17 Ciekawostek o Lamach

lamy
foto – Pixabay

Lamy to zwierzęta, które żyją dziko. Są również hodowane głównie na terenach górzystych jako gatunek juczny. Pokarm zdobywają jednak same i nie muszą być w żaden sposób dokarmiane przez hodowców.

1. Występowanie

Lamy na wolności występują głównie w Ameryce Południowej. Nie są to jednak zwierzęta dzikie. Żyją zwykle na dużych wysokościach, gdzie obficie występujące krzewy i trawy zapewniają im pożywienie. Lamy doskonale radzą sobie także na otwartych równinach.

2. Pożywienie

Lamy są roślinożercami. Podstawę ich pożywienia stanowią rośliny trawiaste. Zdobywają je same głównie na górzystych terenach, gdzie są hodowane jako zwierzęta juczne. Ich żołądki przetwarzają pokarm o wysokiej zawartości celulozy. Lamy hodowlane karmi się zwykle sianem z bromegrass, lucerny, kiszonką lub kukurydzą oraz mieszanką traw.

3. Plucie

Lama pluje w sytuacjach stresowych. Kiedy zwierzę wyczuje zagrożenie wypluwa wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu z żołądka. Plują głównie samce lam, które są zdenerwowane.

4. Hodowla

Lamy to zwierzę juczne. Ludzie hodują je przede wszystkim dla wełny, mleka i skóry. Zwierzęta te mogą zostać też udomowione. Pomagają głównie w pilnowaniu owiec na pastwiskach.

5. Futro

Futro lamy może mieć różne kolory. W zależności od gatunku przybiera ono barwę białą, czarną, brązową. Często można także spotkać lamy łaciate.

6. Wielkość

Dorosłe osobniki lamy osiągają nawet 2 metry długości i 120 cm wysokości. Średnio ważą około 155 kg i mogą udźwignąć nawet 45 kg.

7. Lamy w Polsce

W naszym kraju żyje kilka gatunków lam hodowlanych. Zwierzęta te są dosyć drogie. Za jednego, młodego osobnika trzeba zapłacić od tysiąc złotych wzwyż.

8. Długość życia

Lamy średnio dożywają wieku 15-25 lat (na wolności 20 lat). Najstarsza żyjąca obecnie lama to samiec Julio Gallo.

9. Rozmnażanie

Samice lamy nie wypuszczają jajeczek w cyklu. Ich wypuszczenie imituje wewnętrzny bodziec. Zachodzą zatem w ciążę zwykle przy pierwszym kryciu. W przypadku lam występuje krycie w haremie, w terenie lub ręczne.

10. Poród

Podczas porodu inne lamy chronią przyszłą mamę. Lamy rodzą na stojąco zwykle w czasie około 30 minut. Naukowcy zauważyli, że poród odbywa się zazwyczaj w cieplejsze dni.

11. Dzieci lamy

Młode lamy tuż po urodzeniu ważą około 9-14 kg. W ciągu godziny uczą się chodzić i ssać mleko matki, którym żywią się do 6 miesiąca życia. Samice osiągają dojrzałość w wieku 12 miesięcy, samce zaś 3 lat.

12. Zachowanie

Lamy są towarzyskie. To zwierzęta stadne, które troszczą się o członków swojej rodziny. Hierarchia w każdym stadzie stale się zmienia. Przywódcę może w każdej chwili zastąpić inny osobnik.

13. Zespół szalonej lamy

Zwierzęta te czują się doskonale w towarzystwie ludzi. Mogą zatem traktować je jako członków rodziny. Podczas walki o dominację lub w sytuacji zagrożenia mogą płuc i kopać człowieka tak jak członków stada.

14. Terapia

Lamy wykorzystuje się jako zwierzęta terapeutyczne. Poddaje się je testom, które pozwalają stwierdzić czy lama będzie zachowywała spokój podczas kontaktu z ludźmi i w sytuacjach stresowych. Niektóre lamy potrafią okazywać współczucie.

15. Zagrożenia

Lamy żyjące na wolności podatne są na ataki dzikich zwierząt. Drapieżniki, na które muszą uważać to przede wszystkim kuguary, lwy górskie i lamparty śnieżne. Poza tym lamy często chorują. Są podatne na infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Mogą cierpieć także na raka i choroby serca.

16. Populacja

Obecnie na świecie żyje około 8 milionów lam. Większość z nich występuje w Ameryce Południowej, gdzie żyją przede wszystkim na wolności. Nie jest to gatunek zaliczany do grupy zagrożonych.

17. Ludzie i lamy

Lamy to zwierzęta przyjazne dla człowieka. Nie stanowią zagrożenia i chętnie wchodzą w relacje ludźmi. Z tego powodu są wykorzystywane jako zwierzęta terapeutyczne. Niektórzy twierdzą nawet że są to zwierzęta urocze i opiekuńcze.

Z wełny lam produkuje się liny, tkaniny i dywany. Odchody tych zwierząt stosowane są także jako paliwo opałowe. Najpierw się je suszy, a później spala. Niektórzy ludzie zabijają także lamy w celu pozyskania z nich mięsa.

Naturalnie żyjące lamy bardzo dobrze radzą sobie z obroną przed drapieżnikami. Samiec dowodzący stadem znajduje najwyższy punkt, z którego może obserwować zbliżające się niebezpieczeństwo. Kiedy podniesie alarm, chwilę później zacznie mu wtórować każdy samiec obecny w stadzie.

Zachowanie lam jest bardzo ciekawe i nietypowe. Zwierzęta te mogą odmawiać posłuszeństwa, kiedy stracą cierpliwość. Kładą się wówczas na ziemi i nie chcą ruszyć z miejsca. Wszystkie zwierzęta tego gatunku mają tendencję do załatwiania się w tym samym miejscu. Lamy mają trzy komory w żołądku, dlatego ich pokarm zostaje bardzo dobrze strawiony. To doskonały nawóz dla roślin.

4.1/5 - (14 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić