30 Ciekawostek o Niesamowitej Gwatemali 🗺️

gwatemala
foto – Pixabay

Gwatemala jest krajem Ameryki Środkowej – znajduje się pomiędzy wybrzeżem Oceanu Spokojnego i Morza Karaibskiego. Graniczy z Belize, Brazylią, Meksykiem, Salwadorem i Hondurasem. Gwatemala staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznych wycieczek. Podróżników i turystów zachwyca wspaniałymi plażami, malowniczymi miasteczkami, doskonałą kuchnią i unikalną, karaibską kulturą. Oto 30 wyjątkowych ciekawostek o Gwatemali!

1. Stolicą państwa jest miasto Gwatemala, które zamieszkuje ponad milion osób. Znajduje się ono w południowo-wschodniej części kraju w dolinie górskiej na wysokości 1500m n.p.m. W tym ogromnym mieście zwiedzić można ponad 30 różnych muzeów (m.in. Muzeum Archeologiczne, w którym znajduje się ogromna kolekcja prekolumbijskiej sztuki Majów).

2. Flaga Gwatemali przedstawia dwa pionowe, błękitne pasy, które rozdzielone są pasem bieli. Kolorystyka flagi symbolizują sprawiedliwość (barwa niebieska) oraz pokój i jedność (barwa biała). Na samym środku znajduje się godło państwa z wizerunkiem ptaka kwezala herbowego, który obecnie stanowi symbol kultury indiańskiej, a niegdyś uznawany był za boskiego ptaka, posłańca bóstw dawnych cywilizacji.

3. Oficjalną walutą tego państwa jest quetzal, który w przybliżeniu warty jest około 50 polskich groszy. W wielu miejscach turystycznych akceptowane są płatności w dolarach amerykańskich.

4. Choć większość społeczeństwa gwatemalskiego wyznaje dzisiaj chrześcijaństwo i protestantyzm (łącznie ponad 80%), do dziś w wielu regionach dominują religie plemienne. Silnie zakorzenione są również tradycje i zwyczaje pochodzące z kultury Majów.

5. Językiem urzędowym Gwatemali jest język hiszpański.

6. Najwyższym punktem w kraju jest wulkan Tajumulco, który równocześnie jest najwyższym szczytem w całej Ameryce Środkowej. Ma on wysokość 4220m n.p.m. Okolice wulkanu są ważnym regionem gospodarczym, w którym pozyskuje się siarkę. Według niektórych badań ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w XIX wieku.

7. Narodowym trunkiem Gwatemalczyków jest rum marki Zacapa. Destylarnia tego alkoholu znajduje się w miejscowości Tulula, która leży na wysokości ponad 2300m n.p.m. Rum cechuje się ciemną barwą i lekko słodkawym, czekoladowym posmakiem.

8. Największym jeziorem w Gwatemali jest jezioro Izabal. Choć znajduje się w rejonie górskim, umiejscowione jest w głębokiej dolinie na wysokości zaledwie 8m n.p.m. Powierzchnia jeziora to prawie 590 kilometrów kwadratowych.

9. Jednym z najlepiej zachowanych zabytków kultury prekolumbijskiej w Gwatemali są ruiny miasta Majów Tikal, które w 1979 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na dzisiejszym stanowisku archeologicznym znajduje się ponad 3 tysiące różnych obiektów m.in. świątynie, akropole, gospodarstwa role, pomniki, rezydencje i pałace.

10. Na terenie Gwatemali znajdują się 33 wulkany, z tego aż trzy są wciąż aktywne.

11. Gwatemala jest ojczyzną czekolady – to właśnie tutaj wyprodukowano pierwszą tabliczkę czekolady. Do dziś państwo to jest jednym z głównych eksporterów tych słodkości.

12. W Gwatemali panuje ciepły klimat podrównikowy. W niżej położonych częściach kraju przez cały rok odnotowuje się temperatury od 26 do 28 stopni Celsjusza. Zimniej jest w wysokich partiach gór, gdzie wraz z kolejnymi metrami spada temperatura.

13. Gwatemala znajduje się na obszarze Pacyficznego Pierścienia Ognia. W tym rejonie stosunkowo często dochodzi do trzęsień ziemi i aktywności wulkanicznej.

14. Nazwa państwa wywodzi się od słowa “cuauhtemallan”, które w języku rdzennych Indian oznacza “miejsce, w którym rośnie wiele drzew”.

15. Kuchnia gwatemalska jest bardzo zróżnicowana, smaczna i sycąca. Podstawą wielu dań jest kukurydza i fasola czerwona. Gwatemalczycy spożywają też dużą ilość mięsa: przede wszystkim wołowiny i wieprzowiny. Do najbardziej popularnych dań należą papusas (placki kukurydziane z mięsnym, serowym lub warzywnym nadzieniem) i tostada (smażone placki tortilli z dodatkami – odpowiednik meksykańskich tacos). Na ulicznych stoiskach w niemal każdym mieście i miasteczku kupić można lokalne fastfoody: smażone ziemniaki, frytki, kanapki z wieprzowiną, warzywami i sosami oraz grillowane mięsa.

16. W Gwatemali znajduje się najgłębsze jezioro Ameryki Środkowej – jego głębokość dochodzi do 340 metrów. Otaczają je trzy duże wulkany. Przez wielu – m.in. przez wybitnego, brytyjskiego pisarza Aldusa Huxleya, autora powieści “Nowy wspaniały świat” – uznawane jest za najpiękniejsze jezioro na świecie.

17. Narodowym instrumentem Gwatemalczyków jest marimba – niezwykle rzadko wykorzystywany instrument, na którym jednocześnie może grać nawet kilkanaście osób.

18. W Gwatemali miała miejsce najdłuższa wojna domowa w Ameryce Środkowej. Trwała ona nieprzerwanie przez aż 36 lat.

19. W Gwatemali żyje najbardziej jadowity pająk na świecie – czarna wdowa. Choć jad tych pająków jest wyjątkowo silną neurotoksyną, czarne wdowy produkują jej bardzo mało, przez co bolesne ugryzienie zwykle nie jest śmiertelne dla ludzi.

20. Najdłuższą rzeką przepływającą przez państwo jest rzeka Usumacinta, która przepływa również przez Meksyk, a częściowo tworzy naturalną granicę między dwoma państwami. Łącznie rzeka ma długość 950 kilometrów.

21. Od czerwca do listopada na terenie Gwatemali występują silne huragany.

22. Podróżującym do Gwatemali turystom odradza się spożywanie wody z kranu. W wielu hotelach, pensjonatach i apartamentach bezpłatnie dostępna jest woda filtrowana.

23. Gwatemala jest największym na świecie eksporterem… grochu. Ponadto w państwie tym uprawia się także banany, trzcinę cukrową, tytoń, owoce cytrusowe, kawę i kakaowca.

24. Najważniejszym świętem w Gwatemali są chrześcijańskie święta Wielkiej Nocy nazywany tutaj Semana Santa. Przez cały Wielki Tydzień urządzane są m.in. procesje, jarmarki, a także wydarzenia towarzyszące – pokazy artystyczne, występy muzyczne, a nawet parady.

25. We wszystkich gwatemalskich szkołach obowiązuje nakaz zakładania mundurków szkolnych.

26. Tylko dwóch Gwatemalczyków zdobyło Nagrodę Nobla. Pierwszym z nich był gwatemalski dziennikarz i pisarz Miguel Austarias. Drugą osobą był Rigoberta Menchu, obrończyni Indian, która zdobyła w 1992 roku Pokojową Nagrodę Nobla.

27. Gwatemalską tradycją jest stawianie kolorowych grobów. Cmentarze wyglądają naprawdę zjawiskowo, a za najpiękniejszy uznawany jest kolorowy cmentarz Chichicastenango.

28. Nizina Peten zajmuje ponad 30% obszaru całej Gwatemali i jest pokryta gęstym, tropikalnym lasem. Tutejsza dżungla jest jedną z największych na całym świecie!

29. Jednym z najpiękniejszych miejsc w Gwatemali jest obszar Parku Narodowego Semuc Chempey. Znajduje się tu licząca ponad 300 metrów wapienna platforma na rzece Cahabón, która tworzy płytkie, krystalicznie czyste baseny. Dookoła doliny znajdują się gęste lasy, które przecinają liczne szlaki piesze.

30. Obywatele Polski, podczas pobytu nieprzekraczającego 90 dni, zwolnieni są z konieczności posiadania wizy. Istnieje jednak obowiązek meldunkowy – podczas wjazdu na teren państwa należy wypełnić formularz migracyjny, w którym deklaruje się miejsca pobytu.

4.1/5 - (43 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić