Azory to archipelag składający się z dziewięciu wysp wulkanicznych położonych na Oceanie Atlantyckim. Choć administracyjnie należą do Portugalii, każda z nich ma nieco inny charakter i swoisty klimat. Ze względu na aktywność sejsmiczną rzeźba terenu jest tutaj stroma, wybrzeża są skaliste, a na wyspach znajduje się sporo jezior kraterowych. Często nazywane są europejskimi Hawajami, a atrakcje, jakie czekają tutaj na turystów, kojarzą się raczej z Islandią. Bogactwo czarnych plaż, szczyty wulkanów i gorące źródła sprawiają, że wakacje w na wyspach obfitują w bardzo zróżnicowane przeżycia i możliwości aktywnego wypoczynku. Poniżej znajduje się dziesięć największych atrakcji Azorów.
1. Azory to jedyne miejsce w Europie, gdzie znajdują się plantacje ananasów i herbaty. Ze względu na nie azorska wyspa, São Miguel, nazywana jest często zieloną wyspą. Dystans trzech kilometrów dzieli tutaj aż dwie plantacje herbaty, Gorreana i Porto Formoso, dlatego niezbyt wyczerpujący spacer w pięknych okolicznościach przyrody wystarczy, aby odwiedzić obie. Plantacje znajdują się w północnej części wyspy tuż nad wybrzeżem, a Ocean Atlantycki stanowi dla nich naturalną i wyjątkowo malowniczą scenografię. Gorreana to rodzinna firma, specjalizująca się z produkcji czarnej i zielonej herbaty już od XIX wieku. Do dziś używa się tutaj maszyn z epoki pozytywizmu. Podczas wycieczki w te okolice można również kupić na pamiątkę tutejsze herbaty. Na wyspie znajdują się również szklarnie, w których hodowane są ananasy.
2. Na tej samej wyspie znajduje się wulkan, którego ostatnia erupcja miała miejsce w pierwszej połowie XVII wieku. Dziś na tym obszarze znajdują się stanowiące wielką atrakcję gorące źródła. Kilkadziesiąt gejzerów i gorących źródeł daje szansę na to, aby skorzystać z naturalnej kąpieli na świeżym powietrzu. To tutaj znajduje się założony ponad dwieście lat temu Parque Terra Nostra, na terenie którego rośnie dwa tysiące gatunków roślin. Miejsce to przypadnie do gustu wielbicielom kamelii, a ich imponująca kolekcja obejmuje około sześciuset odmian tych kwiatów. Sercem parku jest basen z wodą z gorących źródeł. Ma ona brązowy kolor i może zabarwić jasny strój kąpielowy, ale wysoka zawartość minerałów rekompensuje straty.
3. We wschodniej części Furnas znajduje się Caldeira das Furnas, czyli park z fumarolami i gorącymi źródłami. Ciekawostkę stanowią tutaj ziemne kopczyki, wewnątrz których gotują i duszą się potrawy. Najpopualrniejszą z nich jest cozido, czyli tradycyjny gulasz z wołowiny, wieprzowiny, kiełbasy i kurczaka z dodatkiem ziół i warzyw. Krótki spacer szlakiem zaprowadzi turystów w piękne miejsce zdominowane przez bujną roślinność, gdzie znajduje się gotycka kaplica.
4. Czarne plaże pochodzenia wulkanicznego to kolejne miejsca, dzięki którym wyspy te mają unikatowy charakter. Praia de Santa Barbara jest nie tylko wyjątkowo piękną plażą, ale też wymarzoną lokalizacją dla fanów sportów wodnych, a zwłaszcza wind surfingu. Fale są tutaj bardzo wysokie, a na wybrzęzu znajduje się szkoła dla surferów z profesjonalną i pomocną obsługą. Z kolei Praia dos Mosteiros to plaża, która wyróżnia się dwiema czarnymi skałami. Najpiękniej prezentuje się podczas zachodu słońca i często wykorzystywana jest jako tło sesji ślubnych. Ribeira Quente zwana jest również Praia de Fogo, czyli plażą ognia, a to dlatego, że ze względu na ciepłe źródła woda jest tutaj dużo cieplejsza.
5. Sete Cidades to portugalskie określenie oznaczające „siedem miast”. Nazwa ta dotyczy kilku obiektów znajdujących się na wyspie São Miguel. Należą do nich nieczynny wulkan w zachodniej części, kilka jezior kraterowych oraz znajdujące się tuż obok miasteczko. Miradouro da Vista do Rei i Miradouro da Boca do Inferno to punkty widokowe, na które warto się dostać, aby z góry podziwiać imponującą panoramę obejmującą całą okolicę wraz z jeziorami. W tej części wyspy znajduje się również sporo szlaków dla pieszych, na których nie brakuje zachwycających widoków.
6. Terceira to wyspa azorska, której nazwa nawiązuje do kolejności odkryć wysp w archipelagu. W samym centrum wyspy znajduje się Algar do Carvão, czyli jaskinie, które powstały ponad dwa tysiące lat temu wskutek erupcji znajdującego się tutaj wulkanu. Sceneria przypomina magiczną krainę, pełną stalaktytów, stalagmitów i finezyjnych formacji skalnych. W najgłębszej grocie na tym terenie, dokładnie na głębokości dziewięćdziesięciu metrów, znajduje się basem zasilany wodą deszczową. Kilka kilometrów na wschód od tego miejsca znajduje się kolejna jaskinia lawowa, Gruta do Natal, której nazwa oznacza po portugalsku „jaskinię bożenarodzeniową”. W jaskini tej odprawiano msze podczas Bożego Narodzenia.
7. Stolicą Terceiry jest Angra do Heroismo, miasto założone na przełomie średniowiecza i renesansu. W epoce największych odkryć geograficznych w historii, w których Portugalczycy mieli niemały udział, znajdował się tutaj bardzo ważny port handlowy, który łączył Europę, Afryką i Amerykę. Mało kto wie, że w XIX wieku miasto to było stolicą całej Portugalii. Dziś znajdują się tutaj perły architektoniczne z różnych epok, a brukowane uliczki zachwycają unikalną atmosferą. Całe miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
8. Pico to wyspa azorska, której znakiem rozpoznawczym jest góra o tej samej nazwie. Szczyt Pico ma aż 2351 metrów wysokości i jest wygasłym wulkanem. Wspinaczka na szczyt krateru zajmuje kilka godzin, ale widoki, które czekają na samej górze, rekompensują całe zmęczenie. Widać stąd Ocean Atlantycki i inne azorskie wyspy z perspektywy, której nie zapewniają żadne punkty widokowe. Najwyższym punktem całego wzniesienia jest malutki stożek wulkaniczny, nazywany pieszczotliwie małym Pico. Aby się na niego dostać należy poświęcić kolejne pół godziny, a to niezbyt wiele, aby poczuć satysfakcję z dotarcia najdalej jak się da. Na górze można również nocować pod namiotem.
9. Na wyspie Pico znajdują się winnice założone w tym miejscu już w XV wieku. Uprawę winogron na Azorach rozpoczęli duchowni z zakonu franciszkanów, a wkrótce wino stąd stało się na tyle popularne, że zaczęto je eksportować do innych państw. Ciekawostką jest, że wino z Pico cieszyło się uznaniem rosyjskiego cara, Mikołaja II. Po jego śmierci w carskich piwniczkach znaleziono butelki tutejszego wina. Winnice na wyspie warto odwiedzić, ponieważ w ogóle nie przypominają one winnic z innych części świata. Krzaki nie rosną w poziomie, tylko płożą się po ziemi, a oddzielają je od siebie specjalne kamienne murki.
10. Aż do końca XX wieku wielu mieszkańców wyspy Pico utrzymywało się z wielorybnictwa, później praktyka ta została zakazana. W dzisiejszych czasach wieloryby są wielką atrakcją turystyczną, dlatego na wyspie można zdecydować się na rejs, podczas którego z pokładu można oglądać zarówno wieloryby, jak i delfiny w naturalnym środowisku. Turyści mają również możliwość wybrać się na podwodną wycieczkę z przewodnikiem, żeby na własne oczy przekonać się, jak wygląda kraina takich zwierząt, jak humbaki czy kaszaloty. Z kolei na lądzie znajduje się atrakcyjne muzeum wielorybników, w którym można poznać tajniki ich pracy.
Azory, będąc autonomicznym regionem Portugalii, nie wymagają od turystów wizy, o ile pobyt na wyspach nie przekracza dziewięćdziesięciu dni. Dokumentem potrzebnym podczas podróży jest ważny dowód osobisty. W związku z położeniem na Oceanie Atlantyckim na wyspach panują umiarkowane temperatury i nawet latem temperatura rzadko przekracza tutaj 26 stopni, dlatego okolice są idealnym miejscem dla tych, którzy nie lubią zimna, ani przesadnych upałów.