15 Ciekawostek o Meteorach w Grecji

Meteory
foto – Pixabay

Meteory to masyw skał z piaskowca i zlepieńca znajdujący się w środkowej Grecji. skały w tym miejscu osiągają wysokość do 540 metrów nad poziomem morza i stanowią jedną z największych atrakcji w tej części kraju. Oto piętnaście ciekawostek na ich temat.

1. Na szczytach skał znajduje się zespół aż dwudziestu czterech klasztorów prawosławnych zwanych monastyrami. Mnisi przybyli w te okolice już w XI wieku w poszukiwaniu ciszy i możliwości medytacji.

2. Zanim na szczytach skał powstały klasztory, zakonnicy wspinali się do wysoko położonych jaskiń, gdzie urządzali własne pustelnie. Pozostawali tam nawet przez kilka dni, aby z dala od innych modlić się w absolutnej ciszy. Dziś do jaskiń udają się wspinacze, a w środku można znaleźć flagi różnych państw.

3. Wielki Meteor to najstarszy monastyr wchodzący w skład kompleksu klasztornego. Znajduje się na szczycie Szerokiej Skały na wysokości ponad sześciuset metrów nad poziomem morza i prowadzi do niego ponad dwieście wykutych w skale schodów.

4. Według legendy święty Atanazy, który założył Wielki Meteor, wzniósł się na jego szczyt na skrzydłach orła. Pierwszy monastyr powstał w 1336 roku, a ze względu na średniowieczne konflikty i najazdy klasztor stanowił bezpieczne schronienie dla następy tronu serbskiego.

5. Od 1940 roku przełożonemu najstarszego klasztoru podlegają również wszystkie pozostałe klasztory meteorskie. Na jego terenie znajduje się również najwięcej relikwii i dokumentacja związana z klasztorem oraz jego historią.

6. Ze względu na ogromne zainteresowanie ze strony turystów z całego świata, dziś do wszystkich dostępnych klasztorów można dojść po dobudowanych schodach. W średniowieczu podróż na górę wymagała niebezpiecznej wspinaczki, drabin i lin. Jeszcze po wielu latach zdarzało się, że pielgrzymi, którzy chcieli pokazać poświęcenie, wspinali się na górę za pomocą lin. Niestety, doszło również do kilku tragicznych wypadków, kiedy liny pękały.

7. Meteory są w całości wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i są unikatem na skalę światową.

8. Na 24 klasztory, dziś tylko sześć z nich jest zamieszkana. Żyją w nich mnisi i mniszki. Klasztorami tymi są Wielki Meteor Przemienienia Pańskiego, klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego, klasztor Świętego Stefana, klasztor Świętej Trójcy, klasztor Świętej Barbary oraz klasztor Warłama.

9. Zwiedzanie monastyrów wymaga od turystów stosownego stroju. Kobiety muszą zasłonić kolana i ramiona, a mężczyźni muszą mieć długie spodnie. Jest to praktyka stosowana w wielu świątyniach różnych wyznań na całym świecie i świadczy o okazanym miejscu szacunku.

10. Do największych zabytków Wielkiego Meteora należą cerkiew Przemienienia Pańskiego, ossuarium, refektarz i wieża z balkonem. Na jego terenie znajdują się również dom spokojnej starości z XVI wieku oraz kaplice, ale obiekty te nie są udostępnione zwiedzającym.

11. Ossuarium na Wielkim Meteorze to kaplica czaszek, w której znajdują się poukładane w rzędy kości zmarłych oraz czaszki dawnych ihumenów.

12. Ze względu na imponujące widoki i malownicze położenie Meteory na przestrzeni lat stawały się scenografią wielu popularnych produkcji filmowych. Nakręcono tutaj na przykład sceny do jednej części przygód Jamesa Bonda, “Tylko dla twoich oczu”, a także sceny do słynnego serialu pod tytułem “Gra o tron”.

13. Członkowie amerykańskiego zespołu Linkin Park nazwali jedną ze swoich płyt “Meteora”, będąc pod wrażeniem skalnych formacji w środkowej Grecji. Muzycy zobaczyli klasztory na skałach na pocztówce i uznali, że ich płyta powinna robić na ludziach tak samo wielkie wrażenie.

14. Refektarz w Wielkim Meteorze został wykonany w XVI wieku. Jest salą o wymiarach 35 na 12 metrów, której strop podpiera pięć kolumn oraz kamienne ściany. Znajduje się w nim obecnie muzeum miedzianych, drewnianych oraz glinianych przedmiotów codziennego użytku i przyborów kuchennych.

15. W bibliotece Wielkiego Meteora znajduje się ponad sześćset ręcznie pisanych kodeksów, które mają wielkie znaczenie historyczne i literackie. Są tutaj również dokumenty patriarchów i złote encykliki, bizantyjskie ikony i rzadkie wydawnictwa z okresu od XV do XIX wieku.

4.7/5 - (23 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić