5 powodów, dla których warto odwiedzić Mazury Zachodnie w 2024 roku

 

Na Mazurach Zachodnich odnajdziesz zupełnie inny wymiar relaksu. Tutaj nie musisz zabiegać o spokój ani walczyć o miejsce na plaży. Lasy, jeziora i miasta w tym regionie emanują harmonią, pozwalając zanurzyć się w ciszy i zapomnieć o wielkomiejskim zgiełku. To idealne miejsce, gdzie wypoczynek przybiera zupełnie nowe znaczenie, dając możliwość cieszenia się spokojem i bliskością z naturą. A oto 5 powodów, dla których warto odwiedzić Mazury Zachodnie w 2024 roku.

  1. Kanał Elbląski

Zdecydowanym hitem Mazur Zachodnich jest Kanał Elbląski. Kanał Elbląski to żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, uznana za zabytek techniki i pomnik historii. Jest to jeden z siedmiu cudów Polski, który zachwyca niezwykłym rozwiązaniem technicznym – pochylniami, po których statki i kajaki pokonują różnice poziomów płynąc po…trawie!

Rejs przez pochylnie Kanału Elbląskiego

  1. Przepiękne rozległe jeziora i urokliwe jeziorka

Mazury Zachodnie słyną z niesamowitego krajobrazu jezior i zbiorników wodnych. Możesz tu znaleźć liczne jeziora o błękitnych wodach, otoczone malowniczymi lasami i pagórkami. Jest to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing czy wędkarstwo. Możesz też po prostu cieszyć się spokojem i pięknem przyrody. Nad taflą wody odnajdziesz ciszę i harmonię, która da ci odpocząć od codziennego zgiełku.

Jezioro Szeląg Wielki

Szczególnie polecane jeziora Mazur Zachodnich:

  • Jeziorak (Iława i Pojezierze Iławskie)
  • Jezioro Drwęckie (Ostróda)
  • Jezioro Francuskie (Wzgórza Dylewskie)
  • Szeląg Wielki (Szeląg – Warlity – Kątno – Stare Jabłonki)
  1. Parki krajobrazowe

Na Mazurach Zachodnich znajduje się kilka parków krajobrazowych, które chronią unikalne ekosystemy i bogactwo przyrody. Na przykład Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego oferuje piękne krajobrazy, liczne ścieżki piesze i rowerowe, a także możliwość obserwowania rzadkich gatunków ptaków i zwierząt. Warto odwiedzić też Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich, czyli mazurskie góry, i zobaczyć m.in. piękne i rzadkie muflony.

Zabytkowy wiadukt w Glaznotach; Wzgórza Dylewskie

  1. Zabytki przeszłości

Region ten ma długą historię i obfituje w zabytki kultury i architektury. To tu też rozegrała się największa bitwa średniowiecznej Europy,której przebieg w ciekawy pokazuje nowe, multimedialne Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem.

Ciekawym punktem na mapie jest miasto Ostróda, gdzie znajdują się m.in. zamek krzyżacki, Białe Koszary, liczne kamienice. Możesz także odkrywać ruiny zamków, kościołów i innych historycznych miejsc, które opowiadają fascynujące historie o przeszłości regionu.

Warto również odwiedzić Iławę. Co prawda sercem Iławy jest Jeziorak, najdłuższe jezioro w Polsce. Ale Iława to także ciekawe atrakcje, zabytkowe budynki, oraz okolica z niesamowitymi zamkami i pałacami.

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem

  1. Aktywny wypoczynek

Mazury Zachodnie wypełnione są szlakami rowerowymi, pieszymi i kajakowymi. To raj dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Możesz tu uprawiać turystykę pieszą, rowerową, nordic walking, jazdę konną i wiele innych aktywności. Liczne ścieżki i trasy umożliwiają odkrywanie regionu i cieszenie się jego urokami, a jeziora i rzeki zapraszają na kajaki.

Meandrująca rzeka Drwęca

Kampania współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić