Kamień Pomorski to malownicza miejscowość położona w województwie zachodniopomorskim nad brzegiem Zalewu Kamieńskiego. Miasto posiada bogatą historię sięgającą IX wieku. Już wtedy w jego miejscu istniał drewniany gród, a prawa miejskie miejscowość otrzymała już w trzynastym wieku. Jego nazwa wzięła się prawdopodobnie od kamienia, który znajduje się w Zalewie. Według legendy, król Polski Bolesław Krzywousty przyjmował defilady statków i okrętów stojąc właśnie na tym kamieniu. Kamień nazwano „Królewskim Głazem” i można go oglądać nieopodal Wyspy Chrząszczewskiej. W mieście czeka na turystów mnóstwo różnych atrakcji i zabytków do zwiedzania, mimo że wiele z nich uległo zniszczeniu podczas II Wojny Światowej.
Kamień Pomorski – zabytki warte uwagi
Katedra św. Jana Chrzciciela z XII w. – budowa świątyni zajęła prawie 200 lat, ufundował ją książę pomorski Kazimierz I.
Pałac Biskupi – budynek został wzniesiony w XV w. przy katedrze kamieńskiej. Jest to jeden z niewielu zabytków w stylu późnogotyckim i renesansowym, które zachowały się na Pomorzu.
Kościół Wniebowzięcia NMP – zabytkowy kościół wybudowany w stylu barokowym, charakteryzuje się bogactwem zdobień. Został ufundowany XIII w. przez mieszczan.
Ratusz gotycki – ratusz znajduje się w centrum rynku, znajdują się w nim biura urzędu miejskiego. Ratusz powstał w XIII w.. Wzniesiono go w stylu gotyckim, w XVI w. uległ przebudowie i nadano mu cechy renesansu. Podczas II Wojny Światowej ratusz uległ zniszczeniu, po jej zakończeniu został zrekonstruowany.
Baszta i Brama Wolińska – wybudowano je w XIV w. w stylu gotyckim. Wzniesione je wraz z murami obronnymi i siedmioma wieżami, które niestety już nie istnieją. Razem z nimi powstały również cztery bramy: rybacka, klasztorna, katedralna i maślana, z których zachowała się jedynie ta ostatnia. W 2001 r. powstało tu Muzeum Kamieni, w którym można podziwiać bogatą kolekcję skamieniałości i minerałów, meteoryty, kamienie szlachetne i półszlachetne, szkielety dinozaurów broń średniowieczną i zbroje. Będąc tutaj koniecznie trzeba wejść przynajmniej na jeden z dwóch tarasów widokowych i cieszyć się przepięknymi widokami na miasto i okolicę.
Pozostałe atrakcje w Kamieniu Pomorskim
Repliki starożytnych machin wojennych – będąc w Kamieniu Pomorskim warto je koniecznie zobaczyć. Znajdują się one nieopodal Zalewu Kamieńskiego. Jest to nie lada gratka dla dzieci i miłośników historii. Machiny, które możemy tu zobaczyć to: taran – jedno z najstarszych urządzeń oblężniczych, bricola – maszyna miotająca, onager – typ katapulty, został wynaleziony przez starożytnych Greków. Przy replikach znajdują się tabliczki z opisami machin, dzięki czemu dowiemy się do czego one służyły.
Labirynt – jest jedna z największych atrakcji miasta. Powstał w 2013 r. i mieści się przy jego obwodnicy. Trasa labiryntu jest zbudowana z drzew iglastych. Znalezienie wyjścia z labiryntu nie jest proste i stanowi świetną rozrywkę zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Dworek Von Kleista – dworek zlokalizowany jest przy Placu Katedralnym. Został wybudowany w XIV w., jednak w skutek późniejszych pożarów uległ zniszczeniu. Odbudowany został w stylu barokowym w XVIII w.
Port w Kamieniu Pomorskim – jest jednym z największych portów jakie znajdują się na Pomorzu Zachodnim, głównie pełni funkcję rybacką, ale stanowi też marinę dla żeglarzy. Z portu istnieje możliwość odbycia turystycznego rejsu.
Uzdrowisko – w Kamieniu Pomorskim funkcjonuje uzdrowisko oparte o źródła solankowe i złoża borowiny.
Sporty wodne – miłośnicy aktywnego trybu życia znajdą również coś dla siebie. Nad zalewem Kamieńskim można uprawiać różne sporty wodne, wypożyczalnia sprzętu znajduje się na miejscu.
Oczywiście będąc w Kamieniu Pomorskim jest się tak blisko morza, że grzechem byłoby nie wybrać się nad nie. Z najbliższych nadmorskich miejscowości warto wspomnieć o Pobierowo, Dziwnów i Międzywodzie.