7 Atrakcji w mieście Kordoba które trzeba zobaczyć 🗺️

fotografia – Pixabay

Kordoba (oraz prowincja o tej samej nazwie) to miasto w Hiszpanii znajdujące się nieopodal masywu górskiego Sierra Morena. Rejon ten znajduje się w dolinie Gwadalkiwiru, w środkowej i północnej Andaluzji. W skład prowincji Kordoba wchodzi kilkanaście ciekawych miasteczek, w tym Priego de Córdoba, Lucena czy Montilla. W każdym z tych miejsc można się natknąć na różne ciekawe atrakcje dla turystów, na wiele zabytków historycznych i pięknych, klimatycznych uliczek z bogato ukwieconymi fasadami domów. Od czasów średniowiecza rejon ten był nazywany miastem trzech kultur, a to dlatego, że rejony te zamieszkiwali Żydzi, chrześcijanie oraz muzułmanie. Po dziś dzień w Kordobie zachowało się mnóstwo zabytków historycznych, powiązanych z mieszkańcami tego rejonu.

Kordoba – Najciekawsze atrakcje turystyczne

1. Wielki Meczet – La Mezquita

Jedną z najbardziej znanych atrakcji w prowincji Kordoba jest La Mezquita czyli Wielki Meczet. Ta Świątynia Muzułmańska to jeden z największych obiektów na terenie całej prowincji. Budowlę zaczęto budować w 786 roku i do dziś zachowała się w bardzo dobrym stanie. Jej niezwykłą ozdobą jest 800 kolumn, które wspierają łuki sklepienia. Warto też zwrócić uwagę na mihrab, który ma kopułę w kształcie muszli. Świątynię można zwiedzić w czasie dnia oraz nocną porą, w nocy włączane są dodatkowe efekty świetlne i dźwiękowe.

2. Alkazar królów chrześcijańskich – Alcázar de los Reyes Cristianos

Ta budowla z zewnątrz nie jest zbyt majestatyczna, za to wewnątrz zachwyca bogactwem dziedzińców i ogrodów. Można tu się natknąć na zachwycające krzewy i drzewa, a także na fontanny i rzeźby ogrodowe. Latem urządzany jest tu spektakl światła i wody. Warto też zajrzeć do środka i przyjrzeć się z bliska ściennym mozaikom z II wieku. Inne atrakcje tego miejsca to sarkofag rzymski i popiersie Seneki.

3. Pozostałości po rzymskiej świątyni – Templo Romano

Pozostałości po świątyni rzymskiej pochodzą z wieku I p.n.e. Do dziś zachowały się kolumny ułożone w porządku korynckim a także grobowce Masouleos Romanos. Grobowce te mają kształt cylindryczny, są przez to wyjątkowe i niepowtarzalne. Jest tu także minaret pochodzący z epoki muzułmańskiej, który w późniejszym czasie pełnił funkcję kościoła.

4. Synagoga żydowska – znajdująca się w La Judería

Synagoga została zbudowana w 1315 roku, to jedna z trzech synagog, które zachowały się w Hiszpanii po dziś dzień. Leży ona w dzielnicy La Juderia czyli potocznie zwanej dzielnicy żydowskiej. Obiekt został zbudowany w stylu mudejar. Do Synagogi wchodzi się przez patio, następnie idzie się do sali modlitewnej, na górze zaś znajduje się specjalna galeria dla kobiet. Przez lata Synagoga pełni wiele różnych funkcji, na przykład była szpitalem i szkołą.

5. Medina Azahara

Medina Azahara to potocznie zwane miasto-pałac, kompleks budowli został wniesiony w IX wieku za panowania pierwszego kalifa Kordoby Abderramana III. Do wybudowania tych budowli użyto luksusowych materiałów, w tym szlachetnych metali, kamieni polichromowanych i marmuru. W skład Medina Azahara wchodzą trzy budowle wzniesione na planie dużego tarasu, wykonanego w stylu arabskim. Do dzisiaj zachowało się wiele elementów architektonicznych tego miasta, które chociaż w okrojonej wersji nadal robią duże wrażenie. Zwłaszcza Salón Rico, który stanowi najcenniejszą część zespołu pałacowego jest obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania Kordoby.

6. Muzeum archeologiczne – Museo Arqueológico de Córdoba

Zwiedzając Kordobę nie można pominąć muzeum archeologicznego, które znajduje się we wnętrzu pałacu Palacio de Jerónimo Páez, wybudowanego w stylu renesansowym. W muzeum tym można zobaczyć mnóstwo ciekawych zabytków archeologicznych, które zostały odkryte przez archeologów z Hiszpanii. Przedmioty te pokazują historię terenów całej prowincji, życie różnych kultur i różnice pomiędzy nimi.

7. Most rzymski – Puente Romano

Most rzymski to jedno z najbardziej znanych miejsc na terenie Kordoby. Od niego zwykle rozpoczyna się zwiedzanie tej prowincji. Most znajduje się nad rzeką Gwadalkiwir i składa się z 16 łuków. Wybudowano go w I wieku p.n.e. i przez bardzo długi czas był jedynym mostem na terenie całej prowincji. Na południowym krańcu mostu wybudowano wieżę ufortyfikowaną Torre de la Calahorra, obecnie jest ona odrestaurowana i można ją zwiedzać. W jej wnętrzu znajduje się muzeum interaktywne, przedstawiające czasy średniowiecza. Wieczorową porą most jest pięknie oświetlony, jest nie tylko dekoracją ale pełni też praktyczną funkcję w rejonie.

Kordoba jest bardzo ciekawą prowincją w Hiszpanii, to miejsce ze względu na ciepły klimat można odwiedzić o dowolnej porze roku. Jest tu wiele atrakcji dla dorosłych i dla dzieci, ale najlepiej będą się tu czuły osoby, które interesują się różnymi kulturami i ludami, które lubią podziwiać ciekawe zabytki architektoniczne i cenią sobie piękno przyrody.

4.3/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić