Jezioro Sajno 🗺️ Informacje i Ciekawostki

jezioro sajno
foto – Autorstwa Dainava – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34909013

Sajno to jezioro rynnowe znajdujące się na obrzeżu Augustowa w województwie podlaskim. Jest to największe jezioro z grupy jezior augustowskich, a ze względu na swoją urodę i malownicze położenie, również wielka atrakcja turystyczna. Co warto o nim wiedzieć?

1. Jezioro Sajno ma podłużny kształt i powierzchnię wynoszącą ponad 520 hektarów. Średnia głębokość wynosi tutaj około 10 metrów, ale najgłębszy punkt ma aż 27 metrów głębokości.

2. Brzegi jeziora w mniej więcej dziewięćdziesięciu procentach porośnięte są lasem mieszanym. Okolica jest więc miejscem, które szczególnie docenią miłośnicy przyrody i wielbiciele aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Można tutaj zaobserwować dęby, buki, świerki oraz jodły i cieszyć się niczym niezmąconą ciszą.

3. Tereny przy jeziorze są podmokłe jedynie tuż przy wypływie Sajownicy. Jest to niewielka rzeka płynąca przez Białobrzegi i Augustów. Jej długość nie przekracza dwóch kilometrów, wypływa z Sajna, a wpada do rzeki Netty w Białobrzegach.

4. We wschodniej części przesmyk łączy Sajno z jeziorem Sajenek. Stało się ono osobnym akwenem dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy zdecydowano o budowie grobli.

5. Nazwa jeziora Sajno ma swoją etymologię w języku jaćwińskim. Jest to wymarły już język z zespołu języków bałtyckich, którym posługiwali się Jaćwingowie. Rdzeń “sai” w tym języku oznaczał nurt lub rzekę i stał się podstawą kilku określeń zjawisk przyrody w tej okolicy.

6. Na północnym brzegu znajdują się dwa ośrodki turystyczne. Są nimi “Królowa Woda” i “Skowronek”, które w sezonie wypełniają się turystami z całej Polski. Z kolei na południowym brzegu znajduje się rozległe pole namiotowe.

7. Sajno należy do obszaru chronionego krajobrazu “Puszcze i Jeziora Augustowskie”. Celem wyodrębnienia tego obszaru jest ochrona tutejszego ekosystemu, rzadkich roślin, a także zwierząt, dla których tereny te stanowią dom.

8. Linia brzegowa jeziora jest bardzo zróżnicowana. Znajdują się tutaj liczna zakola i cyple, stanowiące ulubione miejsca wędkarzy.

9. Sajno objęte jest strefą ciszy. Oznacza to, że nie wolno tutaj używać silników spalinowych ani słuchać głośno muzyki. Dzięki temu w okolicach jeziora można odpoczywać przy akompaniamencie śpiewu ptaków czy szumu drzew.

10. Aż 20 procent powierzchni jeziora zajmuje roślinność zanurzona. Znajdują się tutaj takie gatunki, jak grzybień biały, grążel, moczarka kanadyjska czy wywłócznik.

11. Znajdują się tutaj również zorganizowane i komfortowe kąpieliska, z których mogą korzystać turyści. Można tu również korzystać z kajaków, żaglówek i rowerów wodnych.

12. Od wielu lat jezioro to jest popularne wśród wędkarzy. W wodach jeziora występują między innymi szczupaki, okonie, węgorze, karpie, leszcze czy sandacze. Gospodarstwo rybackie Augustów jest dzierżawcą jeziora, a przed wędkowaniem należy wykupić stosowne pozwolenie.

3.9/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić