30 Ciekawostek o Kazachstanie 🗺️

kazachstan
foto – Pixabay

Kazachstan do ogromne państwo, które znajduje się na granicy Europy i Azji. Graniczy z Chinami, Turkmenistanem, Kirgistanem, Uzbekistanem i Rosją. Dopiero od niedawna Kazachstan zyskuje popularność wśród wymagających podróżników. Wspaniała kuchnia, słynna kazachska gościnność, a także wiele niesamowitych miejsc, których przyroda zapiera dech w piersiach, to główne powody coraz częstszego odwiedzania Kazachstanu przez turystów. Przedstawiamy 30 wyjątkowych ciekawostek o Kazachstanie!

1. Kazachstan jako niepodległe, jednolite państwo, powstał w 1991 roku po rozpadzie Związku Radzieckiego. Wcześniej – od 1868 roku – państwo to stanowiło część Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

2. Kazachstan zamieszkuje nieco ponad 16 milionów ludzi – zdecydowana większość z nich to Kazachowie (około 65% społeczeństwa), jednak w kraju żyje także ogromna liczba etnicznych Rosjan. Państwo jest bardzo zróżnicowane pod względem wyznawanej przez ludność religii. Główną religią jest islam, który wyznaje około 70% społeczeństwa, jednak wielu Kazachów to chrześcijanie, protestanci, a nawet buddyści i żydzi.

3. Stolicą kraju jest miasto Ałmaty, w którym żyją niemal 2 miliony osób. Podczas zwiedzania kazachskiej stolicy warto zobaczyć przepiękny Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego, który wybudowany został w 1907 roku, Muzeum Narodowe Republiki Kazachstanu oraz Zalenyy Bazar – ogromny targ spożywczy, w którym można spróbować lokalnych dań i tradycyjnych potraw.

4. Tereny dzisiejszego Kazachstanu są zamieszkiwane przez ludzi już od około 3 tysięcy lat. Przez kilkaset lat państwo to było także częścią Złotej Ordy (czyli de facto częścią imperium mongolskiego). Początki oddzielnego ludu zwanego Kazachami datowane są na około XV wiek, przy czym wiele cech narodowościowych (np. unikalny język) wyodrębniło się znacznie później.

5. Na pograniczu Kazachstanu i Uzbekistanu znajduje się wyschnięte Jezioro Aralskie, które jeszcze 60 lat temu stanowiło jedno z największych jezior na świecie. Zbiornik wodny zaczął wysychać przez ludzką działalność (m.in. uprawę bawełny na tym terenie, próby jądrowe przeprowadzane nieopodal oraz zmiany w kierunku biegu dopływów rzecznych), co uznawane jest za największą katastrofę ekologiczną w historii ludzkości.

6. W Kazachstanie co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy “Eurasia”, który jest jednym z największych i najpopularniejszych wydarzeń łączących kino europejskie i azjatyckie.

7. Kazachstan posiada dostęp do wybrzeża Morza Kaspijskiego – największego jeziora na świecie. Z Morza Kaspijskiego wyławiane są jesiotry, których ikra nazywana jest czarnym kawiorem i uznawana jest za najsmaczniejszy kawior na świecie.

8. Najbardziej trudnym dla Kazachów okresem w całej historii były lata 1931-1933 kiedy to doszło do ogromnej klęski głodowej. Szacuje się, że nawet połowa ludności tego państwa zmarła w wyniku ogromnej suszy, która nawiedziła kraj w 1930 roku.

9. Kazachstan ma powierzchnię ponad 2,7 miliona kilometrów kwadratowych. Jest to największe śródlądowe państwo świata.

10. W Kazachstanie znajduje się radziecka baza statków kosmicznych Bajkonur, która stanowi największy i najstarszy kosmodrom na świecie.

11. Najwyższym szczytem państwa jest ogromna góra Chan Tengri o wysokości 7010m n.p.m. Masyw położony jest w górach Tienszan i przebiegają przez niego granice trzech państw: Kazachstanu, Kirgistanu i Chin.

12. Na terenie całego Kazachstanu dominuje kontynentalny klimat umiarkowany. Większość państwa jest stosunkowo sucha i ciepła latem, zimą zaś w wielu miejscach występują silne mrozy.

13. Językami urzędowymi Kazachstanu są języki kazachski i język rosyjski. W państwie powszechnie używana jest cyrylica.

14. Największy na świecie komin elektrowni znajduje się w kazachskiej miejscowości Jekybastuz.

15. W kazachskim jeziorze Bałcharz, które znajduje się w Kotlinie Bałchasko-Ałatojskiej, dochodzi do ciekawego zjawiska mieszania się wód słodkich i słonych. Zjawisko to jest możliwe dzięki wąskiemu przesmykowi, który oddziela dwie części jeziora, a także ogromnym pokładom słodkiej wody, które dostarczane są do zbiornika w trakcie wiosennych roztopów z górskich części kraju.

16. Tradycyjnym trunkiem Kazachów jest kumys czyli mleczny, lekko musujący alkohol. Jest to równocześnie jedyny napój alkoholowy, który dopuszczalny jest przez praktykujących muzułmanów.

17. Duża część kraju ma charakter pustynny i półpustynny. Do najbardziej rozległych pustyń w Kazachstanie zaliczyć można Kyszy Borsyk, Taukum i Saryjesyk Atyrau. Zdecydowana większość (poza pustynią Ryn) znajduje się w azjatyckiej części państwa.

18. Narodowym daniem Kazachstanu jest beszbarmak czyli jednogarnkowe danie na bazie baraniny, do którego dodaje się makaron i warzywa.

19. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Kazachstanie jest wysoka wieża Bajterek, która znajduje się w miejscowości Nur-Sułtan. Wieża ma wysokość 105 metrów, a na jej szczycie umiejscowiona została ogromna kopuła, która pełni rolę tarasu widokowego. W środku wieży znajduje się również niewielka galeria sztuki kazachskiej. Monument jest tak znany wśród mieszkańców Kazachstanu, że znajduje się na rewersie wszystkich banknotów emitowanych po 2006 roku.

20. Na terenie Kazachstanu znajduje się wiele kurortów narciarskich, które uznawane są za jedne z najpiękniej położonych na świecie. Do najważniejszych i najbardziej popularnych kurortów zimowych należą Shymbulak Mountain Resort i Wysokogórski Kompleks Sportowy Medeu.

21. Miłośnicy archeologii z pewnością powinni odwiedzić kazachski rezerwat Tamgały, w którym znajduje się ponad 5 tysięcy skalnych napisów i rysunków, a także liczne nagrobki, kurhany i ołtarze. W kompleksie znajduje się aż 48 stanowisk archeologicznych, a do najciekawszych należą miejsca, które – według badaczy – były miejscem składania ofiar niegdysiejszym bogom.

22. Podczas zwiedzania Kazachstanu warto odwiedzić Kanion Szaryński, który ciągnie się na długość ponad 150 kilometrów i wyżłobiony został przez rzekę Charyn. W jego środkowej części położona jest Dolina Zamków, gdzie podziwiać można wspaniałe formacje skalne, które podróżnikom przypominają wieże i baszty średniowiecznych grodów.

23. Sieć rzeczna Kazachstanu jest bardzo uboga. Największe rzeki przepływające przez państwo to Ural i Wołga. Na terenie kraju znajduje się wiele okresowych rzek, które zasilają jedynie wiosenne roztopy i opady podczas letnich burz (m.in. Irgiz i Turgaj).

24. Oficjalną walutą Kazachstanu jest tenge. 100 kazachskich tenge jest wartych około 0,84zł.

25. Jedną z najciekawszych atrakcji Kazachstanu jest jezioro Kajyngdy, które znajduje się w południowo-wschodniej części kraju. Jezioro powstało w wyniku trzęsienia ziemi na początku XX wieku. Cechuje się wyjątkowo czystą, krystaliczną wodą, a także zatopionym lasem, co przyciąga miłośników nurkowania.

26. Na teren Kazachstanu można wjechać na podstawie ważnego paszportu. Obywatele całej Unii Europejskiej zwolnieni są z obowiązku wizowego. Warto wiedzieć, że często dokument tożsamości jest niezbędny do zakupu biletów na pociągi i dalekobieżne autobusy.

27. Lot z Warszawy do Nur-Sułtanu trwa około 5 godzin. Dostępne są bezpośrednie połączenia między tymi dwoma miastami.

28. Kazachstan to państwo, które jest stosunkowo bezpieczne – zdarzają się tu jednak przestępstwa o charakterze pospolitym, przede wszystkim drobne kradzieże. Kazachowie są narodem miłym, pozytywnie nastawionym do turystów i chętnym do pomocy. Większość mieszkańców jednak wyznaje islam i oczekuje uszanowania swojej wiary m.in. odpowiedniego ubioru w miejscach publicznych (a przede wszystkim w świątyniach) oraz respektowania świąt i wydarzeń religijnych.

29. Państwo leży na styku płyt tektonicznych, przez co obszar ten jest mocno aktywny sejsmicznie. Często, nawet kilkadziesiąt razy w ciągu roku, dochodzi na terenie kraju do trzęsień ziemi.

30. Kuchnia kazachska jest bardzo specyficzna i z pewnością nie trafi w gusta każdego. Kazachowie jedzą dużą ilość mięsa, a wśród tradycyjnych potraw nie znajdziemy wielu jarskich dań. Dodatkowo w wielu biedniejszych regionach spożywa się wszystkie części zabijanych na mięso zwierząt: także podroby, a nawet głowy wielbłądów, wołów i owiec. Kuchnia europejska serwowana jest jednak w dużych kazachskich miastach i w turystycznych kurortach górskich.

4.5/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić