Jezioro Bajkał to jezioro tektoniczne znajdujące się w azjatyckiej części Rosji. Jest najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie, a także siódmym na świecie jeziorem pod względem powierzchni. W swoich utworach opiewali je poeci romantyczni i nie tylko, a legendy z nim związane atakują wyobraźnię do dziś. Co warto o nim wiedzieć?
1. Bajkał, będąc najgłębszym jeziorem na całym świecie, może poszczycić się aż 1642 metrami głębokości. Trudno wyobrazić sobie aż taką przestrzeń pod wodą, biorąc pod uwagę fakt, że najgłębsze jezioro w Polsce ma tylko 106 metrów głębokości.
2. Pomiarów Bajkału dokonywali między innymi Wiktor Godlewski i Benedykt Dybowski, zesłańcy z Polski. Ten drugi był również lekarzem, który prowadził na własną rękę badania etnograficzne. Badał również wiele gatunków zwierząt endemicznych nad Bajkałem, a więc takich, które występują wyłącznie w tej części świata.
3. Jezioro Bajkał jest naturalnym środowiskiem i domem dla ponad 1500 gatunków zwierząt. Można tutaj spotkać na przykład śnieżnobiałe foki słodkowodne. Ponadto w jeziorze zaobserwowano ponad tysiąc gatunków roślin. Aż 80 procent zwierząt i roślin w okolicach jeziora występuje tylko tutaj.
4. Bajkał stanowi największą na świecie rezerwę wody pitnej, która nie jest zamrożona. Gdyby kiedykolwiek pojawiły się problemy z brakiem wody do picia, tylko to jedno jezioro mogłoby zaspokoić potrzeby aż 20% populacji światowej przez 50 lat.
5. Na jeziorze znajduje się aż 27 skalistych wysp. Stanowią one atrakcję nie tylko dla turystów, ale również dla mieszkających tutaj zwierząt. Przesiadują na nich foki i rzadkie okazy ptaków. Największą wyspą jest Olkhon, będący czwartą pod względem wielkości wyspą na świecie położoną na jeziorze.
6. wyspa Olkhon jets również domem dla ludzi. Zajmują się oni przede wszystkim rybołówstwem, a w wolnych chwilach pływają w pięknych okolicznościach przyrody. Najpopularniejszą rybą, jakiej trzeba skosztować będąc w okolicy, jest wędzony omul bajkalski.
7. W 1996 roku Bajkał został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO za wyjątkowe walory przyrodnicze. Jest jednym z dziesięciu obiektów wpisanych na tę listę, które znajdują się w azjatyckiej części Rosji.
8. W pobliżu jeziora znajdują się miejscowości turystyczne. Najpopularniejszą z nich jest Irkuck, który okalają aż trzy rezerwaty i dwa parki narodowe. Z kolei na wschodnim brzegu jeziora znajduje się Barguziński Rezerwat Biosfery, w którym można obserwować niezwykle rzadkie czarne bociany.
9. Kolej Krugobajkalska umożliwia przejazd 90 kilometrów wzdłuż brzegu jeziora. Jest to tylko niewielka część w związku z tym, że samo jezioro ma długość ponad 600 kilometrów, ale widoki są zachwycające. Sama kolej Krugobajkalska jest historyczną częścią magistrali transsyberyjskiej.
10. Jezioro powstało około 25 milionów lat temu wskutek ruchów tektonicznych, które doprowadziły do potężnego pęknięcia, które z czasem wypełniło się wodą. Ruchy skorupy ziemskiej trwają pod zbiornikiem nieustannie, dlatego jezioro staje się coraz głębsze.
11. Aż 336 rzek zasila Bajkał, zaś Angara jest jedyną rzeką, która z niego wypływa. Na ponad trzysta rzek aż połowę wody do jeziora dostarcza potężna rzeka Selenga.
12. Bajkał może poszczycić się niesamowitą przejrzystością wody. Widoczność na 40 metrów robi ogromne wrażenie, a woda jest tutaj tak czysta, że można ją pić z jeziora bez filtrowania, ponieważ nieustannie oczyszczają ją żyjące w wodzie skorupiaki.
13. Bajkał wygląda spektakularnie zimą, kiedy cała jego powierzchnia zamarza, tworząc skorupę twardego lodu. Jest on na tyle wytrzymały, że mogą po nim jeździć samochody ciężarowe. Urządza się tutaj wtedy również zawody narciarskie i uprawia inne sporty.
14. Według legend Bajkał powstał wskutek uderzenia meteorytu i ma wiele magicznych właściwości. Niektórzy wierzą, że kąpiel w jeziorze wydłuża życie.
15. Nie każdy jest na tyle odważny, aby wykąpać się w Jeziorze Bajkał. Nawet w upalne lato, kiedy temperatura powietrza wynosi około trzydziestu stopni Celsjusza, woda ma tutaj maksymalnie kilka stopni. Jezioro można jednak zwiedzać na promach, które kursują na tutejsze wyspy.