Jak prawidłowo przygotować jacht do wypłynięcia?

Najważniejsze – sprawdź jakość żagli

Jacht żaglowy wyposażony jest zwykle w dwa ich typy – fok i grot. Rzadziej spotyka się żagle sztormowe, jednak one również mogą być obecne na pokładzie. Co musisz zrobić, zanim wyruszysz w rejs? Koniecznie sprawdź, w jakim stanie wizualnym i technicznym są ww. elementy. Chodzi przede wszystkim o widoczne przetarcia, popękane szwy czy dziury na materiale. Jeśli konieczna jest wymiana na nowe żagle do jachtu, nie warto odkładać tej decyzji na dalszy plan.

Dlaczego jakość żagli ma tak duże znaczenie? Ktoś mógłby dojść do wniosku, że niewielkie uszkodzenia nie mają większego wpływu na jakość żeglugi. To jednak błąd. Należy mieć świadomość, że wiatr na otwartym morzu czy ogromnym jeziorze może być bardzo silny nawet w słoneczny dzień. Niewielkie przetarcia czy puszczone szwy mogą przyczynić się do szybkiego uszkodzenia całego żagla w trakcie podróży.

Upewnij się o stanie olinowania

To oczywiste, że żagle do jachtu są jednym z ważniejszych elementów na pokładzie. Jednak to nie wszystko, co musisz sprawdzić przed wypłynięciem w rejs. Kolejna kwestia to sprawdzenie lin oraz oprzyrządowania. Zerknij na cumy, szpringi i stopery linowe zainstalowane na pokładzie. Czy liny mają widoczne przetarcia? A może pozostałe elementy zdradzają stan zużycia? Jeśli tak, niezwłocznie zajmij się ich naprawą lub ewentualną wymianą.

Niestety trzeba zaznaczyć, że nie każdy przykłada uwagę do sprawdzania olinowania stałego i ruchomego na jachcie. Pod wpływem sił działających na jednostkę pływającą może dojść do nieoczekiwanego zerwania liny. Nie pozwól sobie na takie zaniedbania i wcześniej dokładnie sprawdź ich stan. Jeśli jacht jest wyposażony w kabestany, je również należy przejrzeć, dla pewności czy zapewnią odpowiednie uwiązanie lin.

Sprawdź wyposażenie ratunkowe i osobiste

Ostatnim elementem wyposażenia jachtu są akcesoria ratunkowe. Przyjrzyj się, czy wiosła, bosaki, kamizelki, koło ratunkowe, oraz łódź ratunkowa są na swoim miejscu. Upewnij się, czy ich mocowanie jest solidne i sprawne.

Nie można zapominać o tym, że jacht jest Twoim tymczasowym domem. Oznacza to, że musisz zabrać na niego wszystko, co będzie Ci niezbędne podczas rejsu. Mowa nie tylko o wodzie pitnej czy prowiancie, ale też wyposażeniu osobistym. Nie zapomnij o urządzeniach elektronicznych i powerbanku.

Co wtedy, gdy trzeba będzie wymienić żagle do jachtu lub inne elementy wyposażenia? Nie wahaj się tego zrobić, zanim wybierzesz się w żeglugę. Skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy zapewniają dostęp do najlepszych akcesoriów i elementów wyposażenia dla jachtów. Nie warto bagatelizować stanu technicznego swojego sprzętu. Od tego zależy komfort Twojej podróży i bezpieczeństwo wszystkich osób na pokładzie!

Więcej informacji znajdziesz na: https://sailservice.pl/zaglownia/.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić