Jurgów Turystycznie 🗺️ Atrakcje i Ciekawostki

jurgów
foto – Pixabay

Jurgów – wieś spiska, która znajduje się w pobliżu miejscowości Bukowina Tatrzańska. Położona jest na Pogórzu Spiskim, na prawym brzegu rzeki Białki. Zamieszkuje ją ok. 900 osób. Jurgów oddalony jest o 19 km zarówno od Zakopanego, jak i Nowego Targu.

Co warto zobaczyć będąc w tej urokliwej miejscowości ?

1. Zagroda Sołtysów – jest filią Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Budowla powstała w 1861 r., a wybudował ją pradziad ostatniego właściciela zagrody, Jakuba Sołtysa. Zagroda składa się z domu mieszkalnego i zabudowań gospodarczych. Wewnątrz można zobaczyć dawne wyposażenie i narzędzia, a także kolekcję unikalnego stroju jurgowskiego z końca XIX w. i początku XX w. Zagroda Sołtysów znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.

2. Kościół parafialny pw. św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej – znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. Powstał najprawdopodobniej w 1675 r., a jego fundatorami mieli być sołtys Jakub Kesz i młynarz Mikołaj. Jest to budowla zrębowa, kryta gontem wycinanym w jodełkę. W późniejszym czasie powstała murowana kaplica i zakrystia. Wewnątrz świątyni znajduje się głównie rokokowe wyposażenie, a w ołtarzu głównym zobaczyć można figurę Matki Boskiej Różańcowej i rzeźby przestawiające św. Piotra i św. Pawła.

3. Zespół szałasów na Polanie Podkólne koło Jurgowa – obejmuje 56 szałasów pasterskich, które wpisane zostały do rejestru zabytków jako przykład pasterskiej kultury materialnej. Zostały przeniesione na polanę po 1879 r. z polan Tatr Jaworzyńskich, po tym jak wieś utraciła tamtejsze pastwiska. Jeszcze w II poł. XX w. funkcjonowały tu w ramach największej w Tatrach i na Podtatrzu tzw. wsi letniej, zamieszkiwanej od wiosny do jesieni. Zespół szałasów również znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.

4. Tartak wodny – jest jednym z nielicznych wciąż działających przykładów tartaków napędzanych kołem wodnym. Obecna budowla powstała w 1977 r. w miejscu poprzedniej, która spłonęła w pożarze. Do tartaku woda doprowadzana jest kanałem o nazwie Przykopa, pobierającym wodę z Białki. Trak służący do przecierania drewna został zbudowany ok. 1934 r. przez niemiecką firmę Kirchner z Lipska.

5. Stara remiza strażacka – jest to nieduży kamienny budynek z drewnianą wieżyczką, który powstał w 1943 r. Służył do przechowywania sprzętu strażackiego. We wnęce nad wejściem znajduje się figurka św. Floriana. Wewnątrz budynku zobaczyć można 120 zdjęć zaprezentowanych w ramach wystawy „Jurgów w starej fotografii”. Wystawa dostępna jest przede wszystkim w sezonie letnim.

6. Stacja narciarska Jurgów Ski – oferuje 8 tras narciarskich o różnym stopniu trudności, których łączna długość wynosi 4,5 km. Stoki położone są na północno-zachodnich zboczach Górków Wierchu (1045 m n.p.m.). Są oświetlone i sztucznie naśnieżane. Na terenie kompleksu działa szkółka narciarska SKI-PLUS, oferująca lekcje z zakresu narciarstwa i snowboardu oraz serwis i wypożyczalnia sprzętu.

7. Karczma widokowa – znajduje się na terenie Jurgów Ski. Usytuowana jest na szczycie Górków Wierchu (1046 m n.p.m.) i należy do najwyżej położonych restauracji w Polsce. Budynek swym kształtem nawiązuje do szałasów pasterskich. Posiada taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Tatr Bielskich.

8. Piesze wędrówki – ze względu na malownicze położenie wsi wycieczki po okolicy stanowią dużą atrakcję. Wśród szlaków spacerowych można wyróżnić te nad rzeką Białką – do Katrynioków, na Uboc i na Koziniec Brzegowski. Koziniec i Rynias w sąsiednich Brzegach stanowią dobry punkt widokowy na Jurgów. Ponadto położenie Jurgowa umożliwia podziwianie panoramy Tatr Bielskich i Tatr Wysokich. Piękne widoki rozciągają się zwłaszcza ze wzniesienia Górków Wierch.

9. Kajakarstwo – jego uprawianie możliwe jest na Białce. Jest to dość trudna rzeka, która wymaga pewnego doświadczenia. Można jednak skorzystać z kursu kajakarstwa górskiego organizowanego przez Akademicki Klub Turystyki Kajakowej „Bystrze”. Kurs obejmuje m.in. spływ rzeką Białką.

10. Dzień Polowaca – cykliczna impreza, odbywająca się w ostatnią niedzielę lipca, która poświęcona jest myśliwym. Nawiązuje do jednego z najsłynniejszych kłusowników, Jana Budza z Jurgowa. Według legendy miał upolować 3000 kozic, a następnie przeszedł przemianę i stał się obrońcą przyrody. Oprócz występów zespołów regionalnych czy degustacji lokalnych przysmaków, atrakcją Dnia Polowaca są zawody strzeleckie „O Jurgowską Flintę”.

11. Jurgów w kulturze – dawna karczma została uwieczniona w wierszu Jerzego Lieberta „Jurgowska karczma”. Był on wykonywany jako utwór muzyczny przez Leszka Długosza i Piwnicę pod Baranami. Obecnie w miejscu dawnej żydowskiej karczmy stoi budynek, na którego piętrze mieści się Spiska Izba, siedziba jurgowskiego zespołu regionalnego.

12. Słynni przewodnicy – górale jurgowscy byli przewodnikami podczas pierwszego udokumentowanego wejścia na Lodowy Szczyt w 1843 r., jak również na Krywań i Wysoką. Swoje usługi świadczyli również podczas oprowadzania m. in. polskiego działacza oświeceniowego Stanisława Staszica czy prekursora kartografii geologicznej w Polsce Ludwika Zejsznera.

13. Powstanie Jurgowa – Jurgów powstał najprawdopodobniej w 1546 r. na terenie ówczesnego państwa niedzickiego, znajdującego się w obrębie Królestwa Węgier. Według legendy założycielem i pierwszym sołtysem Jurgowa był zbójnik Jurko, od którego imienia wieś miała wziąć swą nazwę.

14. Dawne przejście graniczne – Wieś położona jest przy granicy ze Słowacją. W okresie międzywojennym istniała we wsi Placówka Straży Granicznej I linii „Jurgów”, która chroniła granicę między Polską i Czechosłowacją. Przed wejściem Polski do strefy Schengen w 2007 r. funkcjonowało polsko-słowackie przejście graniczne małego ruchu granicznego oraz drogowe Jurgów-Podspády.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić