14 Ciekawostek o Plaży Elafonisi

elafonisi
foto – Pixabay

Plaża Elafonisi znajduje się w południowo-zachodniej części Krety i jest oddalona od Chanii o zaledwie 75 km. Jest to mała wyspa, która łączy się z lądem poprzez płytką wodę. Znajdziecie tu różowy piasek i krystalicznie czyste morze z niezapomnianym krajobrazem. Według niektórych opinii, jest to jedna z najpiękniejszych plaż na świecie. Wyspa i jej okolice zostały uznane za obszar chroniony ze względu na występujące tu rzadkie gatunki fauny i flory.

1. Na Elafonisi można dojechać samochodem lub autobusem. Z Chanii (dworzec autobusowy Akti Kountourioti) i Paleochory codziennie kursują autobusy, które docierają bezpośrednio na plażę Elafonisi. Radzę wybrać się tam wcześnie rano, ponieważ w godzinach południowych robi się tam bardzo tłoczno. Jeśli zdecydujecie się odwiedzić Elafonisi samochodem, dojedziecie do plaży polną drogą po przejechaniu przez wioskę Elos. Droga jest nieco trudna, ale będziecie mogli podziwiać wspaniałe krajobrazy po drodze!

2. Jeśli chcesz spędzić cały dzień na plaży, zadbaj o swoje rzeczy, ponieważ nie ma tam schowków na przedmioty osobiste.

3. Woda jest krystalicznie czysta, płytka i bardzo ciepła, a cały półwysep Elafonisi został uznany za rezerwat przyrody. Plaża ma drobny biały piasek, który w miesiącach letnich jest przewiewany, tworząc różowy kolor, który pochodzi od pokruszonych muszli.

4. Na Elafonisi znajduje się kilka małych kościołów (Agios Charalambos) oraz leżaki i parasole, które można wypożyczyć.

5. Na wyspie znajduje się również wiele pięknych drzew cedrowych, a na północnej stronie znajduje się latarnia morska, która została zbudowana w 1895 roku i odnowiona w 1957 roku.

6. Plaża znalazła się na wielu listach top 10 najpiękniejszych plaż w Grecji i została nagrodzona statusem niebieskiej flagi ze względu na czystość i udogodnienia.

7. Plaża również słynie z pięknych wydm, gdzie można znaleźć najsłodsze kwiaty, takie jak żonkile morskie, cistus i krystalicznie czystą wodę.

8. Bardziej ruchliwy sezon na plaży Elafonisi to lipiec i sierpień, kiedy robi się tłoczno od turystów, którzy wybierają się na wakacje na Kretę.

9. Wyspę można zwiedzać pieszo lub pływając, ponieważ odległość między nią a lądem wynosi od 50 do 100 metrów.

10. Dotarcie na wyspę przez płytkie, krystalicznie czyste wody zajmuje około 5 minut. Jest ona otoczona wysokimi klifami, a jej najwyższy punkt osiąga wysokość 45 metrów nad poziomem morza. Wraz z laguną Balos, jest uważana za jedną z najpiękniejszych plaż w Grecji.

11. Jeśli masz czas i chcesz poznać to niesamowite miejsce, sugeruję, abyś został tam przynajmniej kilka dni, ponieważ ma ono wiele do zaoferowania.

12. W Elafonisi nie ma zorganizowanego pola namiotowego. W miesiącach letnich namioty są wszędzie na plaży, ale biwakowanie nie jest legalne. Jeśli macie namiot, postarajcie się znaleźć miejsce z dala od ludzi, aby uszanować ich prywatność.

13. Przy głównym parkingu znajduje się mały kiosk z podstawowymi udogodnieniami (toalety i prysznice). Jeśli chcecie czegoś bardziej komfortowego, w pobliżu znajduje się kilka hoteli.

14. Najlepszą porą na odwiedzenie Elafonisi jest poranek lub późne popołudnie. Nawet jeśli wydaje się to logiczne, że w tych godzinach miejsce to będzie zatłoczone, to nie jest to prawda! Większość turystów przybywa tu między 12:00 a 15:00, ale ci, którzy odwiedzą to miejsce wcześnie lub późno, mogą cieszyć się jego pięknem bez innych ludzi w pobliżu.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić