13 Ciekawostek o Jeziorze Lubie

jezioro lubie
foto – Autorstwa © Mateusz War. / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70373939

Jezioro Lubie – położone jest w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiece drawskim, w gminie Złocieniec. Znajduje się na południowy wschód od miasta Drawsko Pomorskie.

1. Lubie jest polodowcowym jeziorem rynnowym. Wcinają się w nie dwa duże półwyspy, Ostry Róg i Półwysep Mrówkowo. Brzeg południowy porośnięty jest Borami Karwickimi.

2. Akwen położony jest na południowo-zachodnim skraju Pojezierza Drawskiego i jest trzecim co do wielkości jeziorem tego regionu.

3. Powierzchnia jeziora wynosi 1487,5 ha, przy długości 14,1 km i szerokości dochodzącej do 2,2 km. Głębokość dochodzi do ok. 46 m. Powierzchnia lustra mieści się na wysokości 95,5 m n.p.m.

4. Nad jeziorem położone są wsie Gudowo, Lubieszewo i Karwice oraz osada Błędno. Przez akwen przepływa rzeka Drawa.

5. Na jeziorze znajduje się 5 wysp. Największą jest Sołtysie. Wśród pozostałych wysp znajdują się Rybaki, Kamieniec, Ptaszyniec oraz wyspa bezimienna.

6. Wyspa Sołtysie ma ok. 8,5 ha powierzchni. Mieści się tu Inter Nos Kemping. Oferuje pole namiotowe i kempingowe, domki letniskowe, restaurację “Karczma Tyrolska u Martina” oraz wypożyczalnię sprzętu wodnego.

7. Sołtysie z lądem łączy prom “Edmund”. Ma 14 m długości, a ładowność wynosi maksymalnie 12 ton. Kurs trwa ok. 5 min. Pieszy i rowerzyści mogą skorzystać z pływającej kładki.

8. Wśród gatunków ryb, jakie występują w jeziorze, znajdują się m. in. sieja, sielawa, płoć, leszcz, okoń i sandacz. Wędkarze muszą zakupić zezwolenie na połów od Przedsiębiorstwa Rybackiego Złocieniec.

9. Wzdłuż północnego brzegu jeziora Lubie usytuowana jest baza turystyczna w postaci ośrodków wypoczynkowych, pól namiotowych, domków letniskowych, a także czterogwiazdkowego hotelu.

10. Nad jeziorem można skorzystać z oferty wypożyczalni sprzętu wodnego. Amatorzy żeglarstwa znajdą tu przystanie z pomostami. Na obszarze akwenu można ponadto wykorzystywać silniki spalinowe do łodzi, co pozwala na uprawianie sportów motorowodnych.

11. W okolicach  jeziora rozciąga się Poligon Drawski. Jego oficjalna nazwa brzmi Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko im. płk. Franciszka Sadowskiego. Wykorzystywany jest do ćwiczeń zarówno polskiego wojska, jak i wojsk państw wchodzących w skład NATO. Poligon zajmuje obszar ok. 40 tys. Hektarów.

12. Dookoła jeziora poprowadzony jest szlak rowerowy o długości 50 km. Zaczyna się i kończy w Drawsku Pomorskim. Prowadzi przede wszystkim leśnymi i polnymi drogami, w pewnym oddaleniu od jeziora. Oznakowany jest kolorem czerwonym.

13. Jezioro Lubie znajduje się na trasie “szlaku kajakowego im. ks. kardynała Karola Wojtyły rzeką Drawą.” Odzwierciedla przebieg spływu, który odbył w 1955 r. ks. Wojtyła. Szlak prowadzi z Czaplinka do Krzyża. Długość trasy wynosi ok. 170 km. Spływ zajmuje ok. 8-10 dni.

4/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić