Katania to sycylijskie miasto, znajdujące się u podnóża Etny, które cieszy się rosnącym zainteresowaniem polskich turystów, głównie dlatego, że latają tam tanie linie lotnicze. Miasto zostało założone w starożytności przez Greków i na przestrzeni stuleci przeżyło sporo perturbacji politycznych, aby w XIX wieku przyłączyć się do Włoch.
Dziś da się tu wyczuć wpływy różnych kultur, ale przede jednak przede wszystkim to, za co cały świat kocha włoskie miejscowości, a więc kawał historii, malownicze widoki, radosnych ludzi i przepyszne jedzenie.
Co warto zobaczyć w Katanii?
1. Katedra św. Agaty
Katedra św. Agaty w Katanii to piękny kościół zbudowany w stylu barokowym. Jej pierwotna wersja została wybudowana już w XI wieku, jednak liczne trzęsienia ziemi bardzo ją zniszczyły, a współczesny wygląd zawdzięcza pracom budowlanym z XVII wieku. Kopuła bazyliki znajduje się nad ołtarzem głównym, tworząc w tym miejscu imponującą grę świateł, a z liczne kolumny, kryształowe żyrandole, arkady, sztukaterie i zdobione sklepienie sprawiają, że w środku prezentuje się tak samo pięknie, jak z zewnątrz. Ze względu na wielką urodę tego miejsca często odbywają się tutaj włoskie wesela.
2. Zamek Castello Svevo di Catania
Castello Svevo di Catania, znany również jako Castello Ursino, to zamek z XIII wieku, który należał do Królestwa Sycylii. Jest znany przede wszystkim dzięki swej roli w nieszporach sycylijskich, kiedy to stał się siedzibą parlamentu Sycylii. Wspaniała budowla w stylu romańskim odzwierciedla dziś obronny charakter zamku, a na jego terenie znajdują się dziś przykłady sztuki rzeźbiarskiej, malarskiej i architektonicznej. Na drugim piętrze zobaczyć można na przykład znane obrazy Antonino Gandolfo, Francesco Lojacono czy Girolamo Induno, a także ceramikę z XVIII wieku.
3. Fontanna dell’Elefante
Fontanna dell’Elefante, czyli Fontanna ze słoniem to sympatyczny i ważny symbol miasta. Rzeźba słonia została wykonana z kamienia, a na niej znajduje się egipski obelisk z Asuanu. Zwieńczeniem konstrukcji jest zaś krzyż. Fontanna pojawiła się w sycylijskim mieście w pierwszej połowie XVIII wieku. Legenda głosi, że Helidorus, który miał zostać biskupem Katanii, w obliczu porażki zajął się czarną magią i poniósł za to karę. To on miał wyrzeźbić słonia z kamienia, a sam utrzymywał, że z pomocą czarnej magii potrafi nawet sam przeobrazić się w słonia.
4. Park Giardino Bellini
Giardino Bellini to najstarszy park miejski w Katanii i doskonałe miejsce na rodzinny spacer. Miejsce to powstało w drugiej połowie XIX wieku i do dziś zachował oryginalny wygląd, a więc mieszankę parku z ogrodem japońskim i odrobiną egzotyki. Piękne fontanny, palmy, zegar na przystrzyżony trawniku, wiata pod którą można odpocząć w cieniu – wszystko to sprawia, że miejsce to idealnie nadaje się na długie spacery, pikniki, poranny jogging i spotkanie towarzyskie. Nocą długie schody oświetlone są dekoracyjnymi lampami, co nadaje parkowi jeszcze bardziej magicznego klimatu.
5. Klasztor Benedyktynów
Klasztor Benedyktynów w Katanii często uznawany jest za największą atrakcję turystyczną miasta. Wielki kompleks jest drugim pod względem wielkości klasztorem benedyktyńskim w całej Europie, a kilkanaście lat temu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictw UNESCO. Budowa kompleksu rozpoczęła się w drugiej połowie XVI wieku, a po jakichś dwudziestu latach zaczęli urzędować w tym miejscu benedyktyni. Wiek siedemnasty przyniósł serię nieszczęść: najpierw erupcja wulkanu, a potem trzęsienie ziemi doszczętnie zniszczyły klasztor, który trzeba było budować od samego początku. Obecnie kompleks należy do Uniwersytetu Katanii, ale mimo to turyści mogą swobodnie go zwiedzać. W podziemiach klasztoru zobaczyć można zabytkowe pracownie benedyktynów, a także lawę, która dostała się tutaj po trzęsieniu ziemi.
6. Rzymski Amfiteatr
Rzymski Amfiteatr w Katanii powstał najprawdopodobniej w II wieku. Dziś stanowi element starej części miasta, ale w przeszłości występował również w charakterze cmentarza. Stanowi największy amfiteatr na Sycylii i jeden z kilku największych we Włoszech, gdzie na pierwszym miejscu znajduje się Koloseum. Budowla powstała w dużym stopniu z bazaltu i lawy, a następnie obłożono go marmurem. Ciekawostką jest, że podczas drugiej wojny światowej część amfiteatru stanowiła schron dla mieszkańców miasta. Budowla ta to nie tylko pozostałość po czasach Imperium, ale również niemy świadek najważniejszych wydarzeń z życia miasta. Warto ją odwiedzić, tym bardziej, że wstęp jest bezpłatny.
7. Pałac Palazzo Biscari
Palazzo Biscari to prywatny pałac w Katanii wybudowany w XVII wieku i zniszczony dokładnie w tym samym wskutek wielkiego trzęsienia ziemi. Po dramatycznych dla całego miasta wydarzeniach, pałac odbudowano. W środku znajdują się bogato zdobione komnaty i sale balowe zawierające oryginalny wystrój sprzed kilkuset lat i liczne antyki. Johann Wolfgang Goethe opisał pałac w swojej książce, a jego urokowi ulegali wszyscy odwiedzający. Dziś pałac nadal należy do tej samej rodziny, ale możliwe jest zwiedzanie wnętrz, a nawet organizacja imprez okolicznościowych i innych eventów.
8. Teatr Massimo Bellini
Teatr Massimo Bellini to teatr nazwany tak na cześć Vincenzo Belliniego, pochodzącego z Katanii kompozytora, z którego Sycylijczycy są bardzo dumni. Inauguracja opery odbyła się w 1890 roku , ale nie trzeba wybierać się na spektakl, aby docenić niezwykłą urodę gmachu. Powstał on w stylu sycylijskiego baroku i pięknie komponuje się z sąsiednimi gmachami. Zwiedzanie opery możliwe jest tylko w wybrane dni i to w godzinach porannych, za to można sporo dowiedzieć się o historii sztuki operowej i teatralnej w mieście. Znajduje się tutaj również Muzeum Belliniego. Miejsce to z pewnością powinni odwiedzić miłośnicy muzyki poważnej, a w trakcie zwiedzania możliwe jest nawet wyjście na scenę.
9. Plac Piazza Carlo Alberto
Piazza Carlo Alberto to plac, na którym codziennie odbywa się targ, nazywany przez mieszkańców miasta Fera o’Luni. Nie jest to targ o sprecyzowanym profilu. Można tu kupić wszystko – od ryb i owoców morza, przez słodycze i sery, aż do przedmiotów codziennego użytku i służących do dekoracji wnętrz. Ceny są na tyle atrakcyjne, że zakupy robią tu i turyści, i mieszkańcy Katanii, dlatego zawsze słychać tu przyjemną wrzawę, radosne śmiechy i głośne rozmowy między włoskimi ekspedientami. Jeśli zatrzymujemy się w Katanii w wynajętym mieszkaniu, warto kupić tutaj parę świeżych składników na prawdziwe włoskie śniadanie, zamiast jadać w znanych restauracjach sieciowych, które wszędzie podają to samo.
10. Plac Piazza del Duomo
Plac Piazza del Duomo, czyli Plac Katedralny, stanowi najważniejszy punkt miasta. To tu znajduje się Katedra św. Agaty, Fontanna Słonia, ratusz i Muzeum Diecezjalne. Fontanna Amenano to jedyne miejsce, w którym możemy zobaczyć na zewnątrz płynącą pod miastem rzeką, a tuż za nią znajduje się niepozorne przejście na słynny Targ Rybny. To jednak nie koniec atrakcji na jednym placu. Znajdują się tutaj również antyczne termy rzymskie oraz Opactwo św. Agaty, gdzie można wejść na zewnętrzną część kopuły i zobaczyć plac z góry. Trudno się dziwić, że plac ten stanowi serce miasta, skoro znajdują się tutaj pamiątki niemal ze wszystkich epok od antyku, przez średniowiecze i renesans, aż po barok, oświecenie, romantyzm i wiek XIX.