Kopieniec Wielki – Informacje i Ciekawostki

kopieniec wielki
foto – Autorstwa ŁukaszWu – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7698536

Kopieniec Wielki to szczyt znajdujący się w reglowej części Tatr Zachodnich, a dokładnie między Doliną Olczyską a Doliną Chłabowską. Ze względu na wyjątkowo atrakcyjne położenie cieszy się sporą popularnością wśród turystów i miłośników gór.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Kopieniec Wielki jest zbudowany z wapieni i dolomitów najstarszego okresu ery mezozoicznej. W dawnych czasach wchodził w skład Hali Kopieniec i był wypasany aż po sam szczyt.

2. Kopieniec Wielki wznosi się na wysokość 1328 metrów nad poziomem morza.

3. Wypasanie owiec na szczycie doprowadziło na przestrzeni lat do erozji stormych stoków. Dopiero po powstaniu Tatrzańskiego Parku Narodowego w 1955 roku zakazano tutaj wypasu w trosce o walory przyrodnicze Tatr.

4. Zbocza szczytu są obecnie w znacznej mierze zalesione, jednak sam wierzchołek jest nagi i skalisty. Można tutaj również zaobserwować skały wapienne, które wybijają się ponad poziom zboczy.

5. Hala Kopieniec to dawna hala pasterska, która znajdowała się na wysokości  1250 do 1328 metrów nad poziomem morza. Jeszcze w połowie XX wieku wypasano tutaj ponad pięćset owiec, a zbocza Wielkiego Kopieńca stały się przykładem zniszczeń w tym zakresie. Obecnie obszar ten regeneruje się.

6. Kopieniec to polana znajdująca się pod Kopieńcem, dawniej nazywana była również Skupniową Polaną. Jest jedną z nielicznych polan w Tatrach, gdze do tej pory przetrwał wypas, choć obecnie jest to tak zwany wypas kulturowy. Miejsce to jest bardzo malownicze w okresie kwitnienia, kiedy polana pokrywa się krokusami.

7. W 1994 roku na południowo-zachodnim stoku Wielkiego Kopieńca doszło do katastrofy lotniczej. 11 sierpnia spadł tam wracający z akcji ratowniczej helikopter TOPR. W wypadku tym śmierć poniosło dwóch pilotów oraz dwóch ratowników.

8. Nazwa Kopieniec pojawiła się po raz pierwszy w dokumentach w pierwszej połowie XVII wieku. Za to już w XIX wieku okolice te stanowiły bardzo częsty cel podróży wśród turystów.

9. W 1908 roku doszło do pierwszego zimowego wejścia na szczyt. Dokonali tego Mieczysław Karłowicz, który był polskim dyrygentem, taternikiem i publicystą, oraz Mariusz Zaruski, który był pionierem polskiego żeglarstwa, a także taternikiem.

10. Wielki Kopieniec jest o tyle atrakcyjnym szczytem, że z jego wierzchołka można podziwiać niemal całą panoramę Tatr. Widać stąd szczyty obejmujące obszar od Hawrania aż do Osobitej.

11. W gwarza podhalańskiej kopieńcem nazywa się szczyt, który ma kształt kopca. W związku z tym Wielki Kopieniec nie jest jedyną górą noszącą to słowo w swojej nazwie.

12. Na Wielkim Kopieńcu turyści mają okazję podziwiać rzadkie okazy flory. Rośnie tutaj między innymi goryczuszka lodnikowa, która jest niezwykle rzadka, która występuje w Polsce tylko w kilku miejscach w Tatrach.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić