Hala Kondratowa to dawna hala pasterska znajdująca się w Dolinie Kondratowej w Tatrach Zachodnich. W związku z tym, że leży na terenie przecinanym przez dość łatwe szlaki jak na warunki tatrzańskie, cieszy się sporą popularnością wśród turystów.
Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
1. Jej nazwa najprawdopodobniej nawiązuje do imienia jej pierwszego właściciela. Do hali należała wówczas Polana Kondratowa, a zwierzęta wypasano na zboczach Giewontu.
2. W drugiej połowie XVII wieku król Jan III Sobieski podarował Halę Kondratową sołtysowi wsi Pieniążkowice. W kolejnych latach w związku z dziedziczeniem mogli na niej wypasać również mieszkańcy wsi Biały Dunajec, Pieniążkowic, Szaflar czy też Zakopanego.
3. W połowie XIX na Hali Kondratowej bacował popularny baca i zbójnik tatrzański, Wojciech Gał. Stało się o nim głośno, ponieważ okradał innych górali, a także dokonywał rabunków na kupcach.
4. Już w okresie dwudziestolecia międzywojennego na Hali Kondratowej powstała skocznia narciarska. W 1936 odbyły się tutaj Mistrzostwa Polski, ponieważ z braku śniegu nie mogły odbyć się na Wielkiej Krokwi.
5. Po zakończeniu drugiej wojny światowej Hala Kondratowa stała się własnością Tatrzańskiego Parku Narodowego. Stały tutaj wówczas szałasy, szopy oraz bacówka. Do dziś przetrwała tylko jedna bacówka, która została wyremontowana i obecnie stanowi zabytek.
6 . Obecnie na Hali całkowicie zakazano wypasu. Przyczyną jest przede wszystkim fakt, że szkodził on przyrodzie Tatr.
7. Hala Kondratowa to wymarzone miejsce dla zwolenników aktywnego wypoczynku w górach i niezbyt wymagających tras. Biegnie tędy niebieski szlak turystyczny prowadzący z Kuźnic na Kondracką Przełęcz i Giewont oraz zielony szlak na przełęcz pod Kopą Kondracką.
8. Na terenie Hali Kondratowej znajduje się schronisko PTTK. Znajduje się ono na wysokości 1333 metrów nad poziomem morza i jest najmniejszym schroniskiem w polskich Tatrach. Znajduje się tu tylko dwadzieścia miejsc.
9. Polana Kondratowa znajduje się na wysokości między 1300 a 1370 metrów nad poziomem morza. Powstała na dnie nieistniejącego już stawu morenowego. Dawniej stanowiła integralną część Hali Kondratowej.
10. Polana Kondratowa nie jest już użytkowana przez górali, a w związku z tym jej powierzchnia z biegiem lat się zmniejsza, ponieważ zarasta ją las.
11. Na Polanie Kondratowej znajdują się enigmatyczne głazy. Pochodzą one z roku 1953, kiedy kamienna lawina spadła ze zboczy Długiego Giewontu. Jeden z kamieni waży aż 50 ton, a w momencie wypadku uderzył w schronisko, uszkadzając jego ścianę.
12. Przed drugą wojną światową na Hali Kondratowej znajdowało się tak zwane “dzikie schronisko”, które powstało z prywatnej inicjatywy. Zostało ono później rozebrane, a schronisko funkcjonujące tutaj do dzisiaj wybudowano w 1948 roku.