Jezioro Miedwie – Informacje i Ciekawostki

jezioro miedwie
foto – Autorstwa Jerzyjan1 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34151624

Jezioro Miedwie znajduje się na Równinie Pyrzyckiej w południowo-wschodniej części Pobrzeża Szczecińskiego. Jest to piąte pod względem wielkości jezioro w Polsce, a ze względu na malownicze krajobrazy i liczne atrakcje w pobliżu, cieszy się sporą popularnością.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Jezioro Miedwie ma powierzchnię około trzydziestu pięciu kilometrów kwadratowych, a jego głębokość wynosi do ponad czterdzieści trzy metry, co czyni z niego największą w naszym kraju kryptodepresję.

2. Jezioro to powstało w wyniku topnienia lądolodu i jest pozostałością po Zastoisku Pyrzyckim. W dawnych czasach obejmowało również obszar jeziora Płoń, a jego poziom był o kilka metrów wyższy niż obecnie.

3. Jeszcze w połowie XVIII wieku powierzchnia jeziora 4,2 tysiące hektarów, ale na mocy rozkazu króla Fryderyka Wielkiego rozpoczęto meliorację oraz regulację, które miały zapewnić wodę rolnikom. W rezultacie poziom wody się obniżył, a powierzchnia jeziora została zmniejszona do 575 hektarów.

4. Podczas drugiej wojny światowej tuż nad jeziorem działała torpedownia, która pracowała na rzecz sił powietrznych Trzeciej Rzeszy, a później również na rzecz marynarki wojennej Trzeciej Rzeszy.

5. W Kluczewie, na wschodnim brzegu jeziora, znajdowała się do 1993 roku baza lotnicza Armii Czerwonej. Niestety, nie posiadała ona oczyszczalni ścieków, dlatego w dużym stopniu przyczyniła się do zanieczyszczenia jeziora Miedwie.

6. W jeziorze tym występuje unikatowa ryba nazywana sieją miedwieńską. Należy do rodziny łososiowatych i po raz pierwszy została opisana w XVIII wieku. Obecnie znajduje uznanie smakoszy i zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia jak kulinarne dziedzictwo tego regionu.

7. Kilka lat temu członkowie Stargardzkiego Klubu Sportów Podwodnych Barakuda dokonali wielkiego odkrycia w jeziorze Miedwie. Okazało się, że na jego dnia znajdował się samolot bojowy do przenoszenia torped lotnicznych.

8. Przed jezioro Miedwie przepływa rzeka Płonia, a z kolei uchodzą do niego rzeka Ostrowica oraz strugi Miedwinka, Gowienica Miedwiańska i Rów Kunowski.

9. Nazwa jeziora wywodzi się z języków słowiańskich i nawiązuje do słowa “med”, które oznacza miód. Według innych podań słowo “Miedwie” nawiązuje do indoeuropejskiego słowa “medhu”, które oznacza “środkowy”.

10. Okolice jeziora Miedwie przecinają liczne szlaki turystyczne, które przyciągają miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Należą do nich na przykład Szlak Ziemi Pyrzyckiej im. Stanisława Jansona, szlak rowerowy wokół Miedwia czy szlak kajakowy Płonia.

11. Nad jeziorem znajduje się bardzo dużo ośrodków wypoczynkowych oraz wypożyczalnie sprzętów niezbędnych do uprawiania wodnych sportów.

12. W Morzyczynie poza plażą jest promenada nad Miedwiem o długości około 2 km, a obok niej znajduje się muszla koncertowa i pomosty nad „bagienkiem”.

13. Jezioro stanowi raj dla wędkarzy i miłośników dobrych ryb. Poza sieją miedwiańską, występują tutaj również sielawy, szczupaki, sandacze, okonie, węgorze, karpie, liny czy leszcze.

14. Jezioro Miedwie może poszczycić się najczystszymi i najszerszymi plażami śródlądowymi na Pomorzu Zachodnim.

4.4/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić