Kamienne Kręgi w Węsiorach

Tereny północnej Europy w czasach rozkwitu kultur zgrupowanych w obrębie basenu Morza Śródziemnego były mniej cywilizacyjnie rozwinięte. Przyczyną tego stanu rzeczy były warunki panujące w tym rejonie Europy. Nie oznacza to, że pośród wszechobecnych tutaj lasów nic się nie działo. Ten stan rzeczy dotyczył również terenów dzisiejszej Polski. Na podstawie badań archeologicznych wiadomo już, że tereny na wschód od Odry zamieszkiwali Słowianie. Słowianie nie byli jedynym ludem na tych terenach. Ich dominująca rola pozwalała również na rozwój innych nacji przybyłych z różnych rejonów ówczesnego świata. Jednym z ludów zadomowionych na słowiańskich terenach byli Goci. Goci to lud germański osiedlający się w rejonie Pomorza oraz w obrębie terenów wiślanych.
Rozwój nauki oraz prowadzenie prac archeologicznych umożliwia z dużą precyzją na poznawanie i kształtowanie obrazu życia toczącego się wiele stek lat temu, sięgając nawet do czasów prehistorycznych. Nie jest to łatwe zadanie ponieważ z tamtych czasów nie istnieją żadne pisemne opracowania rejestrujące co się tu działo. Pierwsze zapiski związane z ziemiami polskimi pochodzą z czasów kiedy karawany kupieckie wędrujące z południa Europy zaczęły zapuszczać się w te rejony.

Stare cmentarzyska ukryte pośród gęstego lasu to najlepsze obiekty do prowadzenia badań związanych z życiem i obyczajami różnych ludów zamieszkujących obszar północnej Europy w tym Polskę.
Jedno z takich miejsc znajduje się we wsi Węsiory

Węsiory

Wieś kaszubska w gminie Sulęczyno w pobliżu, której odkryto cmentarzysko pochodzące z pierwszych wieków nowej ery. Badania pozwoliły ustalić, że jest to miejsce pochówku Gotów zamieszkujących te tereny.
Goci to lud germański przybyły na kaszubską ziemie w latach 70 I wieku nowej ery z terenów Skandynawii. Jak wyglądało ich życie pośród leśnych ostępów można się jedynie się domyślać. Poza starymi mającymi 2 tysiące lat cmentarzyskami niewiele śladów pozostało po Gotach.

Kamienne kręgi w Węsiorach

Stare cmentarzysko pochodzące z I wieku nowej ery odkryto w pobliżu wsi Węsiory na Kaszubach. Miejsce w którym znajdują się cmentarzysko usytuowane jest w pobliżu jeziora Długie. W leśnej gęstwinie odkryto tajemnicze miejsce, na którym znajdowały się kamienne kręgi i kurhany. Uwagę odkrywców zwróciło ułożenie 4 kamiennych kręgów. Do ich wykonania wykorzystano kamienie o wysokości do 1,5 metra i rozlokowano je na okręgach, a największy z nich ma średnicę 26 metrów. Na środku okręgów ustawione są kamienne słupy.

Obok kamiennych kręgów odkryto również kurhany. Kurhan to miejsce pochówku zbudowane w kształcie kopca o stożkowym kształcie. Kurhany wyposażone były w elementy drewniane lub kamienne tworzące komory pochówkowe. Średnica podstawy kurhanu wynosi od kilku do kilkunastu metrów, a wysokość nie przekracza 1,5 metra. Niektóre pokrywane były mniejszymi kamieniami.

Taki rodzaj pochówku zmarłych nie jest typowy dla Słowian. W toku badań stwierdzono, że jest to rodzaj cmentarzyska budowanego przez Gotów. Na tej podstawie ustalono nowy zasięg osiedlania się germańskiego ludu którym byli Goci.

W sąsiedztwie kamiennych kręgów i kurhanów odkryto również inne groby w których stwierdzono szkielety ludzkie. Groby te nie były w jakiś uporządkowany sposób rozmieszczone. Dało to naukowcom sygnał, że cmentarzyska spełniały również inną rolą, a nie tylko służyły jako miejsca pochówku zmarłych. Najprawdopodobniej były to tereny na których mogły odbywać się różne wiece czy miejsca sprawowania sądów.

Grobowce Gotów były gołe, pozbawione jakichkolwiek przedmiotów czy ozdób. Analizując inne tego rodzaju obiekty rozmieszczone w różnych regionach Europy umożliwiły zidentyfikowanie wędrówek Gotów.
Goci zamieszkujący tereny Skandynawii w poszukiwaniu bardziej przyjaznych do życia warunków w swej wędrówce dotarli aż do Półwyspu Iberyjskiego.

Ciekawe znaleziska pochodzące z cmentarzyska w Węsiorach zdeponowane są w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku i tam można je obejrzeć.
Węsiory znajdują się na ternie znakowanego szlaku turystycznego nazwanego „ Szlakiem Kamiennych Kręgów”. Szlak wytyczony jest pomiędzy Sierakowicami i Czarną wodą. Łączna długość trasy wynosi ponad 90 kilometrów.

4.3/5 - (10 votes)
1 comment
  1. Kamienne kręgi są również w Grzybnicy. Osobiście uważam, że są o wiele ciekawsze i bardziej tajemnicze, niż te w Odrach czy Węsiorach, ponieważ tam lokalne wiedźmy, poganie i szamani stworzyli swoje miejsce kultu.

    Jeden z kręgów posiada ognisko w centrum, w którym czasem odbywają się niewielkie rytuały 🔥✨

    Obok tego kręgu jest magiczne drzewo ( Drzewo Czarownic ) z pięcioma pnącymi się w niebo odnogami, przy którym ludzie modlą się o szczęście, miłość czy dobrobyt, a także by podziękować bogom, wieszają mnóstwo pięknych darów, takich jak pióra, wianki, naszyjniki, bransoletki, wstążki, ozdoby z drewna czy łapacze snów. Jest także czaszka dzika z wypalonymi symbolami ochronnymi oraz mały ołtarzyk z runami z mnóstwem monet i świecą 🌳📿🕯️

    Ponoć to strażnik tego lasu, a także łącznik ze światem duchów…

    Obok jest też wielki szałas ozdobiony piórami, czaszkami i zdjęciem wiedźmy 🧙

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić