Lodowy Szczyt – Informacje i Ciekawostki

lodowy szczyt
foto – Autorstwa Krzysztof Dudzik (User:ToSter) – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7915796

Lodowy Szczyt to najwyższy szczyt znajdujący się na grani głównej Tatr Wysokich. Ze względu na imponujące wartości krajobrazowe, a także liczne atrakcje w pobliżu szczyt ten cieszy się sporą popularnością wśród turystów i taterników.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Lodowy Szczyt wznosi się na wysokość  2628 metrów nad poziomem morza, a jego wybitność to 274 metry.

2. Swoją nazwę szczyt ten zawdzięcza zlodowaciałym polom śniegowym, które bardzo długo, a czasem nawet przez cały rok, zalegają na północnych stokach.

3. Lodowy Szczyt należy do Wielkiej Korony Tatr i jest trzecim pod względem wysokości samodzielnym szczytem w Tatrach. Na pierwszym i drugim miejscu znajdują się Gerlach i Łomnica. W latach 1938-1938 był to najwyższy szczyt w Polsce.

4. Lodowy Szczyt ma oryginalny kształt, który można rozpoznać z daleka. Jest bardzo rozczłonkowany, a jego granie opadają stromo do Doliny Jaworowej.

5. Lodowy Szczyt najpiękniej prezentuje się od strony Podhala. Od południa można go podziwiać w towarzystwie Łomnicy oraz Kieżmarskiego Szczytu, a widok ten inspirował nie tylko polskich i zagranicznych malarzy, ale również poetów.

6. W 1805 roku na Lodowy Szczyt usiłował wejść Stanisław Staszic. Był on polskim działaczem oświeceniowym, pisarzem politycznym, filozofem oraz przyrodnikiem. Niestety, jego próba nie zakończyła się sukcesem.

7. Pierwsze odnotowane wejście na Lodowy Szczyt miało miejsce w 1843 roku. Dokonali go irlandzki polityk i alpinista, John Ball, Wilhelm Richter oraz nieznany malarz węgierskiego pochodzenia. Z kolei pierwsze zimowe wejście odnotowano w 1891 roku, a dokonali go Jakob Horvay oraz żołnierz armii pruskiej, Theodor Wundt.

8. W 1867 szczyt został zdobyty przez księdza Józefa Stolarczyka. Był on pierwszym proboszczem Zakopanego oraz taternikiem, który był przekonany, że jest pierwszą osobą, która zdobyła Lodowy Szczyt.

9. Lodowy Szczyt stał się tematem wiersza jednego z najpopularniejszych pod koniec XIX i na początku XX wieku poetów polskich, czyli Jana Kasprowicza. Jego twórczość i życie prywatne były silnie powiązane z Tatrami, czemu nie raz dawał wyraz.

10. Lodowa Przełęcz to przełęcz znajdująca się w głównej grani Tatr i znajdująca się pomiędzy Małym Lodowym Szczytem a Lodową Kopą. Prowadzi tędy znakowany szlak turystyczny z Doliny Pięciu Stawów Spiskich po stronie słowackiej.

11. Sobkowa Czuba to turnia znajdująca się w słowackich Tatrach Wysokich. Graniczy z głównym wierzchołkiem masywu Lodowego Szczytu i stanowi wyjątkowo atrakcyjny cel podróży dla taterników albo ambitniejszych turystów. Można stąd podziwiać piękną panoramę tatrzańską, a na szlakach zazwyczaj jest sporo ludzi.

12. Lodowy Szczyt jest najbogatszym w całych Tatrach skupiskiem roślinności turniowej. Znajduje się tutaj ponad 80 gatunków roślin zielnych.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić