10 Najlepiej Ocenianych Atrakcji w Hanower w 2024

fotografia – Pixabay

Hanower to nowoczesne miasto nastawione na rozwój, w którym jednak to, co nowe, nie przeszkadza istnieć temu, co pojawiło się wcześniej. Stolica Dolnej Saksonii jest wypełniona nowoczesnymi konstrukcjami architektonicznymi, kreatywnymi projektami współczesnych artystów, ale również tradycją i historią, które na przestrzeni stuleci metodycznie tworzyły stabilne i silnie rozwijające się miasto. Najstarsze dokumenty, w których wspomina się o Hanowerze, pochodzą z XI wieku. Ponad dwieście lat później osada targowa otrzymała prawa miejskie, a później stała się prężnie funkcjonującym miastem, w którym prowadzono liczne badania naukowe i historyczne. Niestety, miasto zostało bardzo zniszczone wskutek bombardowań podczas drugiej wojny światowej, niemniej jednak do dziś znajdziemy w nim sporo zabytków i innych atrakcji, które przyciągają mnóstwo turystów.

1. Leibnizhaus

Leibnizhaus to odbudowana po wojnie replika domu, w którym mieszkał znany filozof i matematyk. Oryginalna rezydencja została zbudowana w 1499 roku i została zniszczona podczas drugiej wojny światowej. Odkrywca rachunku różniczkowego zmarł w pierwszej połowie XVIII wieku, a władze miasta postarały się o to, aby kojarzone z nim miejsce ponownie zawitało w Hanowerze, tyle że w innym miejscu. Leibnizhaus to przepiękny budynek z bardzo szczegółowymi, kunsztownymi zdobieniami, kolumnami podtrzymującymi gzyms nad nad oknami i ozdobną bramą. Należy do najpiękniejszych budowli w całym mieście.

2. Trammplatz

Trammplatz to plac, przy którym znajduje się mnóstwo lokalnych knajpek i kawiarenek, a przede wszystkim budynek Nowego Ratusza. Budowla została skończona w 1913 roku po dwunastu latach prac. Zdecydowanie widać po niej, że powstała za czasów Wilhelma II, ponieważ przypomina zamek, a nie ratusz, a do jej dekoracji zastosowano mieszankę różnych stylów architektonicznych. Najpiękniej wygląda po zmroku, kiedy jej fasadę i wieże podświetlają reflektory punktowe.

3. Ogrody Herrenhäuser

Ogrody Herrenhäuser to ogromny kompleks królewskich parków i pałaców. Znajduje się tutaj mnóstwo fontann, rzeźb i ogrody w stylu barokowym, a także przepiękna oranżeria, w której rosną egzotyczne rośliny. Pałac został mocno zniszczony podczas drugiej wojny, jednak wybudowano w jego miejscu wspaniałą replikę, której żółta fasada pięknie komponuje się z ciemnozielonymi żywopłotami i alejkami wysypanymi żwirem.

4. Berggarten

Berggarten, czyli Ogród Górski, to kompleks, który powstał już pod koniec XVII wieku, kiedy w tym miejscu powstała pierwsza szklarnia do uprawy tytoniu. Na samym początku miał to być ogród ziołowy i warzywny funkcjonujący na potrzeby pałacu, ale później uznano, że miejsce to przeznaczone będzie do uprawy egzotycznych roślin. Dziś jest to jeden z najlepszych ogrodów botanicznych na świecie, w którym znajduje się dwadzieścia tysięcy roślin z trzech tysięcy gatunków. Na jego terenie znajdują się cztery szklarnie, a wśród nich jedna, w której uprawia się subtropikalną florę Wysp Kanaryjskich. Z kolei w Orchid House znajduje się największa w Europie kolekcja storczyków.

5. Państwowe Muzeum Dolnej Saksonii

Państwowe Muzeum Dolnej Saksonii to wielki obiekt, w którym znajdują się ekspozycje dotyczące archeologii, sztuk pięknych, etnologii i historii naturalnej. Wśród największych mistrzów, których dzieła wiszą w muzeum, znajdują się na przykład Rembrandt, Rubens i Caspar David Friedrich. Dzieci będą zachwycone eksponatami w postaci modeli dinozaurów czy autentycznych szczątków ludzkich z czasów prehistorycznych.

6. Muzeum Sprengel

Muzeum Sprengel powstało w 1979 roku i skupia się na sztuce współczesnej. Jego nazwa odnosi się do nazwiska Bernharda Sprengla, producenta czekolady, który w 1969 roku przekazał miastu swoją kolekcją sztuki współczesnej. Kolejne darowizny hojnych kolekcjonerów sprawiły, że w muzeum można dziś podziwiać prace największych artystów, którzy tworzyli i tworzą w XX i XXI wieku. Znajdują się tutaj na przykład praceMaxa Ernsta, Paula Klee czy Pabla Picassa.

7. Stary Ratusz

Stary Ratusz znajduje się przy Marktplatz i jest najstarszym świeckim budynkiem w Hanowerze. Jego powstanie datuje się na początek XV wieku i powstał w północno-niemieckim stylu gotyckim. Jego zachodnia strona została odrestaurowana w XIX wieku w stylu neoromańskim, a na wschodniej fasadzie widnieją herby i portrety elektorów i książąt. Budowla pięknie wygląda o zachodzie słońca, kiedy nastrojowe światło jeszcze bardziej podkreśla barwę czerwonych cegieł.

8. Kolorowe rzeźby

Znajdujące się na brzegu rzeki Leine rzeźby autorstwa Niki de Saint Phalle są najczęściej fotografowanym obiektem w całym mieście. Kolorowe rzeźby “Nany” przedstawiają trzy pulchne kobiety: Sophie, Charlotte i Caroline. Choć kiedyś ich obecność w mieście budziła kontrowersje, artystka w 2000 roku otrzymała tytuł honorowej obywatelki miasta, a z wdzięczności za wyróżnienie przekazała sporo swoich prac Muzeum Sprengel.

9. Plac Kröpcke

Plac Kröpcke to najsłynniejszy deptak w Niemczech, zwieńczony świetlną rzeźbą i historycznym zegarem. Znajdują się tutaj luksusowe butiki, sklepy, restauracje i kawiarnie, a od kilku lat również składana rzeźba z 64 diodami LED, która ma aż trzy metry szerokości i została zawieszona nad deptakiem, szybko stając się jego nowym symbolem.

Po więcej informacji o mieście Hanower warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (18 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić