Marzysz o rejsie na Adriatyku? Oto 8 mało znanych chorwackich wysp, do których dotrzesz łodzią

Nic tak nie napawa radością, jak otwarte morze i możliwość płynięcia łodzią, dokąd dusza zapragnie. Jeśli planujesz wakacyjny rejs, przygotowaliśmy garść inspiracji. Oto mało znane wyspy na morzu Adriatyckim, które pozwolą ci poczuć klimat przygody. Te miejscówki oczarują cię pod wieloma względami! Zamiast więc serfować w Internecie, po prostu obierz kierunek i spełnił marzenia.

Na morzu Adriatyckim znajduje się około 1200 wysp. Jedynie 69 jest zamieszkanych. Najwięcej z nich znajdziesz wzdłuż wybrzeża chorwackiego, które stało się bardzo popularne wśród turystów ze względu ma spektakularne widoki oraz… czystość! Tak, chorwackie wybrzeże uważa się za najczystsze w całej Europie.

Adriatyk daje sporo możliwości. Podczas rejsu jest duża szansa na zobaczenie delfinów, a w tych wodach żyją również walenie i rekiny. Miłośnicy nurkowania nie będą zawiedzeni. Widoki pod wodą są oczywiście przepiękne, a samo nurkowanie bezpieczne – nie ma tu stworzeń, które zagrażają człowiekowi. Co więcej, można natknąć się na zatopione wraki statków, w tym okręty wojenne. Jak widać, morze Adriatyckie to kapitalny kierunek na wakacyjny rejs. Warto więc wynająć łódź, stawiając na czarter jachtów w Chorwacji, co jest bardzo łatwe i na dodatek będzie zbliżonym wydatkiem do wynajmowania kwatery na lądzie. Dokąd popłynąć? Oto nasze typy.

#1  Wyspa Zlarin

O tej wyspie mówi się, że jest perłą Adriatyku, a jej druga nazwa to Złota Wyspa (wymyślono ją w antyku). Jej mieszkańcy – a jest ich około 300 – zajmują się głównie żeglarstwem oraz rybołówstwem. Sama wyspa ma 8 km kwadratowych powierzchni, ale wybrzeże liczy sobie ponad 18 km. Można zaliczyć ją do najbardziej słonecznych miejsc na Adriatyku.

Koniecznie znajdź chwilę na zwiedzanie. Zajrzyj do wspaniałego muzeum korala i historii wyspy, zobacz wieżę zegarową i odwiedź zabytkowe kościoły.

#2 Wyspa Šolta

Znajduje się pomiędzy dwoma innymi wyspami – Hvar i Brač. Jej powierzchnia wynosi 58,18 km kwadratowych, a szerokość linii brzegowej to ponad 79 km. Choć wyspę określa się mianem nieco zapomnianej,  jej dziewicza i różnorodna przyroda sprawia, że to miejsce naprawdę zachwyca. Plaże są tu bardzo zadbane, a woda krystalicznie czysta. Na wyspie znajduje się sporo miejsc letniskowych, a w głębi można podziwiać gleby kresowe.

#3 Wyspa Zirje

Jest najbardziej wysuniętą na zachód wyspą Archipelagu Šibenickiego. Kiedyś porastał ją las dębowy. Linia brzegowa liczy sobie około 42 km długości, znajduje się tu niemal 30 zatoczek oraz kilka jaskiń. Wyspę zamieszkuje nie więcej niż 100 osób. Warto ją zwiedzić, bo oferuje kilka wyjątkowych atrakcji, między innymi twierdzę Gradina z VI wieku oraz opuszczoną bazę wojskową.

#4 Wyspa Kaprije

Śmiało można nazwać ją ukrytym rajem. Znajdziesz ją w centralnej części Archipelagu Szybenickiego. Warto wiedzieć, że nazwa wzięła się od kaparów i czasem tak się o niej mówi – wyspa kwitnących kaparów.

To, co urzeknie cię szczególnie, to cisza i spokój, bo na wyspie nie ma samochodów. Łatwo schronisz się w porcie Kaprije, który jest dobrze osłonięty od wiatru. Długość linii brzegowej wynosi niewiele ponad 25 km, a na terenie wyspy znajduje się tylko jedna wioska.

#5 Wyspa Šipan

Zlokalizowana niedaleko Dubrownika, jest największą wyspą spośród tak zwanych wysp Elafickich. Co ciekawe, Šipan pobiła rekord Księgi Guinnessa pod względem… największej liczby drzew oliwnych na kilometr kwadratowy. A wszystko dlatego, że znajdują się tu źródła wody pitnej, które ułatwiają uprawę.

Na wyspie jest co zwiedzać – wybudowano tu prawie 40 kościołów i tyle samo zabytkowych willi! Długość linii brzegowej wynosi 29,42 km, a powierzchnia to zaledwie 16 km.

#6 Wyspa Prvić

Jeśli marzysz o tym, by podziwiać chorwacką architekturę, czyli kamienne domy i uliczki, to wyspa Prvić będzie idealnym przystankiem. Na małej powierzchni (2,4 km!) skrywa się prawdziwe bogactwo kulturowe. Miejsce znane jest głównie za sprawą Fausta Vrančića, słynnego wynalazcy z czasów renesansu. Ponieważ wysepka jest tak malutka, mieszkańcy nie korzystają z samochodów. Warto zwiedzić dwie małe wioski: Prvić Luka i Šepurine oraz odwiedzić centrum pamięci Vrančića.

#7 Wyspa Lastovo

Warto podkreślić, że zaliczono ją do dziesięciu najpiękniejszych rajskich ogrodów Morza Śródziemnego WWF (World Wide Fund for Nature). Znajdziesz tu ciszę, spokój i przepiękne, skaliste plaże. W krystalicznej wodzie będziesz mieć szansę zobaczyć delfiny! Na wyspie znajduje się klimatyczne miasteczko Lastovo, gdzie będziesz podziwiać starożytny amfiteatr i oczywiście kamienną, urokliwą zabudowę. Licząca sobie niemal 50 km skalista linia brzegowa ma mnóstwo zatoczek. To prawdziwy raj do nurkowania!

#8 Wyspa Krapanj

Jedna z najmniejszych zamieszkałych wysp o powierzchni 35 km i linii brzegowej o długości 3 620 m.  Produkuje się tutaj gąbki, a miejscówka jest szczególnie znana z doskonałych miejsc dla nurków – znajduje się tu nawet Muzeum Nurkowania. Zajrzyj również koniecznie do Muzeum Olejarni św. Wawrzyńca, gdzie poznasz historię i tradycję tłoczenia oliwy.

Wyspa jest bardzo spokojna i cicha, zachwyca bujną przyrodą, można więc odkrywać krajobrazy i zapomnieć o zgiełku miasta.

Bez wątpienia Adriatyk, a konkretnie wybrzeże chorwackie, ma do sporo do zaoferowania. To wręcz wymarzony szlak do rejsów, a bogactwo wysp jest tak duże, że można je eksplorować przez wiele sezonów.

3/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić