Kozienicki Park Krajobrazowy 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Kozienicki Park Krajobrazowy
foto – Autorstwa Glaeken – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2626438

Kozienicki Park Krajobrazowy im. profesora Ryszarda Zaręby znajduje się środkowo-południowej części województwa mazowieckiego około stu kilometrów od Warszawy. Piękne położenie i bogate walory przyrodnicze sprawiają, że park ten przyciąga wielu turystów.

Co warto o nim wiedzieć i jakie atrakcje czekają na turystów w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Powierzchnia Kozienickiego Parku Krajobrazowego wynosi ponad 26 tysięcy hektarów, a jego otulina ponad 36 tysięcy hektarów. Celem jego powstania w 1983 roku była ochrona naturalnych walorów Puszczy Kozienickiej.

2. W parku znajduje się aż piętnaście różnych rezerwatów przyrody chroniących przyrodę ożywioną i nieożywioną. Obszar ten jest domem dla wielu gatunków ssaków, gadów, płazów i ptaków. Wśród nich wyróżnić trzeba aż szesnaście gatunków nietoperzy, bobry, łosie, orliki krzykliwe czy zagrożone wyginięciem żółwie błotne.

3. Puszcza Kozienicka to spory kompleks leśny znajdujący się na Równinie Kozienickiej. Stanowi raj dla wielbicieli pieszych wędrówek, tym bardziej że przebiega tędy wiele różnych szlaków turystycznych. Przecinają ją między innymi czerwony Szlak im. Witaliusza Demczuka, żółty Szlak im. Jana Kochanowskiego czy też zielony szlak wiodący ze Zwolenia do Kocka. Znajduje się tutaj również dziewięć szlaków dydaktycznych, dzięki którym można poznać ciekawostki na temat przyrody w puszczy.

4. Puszcza Kozienicka to również doskonałe miejsce dla fanów jazdy na rowerze. Znajduje się tu aż siedemnaście szlaków rowerowych o różnym stopniu trudności, dzięki czemu świetnie sprawdzą się zarówno w przypadku rodzinnych wycieczek z dziećmi, jak i w przypadku doświadczonych i wymagających rowerzystów.

5. “Zagożdżon” to leśny rezerwat przyrody. Ochronie podlegają tutaj bory jodłowe oraz bór mieszany wilgotny. Rosną tutaj rzadkie i znajdujące się pod ochroną gatunki roślin takie, jak śnieżyczka przebiśnieg, lilia złotogłów czy konwalia majowa. To również miejsce, w którym warto zobaczyć pomnik przyrody, Dąb Zygmunt August, który według ekspertów może mieć nawet ponad trzysta lat.

6. Leśny rezerwat przyrody “Ponty im. Teodora Zielińskiego to miejsce, które stało się domem dla wielu gatunków ptaków. Spostrzegawczy spacerowicz może tutaj zauważyć między innymi bociana czarnego, wilgę czy drozda śpiewaka.

7. “Źródło Królewskie” to leśny rezerwat przyrody znajdujący się w gminie Pionki na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Legenda głosi, że w tutejszych źródłach swoje pragnienie zaspokajał król Władysław Jagiełło. Znajdują się tutaj cztery źródła i malownicze pomosty, a także wiele tablic informacyjnych, z których turyści mogą dowiedzieć się sporo o historii i walorach tego miejsca.

8. “Okólny Ług” to torfowiskowy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Parku. Poza torfowiskami znajdują się tutaj liczne rośliny, który występują tylko w takich warunkach. Do rzadkich gatunków należą na przykład żurawina błotna, rosiczka czy bagno zwyczajne.

9. Antoniówka to znajdująca się niedaleko wieś, która przyciąga miłośników historii XX wieku. Wieś ta w dużej mierze została zniszczona przez wojska hitlerowskie w ramach odwetu za akcję partyzancką Józefa Abramczyka. Słynne Bataliony Chłopskie sprowadziły na wioskę katastrofę, a do dziś znajduje się tutaj pamiątkowa tablica.

10. “Jedlnia” to leśny rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Znajdują się tutaj drzewostany mające po 150 i 200 lat, w których dominują sosna, brzoza i jodła. W rezerwacie rosną również niezwykle rzadkie i znajdujące się pod ochroną buławnik czerwony i lilia złotogłów, a także rzadkie zioła takie, jak miodunka wąskolistna czy turzyca pagórkowata.

11. Rezerwat przyrody “Ciszek” został utworzony w 1982 roku w celu ochrony mających niemal dwieście lat dębów, które są bardzo cenne ze względu na swoje naturalne pochodzenie. Jego nazwa nawiązuje do cisów, które rosły tutaj jeszcze na początku XX wieku.

12. “Ługi Helenowskie” to rezerwat torfowiskowy znajdujący się na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Położony jest malowniczo na wododziale Zagożdżonki, Zwolenki i Radomki. Rosną tutaj bardzo rzadkie gatunki roślin takie, jak bagnica torfowa, wąkrota zwyczajna czy turzyca nitkowata. Ponadto na terenie rezerwatu żyją dziki, łosie i lisy.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić