Co do dorosłych obywateli Europy, to nie wiadomo czy wszyscy są w stanie kojarzyć Laponię z czymkolwiek. A gdyby zapytać o Laponię dzieci, to najprawdopodobniej skojarzą ją od razu ze świętym Mikołajem. I będzie to bardzo słuszne skojarzenie, bo właśnie w Laponii znajduje się miasto Rovaniemi. A w mieście tym mieszka nie kto inny, a święty Mikołaj, jego renifery i cała armia Elfów. Tyle o bajkowym wydźwięku Laponii, a coś niecoś więcej znajdzie się poniżej.
1. Laponia to region w północnej części Europy, a bardziej precyzyjnie w Skandynawii. Zajmuje on obszar znajdujący się na terytorium 4 państw: Norwegii, Szwecji, Finlandii i Rosji.
2. Laponię zamieszkują Lapończycy. Są oni przedstawicielami ludu nazywanego przez badaczy Komsa. Praprzodkowie Lapończyków dotarli na zajmowane dziś tereny wraz z ustępującym lodowcem. Ocieplający się klimat sprzyjał wędrówkom plemionom ludzkim coraz dalej na północ Europy. Działo się to jakieś 10 tysięcy lat temu.
3. Według szwedzkiego parlamentu populacja dzisiejszych Lapończyków wynosi około 70 tysięcy osób.
4. Lapończycy nazywani są też Saamami, Loparami, Łoparami. Posługują się swoim językiem nazywanym saamskim oraz językami urzędowymi krajów na terenie, których żyją. Swoim językiem mówi około 1/3 całej populacji.
5. Określenie tego ludu jako Lapończycy uznawane jest za nietaktowne. Prawidłowo powinno się na nich mówić Saamowie. Podobnie jak Eskimosi nie są Eskimosami, tylko Inuitami. Taki rodzaj wrażliwości związanej z nazwami, świadczyć jedynie może o bardzo dużym przywiązaniu do swoich korzeni.
6. Laponia, to nie tylko jej mieszkańcy, to także bardzo unikalne miejsce na Ziemi zamieszkałe przez nieliczną ludność. Laponia leż bardzo blisko koła podbiegunowego i zaobserwować można tam sporo niesamowitych zjawisk atmosferycznych na czele z zorzą polarną.
7. Mieszkańcy Laponii to w głównej mierze pasterze oraz rybacy. Najbardziej znanym i kojarzonymi z Lapończykami zwierzętami są renifery.
Tylko w Laponii odbywają się bardzo duże spędy reniferów, tworząc z nich bardzo potężne stada.
8. Sposób życia, zjawiska atmosferyczne oraz forma prowadzenia hodowli zwierząt sprawiły, że Laponia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
9. Rovaniemi jest poprzez świętego Mikołaja najbardziej rozpoznawalnym miastem Laponii. Jest to sporej wielkości miasto, liczące ponad 60 tysięcy mieszkańców. Poczta w Rovaniemi jest jednym z najbardziej obłożonym pracą urzędem pocztowym w Europie. Setki tysięcy dzieci z całego świata, co rok piszą listy do św. Mikołaja i te listy trafiają właśnie tutaj.
10. Największym miastem Laponii jest Murmańsk. Jest to rosyjskie miasto położone nad Zatoką Kolską. Zaletą Murmańska, a właściwie portu morskiego w tym mieście jest , że wody Zatoki Kolskiej nie zamarzają nawet podczas najsroższych zim. Porty tak daleko na północy Europy zazwyczaj zamarzają zimą, Murmańsk nie. Fakt ten wykorzystywany był w czasie II wojny światowej. Pomoc militarna Aliantów przeznaczona dla walczącej z Niemcami Rosji, dostarczana była głównie drogą morską, właśnie poprzez port w Murmańsku.
11. Laponia jest idealnym miejscem dla osób pragnących podziwiać niezwykłe zjawisko, jakim jest zorza polarna. Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym występującym w górnej atmosferze, Najlepszymi miejscami do jej obserwacji są miejsca położone blisko biegunów magnetycznych Ziemi i właśnie rejony północnej półkuli stanowią idealne miejsce do tego rodzaju wypraw. Położone w Laponii Rovaniemi jest miejscem przyciągającym turystów z całego świata chcących podziwiać zorzę polarną, a przy okazji odwiedzić wioskę świętego Mikołaja.
12. Laponia jest także miejscem, w którym słońce świeci na okrągło. Nie jest to zjawisko trwające cały rok. W okresie między 20 maja, a 23 lipca tarcza słoneczna nie zachodzi za horyzont.
13. Przeciwieństwem dnia polarnego jest noc polarna. Ze zjawiskiem tym mamy do czynienia między 20 listopada, a 12 stycznia. Podczas nocy polarnej odwrotnie niż podczas dnia polarnego, słońce nie wychyla się ponad horyzont i otaczający świat pogrążony jest półmroku.
14. Laponia jest idealnym miejscem dla osób starających się intensywnie spędzić okres urlopowy, zwłaszcza zimą. W Laponii przez większą część roku leży śnieg. Zwolennicy sportów zimowych znajdą tam idealne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego, zjazdowego. Niezwykle popularne i cieszące się coraz większym powodzeniem są wyprawy psimi zaprzęgami. Podczas takich wypraw można poczuć się jak prawdziwi „Eskimosi” przemierzający saniami zaprzężonym w psy pokonującymi śnieżne przestrzenie. Kolejnym sportem coraz popularniejszym są skutery śnieżne. Tej akurat dyscypliny nie warto zbytnio polecać, ponieważ hałas silników spalinowych w skuterach, zakłóca ciszę i zanieczyszcza spalinami środowisko.
15. Latem Laponia to też wspaniałe miejsce do wypoczynku. Niezwykle popularne stają się spływy kajakowe organizowane na terenie parków narodowych czy rezerwatów. Zwolennicy wędkarstwa mogą tutaj „zasadzić się” na naprawdę duże ryby. Każdy pobyt w Laponii, niezależnie zimowy czy letni, jest także bardzo dobrym czasem na korzystanie z sauny.