Gwadelupa to zamorskie terytorium francuskie, które zajmuje obszar kilkudziesięciu wysp i wysepek na Morzu Karaibskim. Dwie główne wyspy – Grande Terre i Basse Terre – zajmują obszar 1438 kilometrów kwadratowych. Od niedawna Gwadelupa staje się popularnym celem turystycznych wycieczek. Nic dziwnego! To prawdziwy karaibski raj z pięknymi, piaszczystymi plażami, doskonałym jedzeniem i wspaniałą atmosferą. Oto 30 wyjątkowych ciekawostek o Gwadelupie!
1. Gwadelupa znajduje się w archipelagu Małych Antyli. Wyspy położone są częściowo na Morzu Karaibskim, a częściowo w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego.
2. Klimat Gwadelupy określany jest jako klimat okołorównikowy. Przez cały rok panują tu wysokie temperatury – zimą nie spadają one poniżej 25 stopni, latem wzrastają nawet do 30 stopni Celsjusza. Występują dwie pory roku: sucha i wilgotna.
3. Mimo rosnącego zagospodarowania terenów Gwadelupy przez człowieka, wciąż około 30% wysp porastają gęste lasy deszczowe. Zamieszkują je gady, owady i niewielkie ssaki. Na niektórych obszarach Gwadelupy zobaczyć można również lasy namorzynowe oraz sawanny.
4. Gwadelupę zamieszkuje ponad 400 tysięcy osób. Jest to kraj o bardzo dużej gęstości zaludnienia. Przeciętnie jeden kilometr kwadratowy zamieszkuje około 250 osób, co stawia to państwo na 50 miejscu na świecie pod względem zagęszczenia ludności.
5. Najwyższym wzniesieniem na obszarze Gwadelupy jest wulkan Soufriere, który ma wysokość 1467m n.p.m. Wulkan jest wciąż aktywny, a do ostatniej erupcji doszło tutaj w roku 1977. Nazwa wulkanu oznacza dosłownie “ujście siarki” z powodu silnego zapachu tego pierwiastka, który roznosi się w okolicy masywu.
6. Wyspy wchodzące w skład Gwadelupy zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba podczas jego wyprawy w 1493 roku. W XVII wieku wyspy te znalazły się pod panowaniem Francuzów: najpierw francuskich piratów, którzy tworzyli tu swoje miasteczka, by w drugiej połowie wieku przejść pod rządy władz francuskich.
7. Wyspa La Desirade przez ponad dwieście lat (od połowi XVIII do drugiej połowy XX wieku) służyła jako miejsce zsyłania osób zakażonych trądem. Ciekawostką jest, że do tego miejsca zsyłano jednak nie tylko osoby chore, ale również więźniów politycznych, a nawet niepodatnych na wpływy rządu arystokratów.
8. Na terenie wysp znajduje się największy karaibski park narodowy – Park Narodowy Gwadelupy, który rozciąga się na obszarze 173 kilometrów kwadratowych.
9. Gwadelupa, podobnie jak inne tereny zamorskie Francji, należy do terytorium Unii Europejskiej. Oznacza to, że Polacy na te egzotyczne wyspy mogą dostać się na podstawie dowodu osobistego. Bezpośrednio na Gwadelupę można dostać się z lotniska w Paryżu, a sam lot trwa około 8 godzin.
10. Walutą, obowiązującą na terenie Gwadelupy, jest euro.
11. Choć większość społeczeństwa Gwadelupy wyznaje różne odłamy chrześcijaństwa (głównie katolicyzm i protestantyzm), wciąż na wyspach można znaleźć wyznawców kultu voodoo.
12. Tutejszy morski Rezerwat Przyrodniczy Cousteau uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania na świecie. Dużą atrakcją tego miejsca jest ogromny, podwodny pomnik pisarza i marynarza Jacques’a-Yves’a Cousteau.
13. Stolicą tego zamorskiego terenu Francji jest miasto Basse-Terre, które zamieszkuje nieco ponad 11 tysięcy ludzi. Podczas pobytu w miejscowości warto odwiedzić tutejsze targowisko, na którym zakupić można świeże, soczyste owoce i lokalne przyprawy. W Basse-Terre znajduje się również malownicza Katedra oraz kilka ogrodów botanicznych.
14. Na przełomie lata i jesieni Gwadelupę często nawiedzają tropikalne cyklony i huragany, które niszczą wybrzeże i stanowią duże zagrożenie dla mieszkańców Gwadelupy i spędzających tu urlop turystów.
15. Językiem urzędowym Gwadelupy jest język francuski. Duża część społeczeństwa posługuje się kreolską odmianą języka francuskiego.
16. Największym miastem na terenie Gwadelupy jest Pointe-a-Pitre. Znajdują się tu liczne muzea, takie jak Muzeum Johna Perse’a, największe Akwarium w Gwadelupie oraz wspaniały targ z przyprawami. W Pointe-a-Pitre warto odwiedzić tutejsze Muzeum ACT-u czyli kompleks poświęcony ofiarom niewolnictwa.
17. Przybrzeżne wody Gwadelupy są wyjątkowo bogate pod względem przyrodniczym. Przy odrobinie szczęścia spotkać tu można ogromne żółwie morskie, ważące pół tony manaty, a nawet bawiące się wśród fal delfiny.
18. Od podróżujących do Gwadelupy Europejczyków nie wymaga się żadnych szczepień obowiązkowych. Przed wylotem warto jednak zaszczepić się na wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz B, a także tężec i dur brzuszny.
19. Na terenie Gwadelupy rosną drzewa manchineel, które są silnie trujące. Ich owoce przypominają kształtem małe, niedojrzałe jabłka, a ich zjedzenie może skończyć się nawet śmiercią. Samo dotykanie rośliny jest bardzo niebezpieczne, dlatego przez trekkingiem po dżungli warto zadbać o odpowiedni ubiór i obuwie.
20. Na herbie Gwadelupy dostrzec można m.in. lilie (symbol Francji), słońce oraz gałęzie trzciny cukrowej – jednej z najważniejszych uprawianych na terenie wysp roślin.
21. Na terenie Gwadelupy produkuje się m.in. kawę, czekoladę i rum. Najważniejszą i najbardziej znaną destylarnią na terenie wysp jest Domaine de Sevrin.
22. Gwadelupa jest państwem stosunkowo drogim. Za kilkugodzinną wycieczkę katamaranem na jedną z wysp koralowych zapłacimy nawet 100 euro za osobę. Drogie jest również wyżywienie i zakwaterowanie. Stosunkowo tanie są ryby i owoce morza, rum oraz niektóre owoce, które uprawiane są na terenie wysp.
23. Wybrzeże Gwadelupy obfituje w rafy koralowe, które są domem dla wielu morskich stworzeń. Tworzą one liczne, niezamieszkałe wysepki koralowe, które chętnie odwiedzane są przez turystów. Zachodnie wybrzeża wysp Gwadelupy to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych oraz nurkowania i podziwiania morskiej flory i fauny.
24.Gwadelupa to prawdziwy raj dla miłośników plażowania. Wśród setek pięknych plaż na wyróżnienie zasługują: rozległa plaża Grande Anse, wyjątkowo malownicza plaża Bois Jolan z łagodnym zejściem do morza oraz Anse de Roches, która zachwyca płytką, lazurową i krystalicznie czystą wodą.
25. Dawna nazwa Gwadelupy to Karukera, co w języku Arawaków – rodowitych mieszkańców wyspy – oznaczało dosłownie “wyspę pięknych wód”.
26. Narodowym napojem Gwadelupy jest oczywiście doskonały, karaibski rum, który produkowany jest z rosnącej na wyspie trzciny cukrowej.
27. Co zabrać ze sobą na wycieczkę na teren Gwadelupy? Z pewnością warto pamiętać o olejku z silnym filtrem przeciwsłonecznym – ostre słońce mogą spowodować nawet oparzenia słoneczne. Warto mieć ze sobą również podstawową apteczkę oraz środek przeciwko insektom, które mogą przenosić poważne choroby.
28. Kuchnia Gwadelupy jest bardzo różnorodna, zauważyć można tu wpływy francuskie, karaibskie, amerykańskie, a nawet azjatyckie. Popularne dania oparte są na mięsie (m.in. wieprzowinie i kozinie), owocach morza, rybach i warzywa, które są duszone, pieczone lub gotowane i podawane z dużą ilością przypraw i ugotowanego ryżu. Na ulicznych straganach często dostać można smażone w głębokim oleju przystawki oraz kanapki z dodatkiem świeżych warzyw, ryb i szynek.
29. Gwadelupę można zwiedzać dzięki lokalnym przewoźnikom autobusowym. Sieć autokarów dowozi turystów pomiędzy największymi miastami i najważniejszymi atrakcjami na wyspach. Pomiędzy nimi poruszać można się przy pomocy katamaranów i wodnych taksówek. Aby dokładniej zwiedzić główną wyspę Gwadelupy można również wypożyczyć samochód z jednej z wielu wypożyczalni.
30. Mimo, że Gwadelupa jest krajem bardzo dobrze zagospodarowanym turystycznie, w wielu miejscach płatności odbywają się jedynie przy pomocy gotówki. Warto wiedzieć, że w niektórych restauracjach i sklepach płatność kartą przyjmowana jest dopiero po osiągnięciu minimalnej zapłaty (np. 5-10 euro).