Jezioro Powidzkie jest największym jeziorem w województwie wielkopolskim i powstało w odległych czasach wskutek działania lodowca na ląd. Jego plaże i wyznaczone kąpieliska stanowią atrakcję turystyczną z rozbudowaną infrastrukturą. Oto kilka ciekawostek na jego temat.
1. Jezioro Powidzkie położone jest w zachodniej części województwa wielkopolskiego, niedaleko Gniezna skąd jest tutaj 30 km. Z Poznania natomiast odległość wynosi 80 km.
1. Powierzchnia jeziora wynosi ponad 1000 hektarów i jest ono położone na wysokości niemal stu metrów nad poziomem morza.
2. Jezioro Powidzkie jest źródłem rzeki Meszny, która wypływa z niego między Gieratowem a Kochowem. Rzeka ta stanowi prawy dopływ Warty, ma długość ponad dwudziestu kilometrów i przepływa przez Pojezierze Gnieźnieńskie.
3. Maksymalna głębokość Jeziora Powidzkiego to mniej więcej 46 metrów. W związku z tym panują na nim doskonałe warunki do uprawiania różnych sportów wodnych, a z roku na rok na jego tafli można obserwować coraz więcej kajaków.
4. Cechą charakterystyczną Jeziora Powidzkiego jest krystalicznie czysta woda. Kilka lat temu jezioro to zostało zaliczone do pierwszej klasy pod względem czystości.
5. W ciągu ostatnich kilku lat brzegi jeziora przesunęły się w niektórych miejscach nawet o 5 metrów.
6. Mielizna na środku jeziora w ostatnich latach przekształciła się w niewielką wyspę. Trzeba przyznać, że w tej wersji jezioro wygląda jeszcze bardziej malowniczo.
7. Jezioro Powidzkie objęte jest tak zwaną strefą ciszy. Dzięki temu bez zakłóceń rozwija się tutaj bogata fauna i flora. W okolicach zalewu można spotkać wiele gatunków roślin i zwierząt, które są rzadko widywane w naszym kraju.
8. Jezioro Powidzkie to miejsce, w którym co tydzień odbywają się regaty. Zgodnie z tradycją za każdym razem na miejsce ich organizacji wybierana jest inna zatoka.
9. W wodach Powidzkiego Parku Krajobrazowego żyje ponad dwadzieścia gatunków ryb, takich jak szczupaki, węgorze, okonie czy sandacze.
10. Za najpiękniejszą zatokę Jeziora Powidzkiego uznaje się Zatokę Anastazewską. Cechuje się piaszczystymi plażami, malowniczymi zakolami i lazurową wodą. Jest tutaj również sporo pomostów, które często stanowią przystanki dla żeglujących turystów. Z kolei Zatoka Ptasia dysponuje atrakcyjnym polem kempingowym i restauracjami z lokalną kuchnią.