Jezioro Piaseczno – Informacje i Ciekawostki

jezioro piaseczno
foto – Wikipedia

Piaseczno to jezioro znajdujące się w województwie lubelskim na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Jest jednym z najczystszych jezior w naszym kraju, dlatego też w okresie letnim przyciąga tłumy turystów.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Powierzchnia jeziora to 0,86 kilometrów kwadratowych, długość wynosi 1,5 kilometra, a maksymalna głębokość niemal 29 metrów.

2. Jezioro zostało wyróżnione pierwszą klasą czystości wody, a przejrzystość wynosi tutaj nawet 5 metrów. Dlatego też jest to miejsce, z którego chętnie korzystają miłośnicy nurkowania.

3. Piaseczno to prawdziwy raj dla wielbicieli wędkowania, ponieważ występują tutaj większość ryb słodkowodnych, jakie można spotkać w polskich jeziorach. Żyją tutaj między innymi karasie, leszcze, okonie, karpie, sielawy, węgorze, sumy, a nawet raki. Można tutaj również zobaczyć żółwie błotne.

4. Równie urozmaicona zdaje się być flora jeziora oraz jego okolic. W wodzie występuje sporo roślin pływających, takich jak rdestnica pływająca, moczarka czy grzybienie białe. Z kolei wokół jeziora występują głównie sosny, świerki oraz brzozy.

5. Równina Łęczyńsko-Włodawska stanowi fragment Polesia Zachodniego. Jest to największy w całej Polsce zespół łąkowy, na którym znajdują się również bagna, jeziora i lasy. To tutaj znajduje się również Jezioro Białe Włodawskie.

6. Poleski Park Narodowy został utworzony w 1990 roku. Na jego terenie znajdują się liczna bagna, torfowiska oraz jeziora krasowe. Symbolem parku jest żuraw, ale miejsce to jest domem dla bardzo wielu gatunków zwierząt takich, jak wydry, sarny, jelenie, łosie czy krety.

7. Na terenie pobliskiego Poleskiego Parku Narodowego znajdują się ośrodki dydaktyczne oraz Ogród Dydaktyczny, gdzie można zaznajomić się z historią oraz przyrodą całego regionu, do którego należy między innymi Jezioro Piaseczno.

8. Jezioro Piaseczno w okresie letnim wypełnia się ludźmi, których przyciąga czysta woda, rozległa plaża i możliwość spędzania czasu w pięknych okolicznościach przyrody. Znajdują sie tutaj lokale gastronomiczne, dzięki którym nie ma potrzeby, aby opuszczać teren jeziora w porze obiadowej.

9. W pobliżu jeziora znajduje się pole namiotowe, z którego można korzystać w sezonie, a także wypożyczalnia sprzętu pływackiego. Zaawansowana infrastruktura sprawia, że można tutaj na różne sposoby urozmaicać sobie czas, a przede wszystkim spędzać go aktywnie.

10. Włodawa to miasto, którego historia sięga średniowiecza, a na przestrzeni wieków pojawiło się tutaj sporo obiektów uznawanych obecnie za zabytki. Warto zobaczyć z bliska tutejszą synagogę z XVIII wieku, a także barokowy kościół.

11. W pobliskiej Włodawie regularnie odbywają się liczne imprezy takie, jak Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem, Festiwal Kulinarny i Energii Kobiecej “Krasowe smaki i talenty” czy też Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym.

12. Okolice jeziora zapisały się na stałe w literaturze. To właśnie we Włodawie spotkali się Rzędzian i Bohun, o czym można było przeczytać w znanej większości Polaków powieści “Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić