Jeziorsko to zbiornik zaporowy na Warcie, który zasłynął dzięki temu, że jest największym zbiornikiem retencyjnym w regionie łódzkim. Co warto o nim wiedzieć i jakie atrakcje można odwiedzić w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.
1. Jeziorsko znajduje się w zdecydowanej większości na terenie województwa łódzkiego oraz w mniejszej części na terenie województwa wielkopolskiego. W regionie łódzkim stanowi do dziś największy zbiornik retencyjny.
2. Zbiornik na całkowitą powierzchnią przekraczającą nieco 42 kilometry kwadratowe, a jego całkowita pojemność to ponad 200 milionów metrów sześciennych.
3. Pierwsze plany dotyczące powstania zbiornika w tym miejscu powstały już w latach sześćdziesiątych XX wieku, jednak projekt techniczny wykonano dopiero na początku lat siedemdziesiątych. Prace rozpoczęto na przełomie 1975 i 1976 roku.
4. Wybudowanie zbiornika retencyjnego Jeziorsko wymagało przesiedlenia około tysiąca osób z czterystu gospodarstw, które wcześniej znajdowały się w tym miejscu. Wszystkie te osoby otrzymały gospodarstwa w innych miejscach albo przeniosły się do miasta, a cały proces przygotowania terenu i utworzenia zalewu kosztował około miliard złotych.
5. W 1986 roku oddano do użytku zalew, którego celem jest nawadnianie użytków rolnych oraz regulacja przepływów rzeki. Jeziorsko jest również wielką atrakcją turystyczną o charakterze rekreacyjnym. W okresie letnim brzegi Jeziorska wypełnione są turystami, a rozbudowana infrastruktura sprawia, że można tutaj uprawiać najróżniejsze sporty wodne.
6. Koło Skęczniewa znajduje się zapora czołowa zbiornika, którą wykorzystano do generowania energii w elektrowni wodnej. Na zbiorniku znajdują się również dwie zapory boczne, które usytuowane są w dolinie Pichny oraz w dolinie Teleszyny.
7. W 1999 roku na Jeziorsku odbyły się motorowodne Mistrzostwa Polski, a z kolei w 2001 roku zorganizowano tutaj eliminacje do motorowodnych Mistrzostw Europy w klasie O-500.
8. Pomysłodawcą oraz projektantem zbiornika wodnego Jeziorsko był Józef Głuszak, czyli polski hydrotechnik i inżynier budownictwa wodnego, który był również dyrektorem Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Przy zbiorniku znajduje się dziś poświęcona mu tablica na kamieniu pamiątkowym.
9. Jeziorsko to również nazwa znajdującego się przy zbiorniku faunistycznego rezerwatu przyrody. Został on utworzony w 1998 roku i zajmuje południową część zbiornika. Celem jego istnienia jest ochrona terenów stanowiących ostoję dla wielu gatunków ptaków, wśród których znajdują się na przykład bocian czarny, mewa srebrzysta, mewa mała, perkozy czy płaskonosy.
10. W faunistycznym rezerwacie przyrody “Jeziorsko” znajduje się najważniejsze w skali całego kraju stanowisko lęgowe czapli białej. W Polsce ptak ten objęty jest ochroną gatunkową ścisłą, chociaż jest klasyfikowana jako gatunek najmniejszej troski i występuje w bardzo dużych ilościach na wszystkich kontynentach poza Antarktydą.
11. Na krawędzi pradoliny Warty znajduje się bardzo duża ilość punktów widokowych zapewniających widok na okolice. Z kolei wycieczki kajakowe po Jeziorsku pozwalają zobaczyć zbiornik z innej perspektywy.
12. W znajdującym się nad zbiornikiem Pęcznienie stworzono port jachtowy i wypożyczalnię kajaków. Cała linia brzegowa jest zaś pełna ośrodków wypoczynkowych i wędkarskich.