10 Ciekawostek Fort Gerharda w Świnoujściu

fort gerharda
foto – Autorstwa Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21) – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4724279

Fort Gerharda to jedno z najciekawszych, jak i również najbardziej tajemniczych miejsc na terenie Świnoujścia. Bez wątpienia warto pojawić się tam przynajmniej raz w życiu, by na własnej skórze poczuć klimat tego fascynującego miejsca. Warto również zapoznać się z licznymi ciekawostkami na jego temat, by jeszcze bliżej poznać owo miejsce, jak i również pozwoli to zrozumieć, skąd wziął się tak ogromny fenomen tego fortu.

1. Fort Gerharda nazywany jest również Fortem Wschodnim, lub Werk 2. Warto zwrócić także uwagę na fakt, iż jest to jeden z fortów Twierdzy Świnoujście.

2. Fort Gerharda leży na niezwykle malowniczej, pełnej wielu cudownych krajobrazów wyspie Wolim. Charakteryzuje go fakt, że należy do jednych z najlepiej zachowanych do czasów obecnych nadbrzeżnych pruskich fortów artyleryjskich na terenie Europy.

3. Jego budowa rozpoczęła się w 1848 roku, a jej koniec przypadł na rok 1859. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że miała dwie dosyć ważne przebudowy w latach 1876-77, jak i również 1900-1901.

Zobacz więcej atrakcji w Świnoujściu

4. Ciekawy jest również fakt, że od roku 2010  fort jest główną siedzibą Muzeum Obrony Wybrzeża.

5. Dla zwiedzających czekają liczne atrakcje, jak na przykład niezwykle zabytkowa, bardzo dobrze zachowana, praktycznie najlepiej w Europie ława artyleryjska.

6. Bardzo ciekawy zabytek można oglądać również na tak zwanym planu musztry. Otóż znajduje się tam wrak historycznego transportera Sd. Kfz. 7/2, który wyciągnięto z morza, w okolicy Dziwnowa na Pomorzu Zachodnim w 2006 roku.

7. Fort w dawnych latach uzbrojony był przede wszystkim w artylerię polową, zaś jakiś czas później głównym uzbrojeniem fortu stały się liczne karabiny maszynowe.

8. Interesujący jest również fakt, iż na przełomie wieków dziewiętnastego oraz dwudziestego, doprowadzona została tam łączność telegraficzna, jak i również kolej wąskotorowa.

9. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej fort trafił w ręce niemieckiej marynarki wojennej i pełnij rolę pomocniczą aż do końca drugiej wojny światowej.

10. Tuż po końcu drugiej wojny światowej używany był przede wszystkim przez wojska sowieckie, zaś miastu został przekazany w 1962 roku.

3.7/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić