15 Ciekawostek o Machu Picchu

machu picchu
foto – Pixabay

Lista siedmiu cudów świata miała swój początek w II wieku p.n.e. Była to lista na której w starożytności umieszczono miejsca, do których dotarcie powinno być obowiązkowe dla każdego kto chciałby zobaczyć naprawdę interesujące i znane miejsca na świecie. Wraz z upływem czasu lista ta podlegała weryfikacji z uwagi na pojawiające się wciąż nowe miejsca. Z listy usuwano zaś te miejsca, które z różnych powodów znikały z mapy świata.

Dziś na liście znajduje się siedem miejsc, a wśród nich położone w Andach starożytne miasto Inków. Machu Picchu leży na terenie Peru. Z miejscem tym związanych jest wiele do dziś niezbadanych tajemnic.

1. Machu Picchu jest położonym w peruwiańskich Andach, najlepiej zachowanym miastem Inków. Miasto podzielone jest na dwie części. Położona wyżej na wysokości 2 400 metrów n.p.m. część miasta była miejscem związanym z kultem religijnym oraz siedzibą króla Inków. Dolna część miast rozpostarta na wysokości 2000 metrów n.p.m zamieszkiwana była przez pozostałych członków plemienia. W dolnej części znajdowały się także warsztaty rzemieślnicze i cała gospodarcza infrastruktura związana z funkcjonowaniem obu części miasta.

2. Badania archeologiczne dowodzą, że miasto zostało zbudowane w II połowie XV wieku czyli tuż przed dotarciem do brzegów Ameryki Południowej Europejskich żeglarzy i konkwistadorów podbijających nowe ziemie.

3. Z bliżej nieznanych powodów miasto zostało opuszczone około roku 1537. Przyczyny zostawienia opustoszałego miasta po niespełna 80 latach jego funkcjonowania do dziś są badane i nie znaleziono jednego wiarygodnego powodu takiego stanu rzeczy. Jedna z teorii głosi, że przyczyną wyludnienia mogła być zaraza czarnej ospy przywleczona na tereny Ameryki Południowej przez żeglarzy odkrywców. Miało to miejsce jeszcze przed pojawieniem się konkwistadorów.

4. W czasach odkryć geograficznych i następujących po nich wiekach eksploatacji tych terenów przez kolonizatorów, nigdy nikomu nie udało się dotrzeć do tego miejsca i odkryć ukrytego pośród andyjskich gór i lasów miasta.

5. Jako pierwszy do Machu Picchu dotarł amerykański uczony i odkrywca Hiram Bingham. Odkrycia dokonał 24 lipca 1911 roku. Bingham kilkukrotnie wracał do odnalezionego miasta.

6. Odkrywca Machu Picchu był przekonany, że dotarł do poszukiwanej stolicy Inków miasta Vilcabamba. Jednak na odkrycie Vilcabamby trzeba było jeszcze poczekać do roku 1976.

7. Hiram Bingham po dokonaniu odkrycia wywiózł legalnie z miejsca swojego odkrycia ponad 4 000 rożnych przedmiotów ze złota, srebra, ceramiki i innych materiałów oraz mumii. Przedmioty te trafiły na amerykański Uniwersytet Yale’a, którego był wykładowcą. W roku 2007 na mocy porozumienia rządu peruwiańskiego z amerykańskim uniwersytetem część wywiezionych eksponatów powróciła do Peru.

8. Istnieją dokumenty świadczące o tym, ze na wiele lat przed oficjalnym odkryciem Machu Picchu zostało odkryte przez niemieckiego przemysłowca Augusto Bernsa. Tenże przemysłowiec zbudował tartak u podnóża góry, na której położone jest miasto Inków i miało to miejsce około roku 1867. Berns miał również w sposób bardzo rabunkowy eksplorować Machu Picchu, wywożąc stamtąd najcenniejsze przedmioty. Berns założył również spółkę zajmującą się handlem znaleziskami pochodzącymi z inkaskiego miasta.

9. Woda do miasta dostarczana była systemem specjalnych kanałów wykutych w skałach i gromadzona w zbiornikach również wykutych w skałach.

10. Wokół miasta na stokach górski powstał cały system tarasów służących do uprawy roślin. Nawodnienie upraw tarasowych sprawował cały system przelewowych kanałów dostarczających i odprowadzających nadmiarową wodę. Niedobory żywności sprowadzane były z pobliskich dolin.

11. Machu Picchu zamieszkiwało około 1000 osób. Mieszkańcy miasta hodowali w nim również zwierzęta.

12. Infrastruktura miasta Inków zbudowana była w bardzo specyficzny sposób. Domy mieszkalne, świątynie, pałac króla i wszystkie inne budowle wykonane były z bloków skalnych w odpowiedni sposób przyciętych. Bloki układane były w taki sposób, aby często występujące tam trzęsienia ziemi nie powodowały zniszczeń, pomiędzy nimi nie stosowano żadnej zaprawy.

13. Choć od odnalezienia zagubionego pośród gór miasta upłynęło już sporo czasu, do dziś nie wiadomo jaką rolę ono spełniało. Jest wiele teorii i każda z nich wydaje się bardzo prawdopodobna. Jedno jest pewne, jakaś przyczyna musiała zaistnieć, że z takim mozołem zbudowane na szczycie góry kamienne miasto zostało opuszczone po niespełna 100 latach od jego zbudowania.

14. Machu Picchu znajduje się w odległości niespełna 100 kilometrów od Cuzco, dużego peruwiańskiego miasta.

15. Władze peruwiańskie zaniepokojone losem Machu Picchu wprowadziły limity dzienne regulujące ilość odwiedzających to miejsce osób.

4.3/5 - (23 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić