czerwonym zatonęło przynajmniej siedemnaście dużych statków. Obecnie nurkowie schodzą na dno, aby dokładnie zbadać technologie, jakimi dysponowali marynarze w poprzednim wieku.