11 Najlepszych Atrakcji w Jastrzębiej Górze w 2024

fotografia – Pixabay

Jastrzębia Góra jest najdalej na północy Polski położoną miejscowością. Za jastrzębią Górą od północnej strony jest już tylko morze. W okresie letnim jest oblegana przez pragnących morskiej bryzy i nadmorskiego słońca wczasowiczów. Aż trudno uwierzyć, że uroki tego miejsca odkryto dopiero w XX wieku. Wcześniej był to dziki teren na którym wypasano gęsi. Pierwsze budynki zostały wybudowane na tym terenie dopiero po I wojnie. I właśnie ten czas przyjmuje się za początek dzisiejszej wsi. Wieś została nazwana Jastrzębia Góra.

Jedna z przypowieści mówi o tym, że nazwa wzięła się od jastrzębi zamieszkujących ten dziki nieokiełznany przez człowieka teren. A dlaczego akurat góra, to łatwo sobie uzmysłowić stojąc po kolana w morskiej wodzie i spoglądając jednocześnie do góry. Plażę od „lądu” dzieli wysoki na ponad 33 metry klif.

Jastrzębia Góra jest niewielką wsią w powiecie puckim, gminie Władysławowo nad Morzem Bałtyckim. W okresie letnim wieś zamienia się w bardzo licznie odwiedzany przez turystów kurort. W sezonie liczba odwiedzających kilkukrotnie przewyższa liczbę miejscowej ludności. W okresie pozasezonowym wyludnia się i sprawia trochę przygnębiające wrażenie.
We wsi nie ma żadnych zabytków, a największą atrakcją jest klifowe wybrzeże morskie. Pas wybrzeża Jastrzębiej Góry zaliczany jest do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, a niektóre odcinki wybrzeża wchodzą w skład Nadmorskiego Obszaru Chronionego

1. Klif w Jastrzębiej Górze

Największy klif na wybrzeżu Bałtyku, wysoki na 33 metry można podziwiać nie gdzie indziej jak w Jastrzębiej Górze. Idealne miejsce na rodzinne czy romantyczne spacer. Zachwycające widoki i niepowtarzalne zachody słońca można oglądać przechadzając się niebieskim szlakiem turystycznym biegnącym wzdłuż krawędzi klifu. Dość strome zbocze z schodami pozwala się dostać na poniżej znajdującą się plażę.

2. Plaża w Jastrzębiej Górze

Bardzo ciekawy kawałek brzegu morskiego w formie klifu, sprawia ze plaża nie jest zbyt szeroka, a miejscami jest kamienista. W okresie sztormów brzegi klifowe podmywane są przez fale morski powodując częściowe osuwiska lądu. W celu zabezpieczenia osuwisk wykonany został falochron betonowy. Na plaże można dostać się specjalnymi zejściami wyposażonymi w schody.

3. Promenada Światowida w Jastrzębiej Górze

Promenada Światowida to deptak w centrum wsi prowadzący na klif, w jego obrębie zlokalizowane są liczne punkty gastronomiczne, restauracje, kawiarnie smażalnie ryb. W sezonie miejsce to tętni życiem od bladego świtu po późne godziny nocne.

4. Lisi Jar

Pomiędzy Rozewiem a Jastrzębią Górą znajduje się wąski jar długi na około 350 metrów, głęboki na 50 metrów w najniższym punkcie. Zbocza jaru porastają ponad 100 letnie buki. Do jaru można zejść po zbudowanych schodach. Wejście do jaru zdobi obelisk pochodzący z 1932 roku na szczycie którego osadzono kulę i figurę orła wzbijającego się do lotu. Obelisk ten ma symbolizować miejsce w którym król Zygmunt III Waza zszedł na ląd, kiedy u wybrzeża rozbił się okręt którym wracał ze Szwecji. Działo się to w czasach kiedy król ubiegał się o koronę szwedzką.


Czytaj także: Najlepsze restauracje w Jastrzębiej Górze – gdzie warto zjeść będąc w Jastrzębiej Górze ?


5. Obelisk Gwiazda Północy

Towarzystwo Miłośników Jastrzębiej Góry ufundowało obelisk kamienny zaznaczający najdalej na północ wysunięty punkt znajdujący się w granicach Polski. Pomnik ten został ustawiony w 2000 roku po dokładnych pomiarach geodezyjnych wykonanych przez Urząd Morski w Gdyni.

6. Przylądek Rozewie

W pobliżu Jastrzębiej Góry znajdują się dwie latarnie morskie na przylądku Rozewie. Dwie latarnie w jednym miejscu to dość niespotykane zjawisko. W dawnych czasach obie świeciły równocześnie i był to bardzo charakterystyczny punk nawigacyjny dla statków na morzu informujący o zbliżających się wodach Zatoki Gdańskiej. Obie latarnie pochodzą z XIX wieku starsza z początku, a młodsza z końca wieku. Obecnie działa tylko jedna latarnia i jest ona najsilniej świecącą na polskim wybrzeżu posiadając jednocześnie najdalszy zasięg.

7. Park Ewolucji w Sławutówku

Na powierzchni 10 hektarów zbudowano tematyczny park, w którym dominującą rolę zajmuje ukazanie czasów, kiedy po Ziemi spacerowały monstrualnych wielkości i kształtów stworzenia.
W miejscu tym połączono zabawę z przekazywaniem wiedzy o stworzeniach żyjących na ziemi miliony lat temu. W celu lepszego poznania życia tych stworzeń odtworzono je w swoich naturalnych wielkościach przyjmując skalę 1:1.

8. Karwia

Karwia to typowa nadmorska wieś, która tętni życiem przede wszystkim latem. Największą atrakcją jest oczywiście szeroka piaszczysta plaża, zaliczana do jednej z ładniejszych w Polsce. Poprzez Karwię prowadzą szlaki piesze, rowerowe i konne. W centrum znajdują się liczne restauracje i puby, w których można spróbować świeżo złowionej ryby. Niezwykle magicznym miejscem jest Kanał Karwianka. Jest to krystalicznie czysty strumień przecinający plażę i wpływający do Bałtyku.

9. Władysławowo

Władysławowo – w tej miejscowości nikt nie będzie się nudzić i każdy znajdzie coś dla siebie. Idealne miejsce na letni wypoczynek, imprezowanie czy uprawianie sportów. Kiedy plażowanie już się znudzi warto wybrać się w głąb miasta i odwiedzić takie miejsca jak deptak z gwiazdami legend sportu potocznie nazywany aleją Gwiazd Sportu. Rodziny z dziećmi na pewno zainteresuje Lunapark Sowiński a także Ocean Park czy bagna w rezerwacie przyrody „Słone Łąki”. Można również podążyć śladem Murali lub odwiedzić Muzeum Figur Woskowych.

10. Nadmorski Park Krajobrazowy

Jeden z pierwszych parków krajobrazowych w Polsce, którego teren rozpościera się od Białogóry po Mierzeję Helską, Zatokę Pucką i jej zachodnie wybrzeże. Podziwiać można tam wyjątkowe walory zarówno przyrodnicze jak i kulturowe. Większą część parku zajmują wody Zatoki Puckiej. Flora tego parku jest niezwykle bogata ze względu na ukształtowanie terenu. Występują tam bowiem wszystkie typy brzegów morskich: wybrzeża wydmowe, klifowe i niskie zalewowe. Na terenie parku można podziwiać wiele cennych zabytków takich jak latarnie morskie czy osady rybackie.

11. Groty w Mechowie

Imponująca jaskinia z piaskowca wykonana przez samą naturę i upiększona przez człowieka. Jest to jeden z cenniejszych zabytków znajdujących się na Pomorzu. Długość korytarzy wynosi 61 metrów, niestety tylko niewielka część tej jaskini udostępniona jest dla zwiedzających. Jednak wszystko to jest robione dla bezpieczeństwa odwiedzających, niektóre przejścia są zagrożone zawaleniem. Można zauważyć, że w niektórych miejsca piaskowiec zabarwiony jest na czerwono, dzieje się tak dzięki rozpuszczonym związkom żelaza w wodzie.

4/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić