Kajman – 15 ciekawostek

kajman
foto – Pixabay

Kajman to nieco mniej znany kuzyn krokodyla i aligatora. Wyróżnia się od nich tym, że jest od nich znacznie mniejszy. Kajmany to tak właściwie grupa będąca podrodziną rodziny aligatorów, zamieszkująca obszary Ameryki Południowej i Środkowej. Budową ciała bardzo przypominają swoich krewnych, czyli krokodyle. Wyróżniamy aż sześć gatunków zaliczanych do grupy kajmanów, a są to: kajman okularowy, kajman szerokopyski, kajman żakare, kajman czarny, kajman karłowaty, a także kajman Schneidera. Gatunki te nieco się od siebie różnią, ale wszystkie z nich posiadają bardzo wiele ciekawych cech, stąd zdecydowanie warto lepiej poznać te zwierzęta, gdyż z rodziny aligatorów są chyba najmniej znane.

1. Wielkość ciała kajmanów waha się między 1,5 m do aż 4,5 m długości. Te mniejsze kajmany to przedstawiciele grupy kajmanów Schneidera, natomiast te większe to przedstawiciele gatunku kajmana czarnego.

2. Kajmany są uznawane przez wielu za najbardziej niebezpieczne zwierzęta Ameryki Południowej, ze względu na ich doskonałe umiejętności kamuflażowe.

3. Kajmany mogą żyć nawet 40 lat, choć zdarzały się przypadki, iż żyły one aż do 90 lat.

4. Kajman okularowy występuje jako najbardziej liczny gatunek spośród wszystkich kajmanów.

5. Kajmany żywią się w zależności od wielkości – owadami lub małymi ssakami i ptakami, lub też większym ptactwem, lub ssakami. W pełni dorosłe osobniki potrafią upolować nawet zwierzęta wielkości świni. Czasami kajmany zjadają także padlinę.

6. Kajmany preferują grupowe życie, stąd istnieją bardzo małe szanse na znalezienie tylko jednego osobnika w ich środowisku naturalnym.

7. Kajmany posiadają pancerze z tak zwanych tarczek. Są to najgrubsze pancerze ze wszystkich przedstawicieli krokodyli.

8. Istnieje państwo Kajmany, które oczywiście wzięło swoją nazwę od kajmanów jako zwierząt. Jest to państwo wyspiarskie, obejmujące 3 wyspy, leżące nad Morzem Karaibskim w Ameryce Środkowej.

9. Kajman czarny uważany jest za największego aligatora na świecie.

10. Prehistoryczny daleki kuzyn kajmana – Purussaurus, żyjący w późnym miocenie, potrafił dorosnąć nawet do 11 m długości.

11. Kajmany potrafią przetrwać nawet 2 lata bez żadnego pożywienia.

12. Z ciała kajmana pozyskuje się mięso w celach spożywczych dla człowieka, a także skórę w celach produkcyjnych.

13. Podczas polowania na pożywienie, kajmanom ruszają się tylko i wyłącznie ich oczy, które bacznie obserwują poruszające się pożywienie.

14. Gatunek kajmana okularowego został po raz pierwszy opisany przez Karola Linneusza w 1758 roku.

15. Kajmany łatwo dostosowują się do bardzo zróżnicowanych warunków środowiskowych, jednak oczywiście tylko w swoim naturalnym środowisku. Przywiezione przykładowo do Europy, nie przetrwałyby minusowych temperatur. Co więcej, hodowla domowa kajmanów jest możliwa i jest dość często praktykowana, jednak przy zapewnieniu im odpowiednich warunków do życia.

4.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić