10 Najlepszych Atrakcji Dla Dzieci na Helu

hel
foto – Pixabay

Hel – miasto w województwie pomorskim, które znajduje się na cyplu Mierzei Helskiej. Prawa miejskie otrzymało po raz pierwszy przed 1266 r., jednak utraciło je w 1872 r. Status miasta Hel uzyskał ponownie w 1963 r. Miejscowość zajmuje 21,72 km2 powierzchni, a zamieszkuje ją ok. 3,3 tys. osób.

 

1. Fokarium

Placówka naukowo-edukacyjna, która zajmuje się ochroną fok szarych. Zwiedzający mają możliwość zobaczenia fokarium, w którym na dzień dzisiejszy znajduje się 5 fok. Obecnie dwa razy w ciągu dnia istnieje możliwość wejścia na karmienie fok i wysłuchania prelekcji. W sezonie letnim ilość wejść bywa zwiększana. Dodatkową atrakcję stanowi budynek ekspozycyjny, w którym można zapoznać się z wystawą dotyczącą ssaków zamieszkujących Morze Bałtyckie.

2. Nadmorska ścieżka rowerowa wzdłuż Półwyspu Helskiego

Należy do jednej z pierwszych tras rowerowych, jakie zostały przygotowane w Polsce. Trasa zaczyna się w Pucku, przebiega przez Swarzewo, Władysławowo, Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię i Juratę, a kończy się w Helu. Łączna długość ścieżki wynosi 45 km. Trasa nie jest zbyt wymagająca, a po drodze znajdują się miejsca postojowe i punkty gastronomiczne.

3. Rejsy do Trójmiasta

Odbywają się tramwajami wodnymi w ramach połączeń obsługiwanych przez Żeglugę Gdańską. Rejs do Gdyni trwa ok. 1 godz, do Sopotu ok. 1,5 godz., a do Gdańska ok. 2 godz. W maju, czerwcu i wrześniu tramwaje wodne kursują również na trasie łączonej Gdańsk-Sopot-Hel. Od początku października do niemal końca kwietnia rejsy nie odbywają się.

4. Port

Jest portem rybackim, jachtowym i turystycznym. Stąd można wyruszyć w rejs statkiem wycieczkowym czy wybrać się tramwajem wodnym do Trójmiasta. Atrakcję dla dzieci stanowi również możliwość zobaczenia kutrów rybackich. Przy porcie przebiega trasa Bulwaru Nadmorskiego, popularnego miejsca dla spacerowiczów. W pobliżu znajdują się również liczne lokale gastronomiczne.

5. Latarnia Morska

Latarnia ma postać ośmiokątnej wieży o wysokości 41,5 m. Wykonana jest z czerwonej cegły. Na wysokości 38,5 m znajduje się taras widokowy, który udostępniany jest w sezonie letnim. Przy dobrych warunkach pogodowych można z niego dojrzeć Trójmiasto. Przy planowaniu zwiedzania należny jednak wziąć pod uwagę fakt, że aby dostać się na taras widokowy, najpierw trzeba pokonać wąskie i kręte schody.

6. Plaża na Cyplu Helskim i promenada

Cypel Helski jest najdalej wysuniętym miejscem Mierzei Helskiej. Znajdująca się tu plaża, zwana Dużą Plażą, jest szeroka i piaszczysta. Zlokalizowane są tu dwa kąpieliska, z których dla rodzin z dziećmi bezpieczeniejsze jest to znajdujące się przy wejściu na plażę nr 66 . Na kąpielisku przy wejściu nr 67 występuje bowiem silny prąd morski. Do Cypla z miasta prowadzi nadmorska promenada. Na końcu Cypla znajduje się drewniana kładka, która pozwala na podziwianie występujących tu wydm bez ich niszczenia. Kładka ma 500 m długości i łączy promenadę nadmorską z drogą wiodąca na plażę przez las.

Plaża na Helu zaliczana jest do najpiękniejszych plaż w Polsce.

7. Muzeum Obrony Wybrzeża

Muzeum obejmuje kilka obiektów pozostałych po II wojnie światowej. Stanowisko artyleryjskie B-2 „Bruno” prezentuje wystawy stałe i czasowe, a wśród nich znajduje się największa ekspozycja granatów w Polsce. Wokół obiektu usytuowany jest skansen militarny, gdzie można zobaczyć m. in. armaty, miny morskie, łodzie i szalupy, torpedy i wyrzutnie torpedowe czy też tabor kolei wąskotorowej. Wieża Kierowania Ogniem, oprócz ekspozycji, oferuje również możliwość skorzystania z tarasu widokowego. Atrakcją Muzeum jest możliwość przejazdu kolejką wąskotorową ze stanowiska B-2 do stanowiska nr 3 (Caesar), gdzie znajduje się strzelnica.

8. Muzeum Kolei Helskich

Mieści się w żelbetowym schronie, dawnym magazynie amunicji niemieckiej baterii Schleswig-Holstein, i prezentuje historię kolei helskich. Wśród eksponatów znajduje się m. in. tabor kolejowy, narzędzia służące do prac na torach, mundury kolejarzy, elementy torowisk i sygnalizacji czy wyposażenie kas biletowych. Do siedziby Muzeum turystów dowozi kolejka wąskotorowa z przystanku Hel Bruno, z przesiadką na przystanku Hel Caesar. Trasa przejazdu wynosi łącznie 2,5 km.

9. Muzeum Rybołówstwa

Funkcjonuje w ramach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Znajduje się w zabytkowym budynku dawnego kościoła ewangelickiego. W ramach ekspozycji zobaczyć można zabytkowe łodzie, narzędzia rybackie i warsztat szkutnika, a także zapoznać się z informacjami na temat ekologii Bałtyku. Wokół budynku utworzony został skansen, w którym prezentowane są tradycyjne jednostki rybackie. Atrakcję stanowi taras widokowy znajdujący się na szczycie wieży.

10. Pociągiem do Władysławowa

Z Helu można dojechać na przeciwległy kraniec Mierzei Helskiej, do Władysławowa, normalnotorową linią kolejową nr 213. Podróż trwa ok. 35 min. Linia kolejowa przebiega po północnej stronie drogi wojewódzkiej nr 216. Przez większość trasy tory od morza oddziela las, a akwen widoczny jest przede wszystkim od strony Zatoki Puckiej. W Kużnicach jednak tory znajdują się zaledwie 28 m od plaży, a oczom pasażerów ukazują się wody otwartego morza.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić