Chcesz wziąć kredyt? Sprawdź co powinieneś wiedzieć

W naszym kraju wielu Polaków zmuszonych jest do wzięcia kredytu na różne cele. Takim celem najczęściej jest kupno mieszkania, kupno Działki, budowa domu czy kupno samochodu. Zdarzyć może się jednak, że kredyt brany jest na remont, wakacyjny wyjazd czy kupno nowego sprzętu AGD.

 

Definicja kredytu

Według definicji kredyt to zobowiązanie  które bank zgadza się udzielić kredytobiorcy. Zobowiązanie to udzielane jest na określony w umowie kredytowej czas a także w określonej wysokości. Kredytobiorca zaś zobowiązuje się do przestrzegania warunków umowy kredytowej. 

 

W umowie kredytowej powinny znaleźć się zapisy mówiące o tym jaka jest kwota kredytu, w jakiej walucie kredyt został zaciągnięty, okres kredytowania a także wysokość prowizji i odsetek. Dodatkowo w umowie kredytowej powinien zawarty być cel na jaki kredyt został wzięty. 

 

Różnica między kredytem a pożyczką

Wiesz że kredyt i pożyczka, chociaż potocznie używa ich się zamiennie tak naprawdę nie oznaczają tego samego? Różnice polegają między innymi na formie umowy. W przypadku kredytu forma ta jest zawsze pisemne jednak w przypadku pożyczki do 1000 zł może być ona dowolna. Należy pamiętać że w przypadku kredytu zawsze należy określić cel na jaki kredyt zostanie zaciągnięty zaś w przypadku pożyczki cel ten może być dowolny. 

 

Dodatkowo należy pamiętać że w przypadku kredytu stroną udzielającą kredytów jest bank jednak w przypadku pożyczki może być to każda osoba która posiada odpowiednie środki finansowe. Kolejną różnicą jest również termin zwrotu który w przypadku kredytu został określony w umowie kredytowej zaś w przypadku pożyczki jest również określony w umowie ale można go także zwrócić do sześciu tygodni po wypowiedzeniu umowy przez osobę dającą. 

 

Koszty kredytu

Musisz wiedzieć że na koszty kredytowania składa się kilka aspektów. Są to między innymi: 

  • Oprocentowanie
  • Prowizje
  • Rodzaje rat kredytowych
  • Długość kredytowania
  • Koszty ubezpieczenia

Pamiętaj jednak że to nie wszystko. Jeżeli chcesz poznać wysokość kosztów związanych z twoim przyszłym kredytem skontaktuj się ze specjalistą który pomoże Ci dokładnie je wyliczyć. 

 

Wibor

Wibor to wskaźnik który ma wpływ na życie tysięcy Polaków naszym kraju. Kiedy wskaźnik ten wzrasta wzrastają również raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Jedna z lepszych kancelarii w Polsce złożyła pozew wibor (https://lexwibor.pl/pozew-wibor/).

 

Jeżeli chcesz sprawdzić czy twoja umowa również kwalifikuje się do złożenia pozwu skontaktuj się ze specjalistą który dokładnie przeanalizuje dokumenty związane z twoim kredytem. Ekspert powie ci jakie kroki prawne możesz podjąć i jakie rozwiązania są najlepsze w twojej sytuacji. 

 

Rodzaje kredytów

Czy wiesz że wyróżnić można kilka rodzajów kredytów? W zależności od celu i twoich potrzeb możesz starać się o kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt konsolidacyjny, kredyt obrotowy lub kredyt inwestycyjny. 

 

Pamiętaj że każdy z tych kredytów różni się od siebie. Kredyt hipoteczny brany jest na kupno mieszkania, kupno działki lub budowy domu. Zabezpieczony on jest hipoteką. Jeżeli nie wiesz jaki kredyt będzie najlepszym rozwiązaniem dla ciebie skontaktuj się ze specjalistą który pomoże ci podjąć najlepszą decyzję dla ciebie. 

 

Analiza sytuacji

Starając się o kredyt powinieneś dokładnie przeanalizować swoją sytuację. Policz wszystkie twoje koszty stałe które co miesiąc zabierają ci pewną pulę pieniędzy. Dodatkowo rozważ różne oferty kredytów. 

 

Pamiętaj że jeżeli nie czujesz się dobrze w tematach finansowych możesz zgłosić się o poradę do specjalisty który na co dzień zajmuje się finansami. 

4.7/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić