12 Ciekawostek o Morzu Żółtym

morze żółte
Może Żółte – Port Dalian – Chiny / foto – Pixabay

Morze Żółte położone jest pomiędzy Chinami kontynentalnymi a Półwyspem Koreańskim. Uważane jest za morze śródlądowe, mimo że nie jest otoczone lądem. Morze Żółte łączy się z Morzem Wschodniochińskim przez Cieśninę Koreańską.

1. Morze Żółte zajmuje powierzchnię około 380 000 kilometrów kwadratowych (147 000 mil kwadratowych). Swoją nazwę zawdzięcza dużej ilości osadów naniesionych do morza przez rzeki spływające z Himalajów. Osad ten powoduje, że woda w Morzu Żółtym ma żółty kolor. Osady utrudniają również żeglugę, ponieważ u ujścia wielu rzek często tworzą się piaszczyste łachy. W najgłębszym miejscu Morze Żółte osiąga głębokość około 150 metrów (492 stóp).

2. Temperatury w Morzu Żółtym wahają się od 9 stopni Celsjusza (48 stopni Fahrenheita) w styczniu do 28 stopni Celsjusza (82 stopnie Fahrenheita) w lipcu. Najzimniejsze temperatury występują wzdłuż północnego wybrzeża Korei Północnej, podczas gdy ciepłe temperatury występują daleko na południe, wzdłuż środkowego wybrzeża Chin. Opady atmosferyczne wynoszą średnio około 1300 milimetrów (51 cali) rocznie, a większość z nich występuje w miesiącach letnich. W miesiącach zimowych silne wiatry północne tworzą wysokie fale i wzburzone morze, które może osiągnąć wysokość do pięciu metrów.

3. Morze Żółte to morze marginalne zachodniego Oceanu Spokojnego, położone pomiędzy Chinami kontynentalnymi a Półwyspem Koreańskim. Jest jednym z czterech mórz nazwanych od wspólnych określeń kolorów – obok Morza Czarnego, Morza Czerwonego i Morza Białego.

4. Morze Żółte jest dużym morzem we wschodniej Azji, ograniczonym od zachodu przez Chiny i Koreę, od wschodu przez Koreę, a od południa przez Chiny.

5. Od czerwca do października przeważają wiatry z północy, wiejące z syberyjskich komórek wysokiego ciśnienia. Silne zachodnie wiatry z Syberii generują fale o wysokości nawet 6-7 m (20-23 stóp) w połowie lata.

6. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Istnieje wiele zajęć, w które można się zaangażować podczas wizyty w tym miejscu. Niektóre z nich to surfing, nurkowanie, wędkarstwo i obserwacja wielorybów. Można również odwiedzić niektóre z wysp, które otaczają to morze, jak również niektóre historyczne miejsca. Większość turystów, którzy przybywają nad to morze, wybiera się na przejażdżkę łodzią lub pływa. Tutejsza woda stanowi doskonałe miejsce do pływania, ponieważ jest czysta i ciepła.

7. Morze to ma bardzo płytką głębokość i silną siłę pływów. Jest to również jeden z najbardziej niebezpiecznych akwenów na świecie, ponieważ jest bardzo trudny do nawigacji ze względu na nagłe zmiany głębokości wody i gwałtowne prądy.

8. Roczne opady wynoszą około 800 mm na jego wybrzeżach, ale w centralnych obszarach opady są niższe niż 200 mm, co sprawia, że w niektórych częściach jest prawie bezdeszczowe.

9. Morze Żółte posiada rozległe płaty błotne wzdłuż linii brzegowej rozciągające się od prowincji Shandong do prowincji Liaoning w Chinach, obejmujące obszar 20 000 km².

10. Morze Żółte ma niezwykle wysoki zakres pływów ze względu na jego położenie geograficzne w stosunku do otaczających mas ziemskich: leży w formacji wklęsłej linii brzegowej w kształcie litery C, z dużymi częściami półwyspów Shandong i Liaodong wystającymi do wody. To sprawia, że jest narażone na częste tajfuny i cyklony.

11. Średnia głębokość wody jest mniejsza niż 30 metrów, a maksymalna głębokość wynosi 86 metrów; na płytkich wodach znajduje się wiele mielizn; po obu stronach wybrzeża jest wiele jezior i zatok.

12. Port Dalian, Port Qinhuangdao, Port Bayuquan i Port Lianyungang są ważnymi portami wzdłuż wybrzeża Morza Żółtego.

3.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić