20 Ciekawostek o Łosiach

łoś
foto – Pixabay

Łoś to największy żyjący gatunek ssaka kopytnego, jaki obecnie występuje na świecie. Należy do rodziny jeleniowatych i wyróżnia się charakterystycznym porożem. Co warto wiedzieć na temat tych zwierząt?

1. Łoś po raz pierwszy został opisany przez Linneusza w drugiej połowie XVIII wieku. Występuje w Euroazji oraz w Ameryce Północnej, a dorosły osobnik może ważyć nawet do 700 kilogramów.

2. Łosie szczególnie przepadają za terenami podmokłymi. Najwięcej można ich spotkać w Kanadzie, Rosji, Szwecji i Stanach Zjednoczonych. Po drugiej wojnie światowej występowały w Polsce wyłącznie na Podlasiu, a ich populację trzeba było odbudować.

3. Łosie przepadają za słodkim smakiem, dlatego najchętniej jedzą liście zawierające dużo cukru. Należą do nich na przykład liście brzozy, klonu czy osiki, a także rośliny wodne. Zwierzęta te lubią również owoce. W Skandynawii zdarza się, że łosie jedzące sfermentowane jabłka, które długo leżą pod jabłoniami, wychodzą na ulice kompletnie pijane.

3. Łosie są bardzo silnymi i potężnymi zwierzętami, jednak na ogół nie stanowią śmiertelnego zagrożenia dla człowieka. Ludzie giną z ich winy najczęściej, kiedy dochodzi do wypadków samochodowych z winy wychodzących na jezdnię zwierząt.

4. Łosie nie mają zbyt wielu wrogów naturalnych. Muszą się jednak wystrzegać tygrysów syberyjskich w Rosji, a także niedźwiedzi brunatnych w Ameryce Północnej. To właśnie te zwierzęta z upodobaniem polują na łosie.

5. Łoś może zaatakować człowieka tylko wtedy, kiedy czuje się zagrożony. Do takich sytuacji dochodzi zwłaszcza wtedy, kiedy jest w towarzystwie młodych, o które bardzo się troszczy. Z kolei łosie hodowane mogą zdecydować się na atak, kiedy doskwiera im głód i nie otrzymają spodziewanego pożywienia.

6. Ciekawostką jest, że łosie należą do nielicznych zwierząt z rodziny jeleniowatych, które nie uciekają w popłochu na widok człowieka. Spotkanie z łosiem może więc skończyć się na tym, że człowiek i łoś będą na siebie spoglądać. Jeśli jednak sierść na grzbiecie będzie najeżona, należy szybko się wycofać, ponieważ zwierzę czuje się wówczas zagrożone i może zaatakować.

7. Ciąża łosia trwa ponad 240 dni, a po upływie tego czasu na świat przychodzą ważące od 8 do 15 kilogramów cielaki, zwane również łoszakami. W Polsce żyje obecnie niemal trzy tysiące łosi, a najwięcej jest ich w Biebrzańskim Parku Narodowym.

8. Największego łosia widziano pod koniec XIX wieku. Ważył aż 825 kilogramów, a jego poroże miało długość 199 centymetrów. Z kolei największym porożem łosia, jakie zaobserwowano, było poroże o długości 210 centymetrów.

9. W samej Szwecji rocznie około dziesięciu tysięcy łosi ginie pod kołami samochodów. Zwierzęta te bardzo często pokonują leśne drogi, niestety nie należą do szybkich. Potrafią rozpędzić się jedynie do 55 kilometrów na godzinę, a czas ich reakcji jest spowolniony.

10. Łosie należą do zwierząt roślinożernych. Codziennie zjadają nawet 25 kilogramów pokarmu, a najchętniej żywią się wspomnianymi wyżej owocami i liśćmi zawierającymi cukier. Zimą pozostaje im wyłącznie kora drzew i igły sosnowe.

11. Choć ich postura na to nie wskazuje, łosie bardzo dobrze pływają. Potrafią nawet nurkować. Umiejętność ta bardzo przydaje im się podczas zdobywania pokarmu w postaci roślin wodnych, które często rosną kilka metrów pod powierzchnią wody. Łoś może pływać z prędkością 9 kilometrów na godzinę nawet przez dwie godziny dopóki się nie zmęczy.

12. Poroże łosia zaczyna rosnąć po upływie pierwszego roku życia i z czasem staje się coraz większe. Ma charakterystyczny kształt łopat, a samiec zrzuca je po okresie godowym.

13. Łosie zazwyczaj prowadzą samotniczy tryb życia. Wyjątkiem są jednak samice z młodymi łoszakami, które chętnie formują grupy i spędzają czas razem.

14. Ich wzrok i słuch są słabe, ale łosie mają doskonały węch. Dlatego też nie sprawia im problemów szukania odpowiedniego pożywienia w trawach i leśnej ściółce. Z łatwością znajdują właśnie to, co najbardziej im smakuje.

15. Największym naturalnym zagrożeniem dla łosi jest wilk szary. Watahy mają duży wpływ na regulowanie populacji łosi, a tuż za nimi znajduje się niedźwiedź. Z kolei pływające łosie bywają atakowane przez orkę oceaniczną, co zdarza się na wybrzeżach Ameryki Północnej.

16. Łoszaki mają czerwony odcień futra. Zmienia ono kolor na brązowe dopiero po kilku miesiącach. Zwierzęta te nie mają naturalnie wykształconego instynktu, dzięki któremu wyczuwałyby niebezpieczeństwo. Muszą się tego uczyć.

17. Łoś ma bardzo elastyczne stawy, co skutkuje tym, że potrafi kopać dosłownie w każdym kierunku. Przypadki ataków łosi na ludzi są częstsze niż ataki wilków i niedźwiedzi.

18. Na terenie dzisiejszej Szwecji na łosie polowano już ponad osiem tysięcy lat temu. Kopano wówczas szerokie i głębokie doły, do których zaganiano przestraszoną zwierzynę.

19. W Finlandii zakazuje się spożywania nerek i wątroby łosi, które żyły dłużej niż rok. Dzieje się tak, ponieważ w tych organach odkłada się u nich bardzo dużo kadmu. Jest to bardzo toksyczny pierwiastek chemiczny, który może doprowadzić do choroby nowotworowej, a także uszkodzenia płuc, trzustki, wątroby czy nerek.

20. Dorosłe łosie nie odczuwają zimna, nawet jeśli temperatura spadnie do minus trzydziestu stopni Celsjusza. Ze względu na tak wysoką odporność, łosie mogły przetrwać w wielu miejscach na świecie przez tyle lat.

4.1/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić