15 Ciekawostek o Jeziorach Plitwickich

jeziora plitwickie
foto – Pixabay

Jeziora Plitwickie to szesnaście jezior krasowych, które łączą liczne wodospady. Znajdują się na terenie Parku Narodowego Jezior Plitwickich w środkowej części kraju i niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną. W okresie letnim miejsce to odwiedza kilka tysięcy osób dziennie, co czyni ten obszar jedną z największych atrakcji w Chorwacji. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na temat Jezior Plitwickich.

1. Jeziora Plitwickie należą go historycznego regionu Lika. Jest to teren górzysty rozciągający się pomiędzy pasmem Welebit, górą Plješevica w Bośni i Hercegowinie oraz basenem Ogulin-Plaški.

2. Jeziora Plitwickie znajdują się na wschodnim skraju Gór Dynarskich i to między innymi swojemu położeniu zawdzięczają niesamowitą malowniczość. Są to dwa zespoły połączonych kaskadowo jezior, czyli Jeziora Górne i Jeziora Dolne. Te pierwsze mają łagodne brzegi i wyraźnie rozwiniętą linie brzegową. Z kolei Jeziora Dolne są mniejsze i mają strome ściany.

3. Długość wszystkich jezior wynosi około 8 kilometrów, a ich łączna powierzchnia przekracza 200 hektarów. Powstały wraz z oddzielaniem się od siebie trawertynowych grobli, a ponadto znajduje się tutaj ponad 90 wodospadów.

4. Jeziora zasilane są zarówno systemem wód podziemnych, jak i wód powierzchniowych. Największym wodospadem w tym miejscu jest mierzący 78 metrów Wielki Wodospad, a różnica wysokości pierwszego jeziora a rzeką Koraną to aż 156 metrów.

5. Jeziora Plitwickie są jedną z największych atrakcji turystycznych w tej części Chorwacji i choć wszystkie są dostępne dla turystów, mogą oni najwyżej podziwiać je z odległości, robić zdjęcia i spacerować na terenie całego parku. Kąpiel w jeziorach jest kategorycznie zakazana, podobnie jak uprawianie tutaj sportów wodnych. Dzięki temu tutejszy ekosystem nie jest zakłócany, a woda zachwyca czystością.

6. Już w starożytnych czasach liczne ludy zamieszkiwały tereny dzisiejszego Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Należeli do nich między innymi Awarowie, Rzymianie i Celtowie. W średniowieczu narodziła się legenda, która tłumaczy powstanie w tym miejscu jezior. Długotrwałe susze na tych obszarach przysparzały mnóstwo cierpień ludziom. Wówczas pomocy udzieliła im czarodziejka zwana Czarną Królową, która sprowadziła potężną ulewę mającą na zawsze zmienić tutejszy krajobraz i życie.

7. Według archeologów w pobliżu Jezior Plitwickich znajdował się kiedyś klasztor zakonu paulinów. Niedaleko jeziora Gradinsko znaleziono fundamenty pochodzące z XIII wieku. Była to budowla romańska, którą na przełomie XV i XVI wieku przekształcono w zamek. Nie da się jednak ustalić do jakiego rodu należała budowla.

8. Kiedy w latach 90. XX wieku rozpadła się Jugosławia, prawo do tych malowniczych terenów rościli sobie Serbowie. W Wielkanoc 1991 roku na terenie jezior doszło do starcia pomiędzy serbskimi separatystami i chorwackimi siłami bezpieczeństwa. Wydarzenie to miało duży wpływ na późniejsze wydarzenia w tej części Europy, w tym na wojnę jugosłowiańsko-chorwacką.

9. Jeziora Plitwickie zachwycają swoim kolorem, który bywa zielony, turkusowy albo błękitny. Ich barwa zależy od związków chemicznych występujących w rozpuszczonych skałach, roślinności jaka tutaj występuje oraz stopnia nasłonecznienia.

10. Największym jeziorem na terenie parku jest Kozjak o powierzchni 81 hektarów, a drugim w kolejności Prošćansko mająca powierzchnię wynoszącą 69 hektarów. Z kolei najmniejszym jeziorem jest Buk o powierzchni 0,1 hektara.

11. Ciekawostką jest, że większość nazw tutejszych jezior została im nadana od imion osób, które się w nich utopiły. Wyjątkiem jest największy Kozjak, którego nazwa nawiązuje do stada kóz, które zginęły w jeziorze, kiedy pod ich ciężarem pękł lód.

12. Cały obszar Parku Narodowego Jezior Plitwickich wynosi ponad 296 kilometrów kwadratowych. Jest to największy obszar chroniony na terenie całej Chorwacji. Pierwszy rezerwat na tym terenie powstał już w 1928 roku, a park narodowy rozpoczął swoją działalność ponad dwadzieścia lat później.

13. Na terenie Parku Narodowego Jezior Plitwickich rośnie ponad tysiąc gatunków roślin, w tym wiele roślin, które nie występują naturalnie nigdzie indziej na świecie. Dominują lasy bukowe, ale można tutaj również zobaczyć klony, dęby, świerki i różne gatunki sosny.

14. Park Narodowy Jezior Plitwickich jest domem dla wielu gatunków zwierząt. Występują tutaj powszechnie salamandry plamiste, traszki, żaby, różne gatunki jaszczurek i żółwi, bociany, puchacze i sokoły, a także niedźwiedzie brunatne, wilki, kuny, borsuki, sarny, dziki i jelenie. To również naturalne miejsce występowania aż piętnastu różnych gatunków nietoperza.

15. W 1979 roku Park Narodowy Jezior Plitwickich został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dwadzieścia jeden lat później obszar z listy został poszerzony o okoliczne lasy. Region ten rzeczywiście cechuje się wyjątkową urodą, którą docenili twórcy filmów. To właśnie tutaj powstawały między innymi filmy o Winnetou.

4.4/5 - (23 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić